Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

3. - 4. augusta workshop vo Vyšehradnom- Tvorba modrotlače

3. - 4. augusta workshop vo Vyšehradnom- Tvorba modrotlačeVytlačiť
 

Prvý augustový víkend 3. - 4. augusta 2019 sa v Kultúrnom dome „Starý mlyn“  vo Vyšehradnom v čase od 10,00 do 17,00 hod. uskutoční dvojdňový workshop tvorby modrotlače. Je určený predovšetkým ľuďom, ktorý poznajú modrotlač a chcú sa o nej dozvedieť viac. Vzhľadom na prácu s farbiacimi látkami a náročnosť workshop nie je vhodný pre deti.

Vyplnený prihláškový formulár pošlite na adresu Hornonitria: info@hornonitrie.sk najneskôr do soboty 20. júla 2019.  Prihláška je záväzná! Potrebné informácie k realizácii workshopu získate po prihlásení. Prihláška bude prístupná do 20. júla. V prípade naplnenia kapacity (max. 20 účastníkov) bude prihláška zneprístupnená.

Účastníci môžu nahliadnuť priamo do kuchyne výroby modrotlače, a to nie len teoreticky, ale aj prakticky. Lektor Peter Trnka predstaví tradíciu a históriu rodinnej dielne, ktorá modrotlač na Slovensku vyrába od roku 1898.

Aby modrotlač nadobudla svoju kvalitu, je potrebné venovať jej čas. Čas na prípravu látky, čas na jej potlačenie vybraným vzorom a čas na farbenie látky. Všetky tieto procesy trvajúce aj niekoľko týždňov (v závislosti od dĺžky potláčanej látky) zhutníme do dvoch víkendových dní. Veríme, že sa spoločne zabavíme a zužitkujeme všetky cenné rady lektora, aby tradícia modrotlače na Slovensku aj naďalej zotrvala, našla svojich obdivovateľov a možno aj nových farbiarov látky práve pomocou rezervy a indigovo-modrého farbiva.

Súčasťou podujatia bude aj koncert ľudovej hudby Poluvská muzika, ktorá spolu so speváčkou Magdalénou Vaňovou priblížia všetkým účastníkom čaro ľudových piesní z hornej Nitry.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

modrotlač.JPG


 

Zverejnené 3.7.2019


 

                                                                                                                               

* * * SMS hlásnik - nová služba pre obyvateľov Malinovej, ktorí majú záujem o zasielanie informácií o konaní podujatí a úradných oznamov  formou sms správy na mobilný telefón. Budeme vám posielať dôležité správy (napr. termín zberu odpadu, papiera, odstávka el. energie, informácia o konaní podujatía iné). Poplatok za sms správu hradí  obec.         

      cirkevne-stolicky-referencie-250.jpg  KOVOVÁ  MAGNETKA  MALINOVEJ

Na Obecnom úrade v Malinovej  si môžete zakúpiť  propagačnú kovovú magnetku z našej obce. Je v medenom, striebornom  a zlatom prevedení. Jeden kus v cene 3,-€, Veľkosť 3D magnetky je 6,5cm x 5,5cm. Na magnetke je zobrazený miestny kostol, kaplnka, obnovený trojičný stĺp, hromady kameňov - pozostatky z ťažby zlata, lipy, ktorých je v obci takmer 80, mlynské kolesá sú symbolom dvoch  mali- novských mlynov. Na magnetke je banícky znak, pretože  obec vznikla na základe  osídlenia nemeckými baníkmi. Erb obce je doplnený názvom obce a rokom 1339 - prvá písomná zmienka o  obci.                                      

* * *     

reklama-web-kniha.jpgMonografiu o obci Malinová si môžete zakúpiť na Obecnom úrade v Malinovej

- kontakt  046/5443000. V prípade záujmu pošleme monografiu aj na dobierku.                      Cena knihy 10€ + poštovné.

 

           Objednávku môžete zaslať aj mailom na adresu:   obec@malinova.sk

 


 

Fotografie z aktualít

Fotoalbum obce z roku 2019

magura 4.5.2019

magura 4.5.2019

výstup na maguru

výstup na maguru

máj

máj

máj 2

máj 2


 
 
stavanie mája

stavanie mája

výstava 2

výstava 2

výstava

výstava

kladenie 2

kladenie 2


 
 

 
Položky 1-8 z 21

dnes je: 23.7.2019

meniny má: Oľga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka