Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

HÝB SA! 2019

HÝB SA! 2019Vytlačiť
 

Podujatie Hýb sa sme uskutočnili aj napriek nepriaznivému počasiu v piatok 21.6.2019 s 1.hod odkladom. Po krátkom výdatnom lejaku sa obloha vyjasnila, vyšlo slnko, ktoré nás vyzvalo uskutočniť náš plán. Počasie zapríčinilo malý záujem o podujatie.

S krátkym príhovorom a rozcvičkou sme sa vybrali na plánovanú trasu.

Členky výboru napiekli chutné koláče a dodržali sme aj pitný režim pre všetkých účastníkov podujatia. Príjemné športové popoludnie sme spestrili aj kultúrnym programom. Upravenú povesť o trpaslíkoch sme pretvorili do živého predstavenia.

Cachovská rozprávka: Kde bolo tam bolo za 7.horami za 7.dolami asi tak pred 680.rokmi, trpaslíci zlato dolovali v bani. Skoro vstávali tvrdo v bani makali. Spev i smiech ozýval sa dolinou, keď do roboty šli húštinou. Baníci sú veselí zlata všade je kam oko dovidí. Svorne nažívali v Schonovej chate. V bani makať je riadna drina a im chýba gazdina. Vyhlásili konkurz aj Karkulka sa prihlásila. Má skúsenosti je operka,starala sa o babku aj o dedka. Deva rúča operie navarí uprace postielky ustelie. Do postielok trpaslíčkov uloží každého z nich na na hruď si pritúli. Tak žili by možno aj dodnes keby nenastal predčasný koniec. Svetom šírili sa zvesti,vraj zlata je tu viacej ako smeti. Z ďalekej cudziny prišli aj Germáni, zapustili korene a už tu navždy zostali. Začali vo veľkom v ťažbe zlata, v takej robote nepozná brat brata. Smiech aj spev zmizol trpaslíkom z tvári keď zlatokopov uvideli pred bránou Schonovej chaty. V hneve rozhádzali balvany po chotári a preklínajúc zvolali. Nech všetko zlato v chotári premení sa na skaly. Zazvonil zvonec a rozprávky je koniec.

P.S.: Zlatokopovia balvany zbierali pôdu zorali a pšenicu zasiali.

                                                                                                                      text: E. Benková, foto: E. Benková, M. Luprichová

Hýb sa 1.JPG  Hýb sa 3.JPG

Hýb sa 2.JPG

Hýb sa 4.JPG

 

 

 


 

Zverejnené 17.6.2019
Aktualizované: 16.7.2019


 

                                                                                                                               

* * * SMS hlásnik - nová služba pre obyvateľov Malinovej, ktorí majú záujem o zasielanie informácií o konaní podujatí a úradných oznamov  formou sms správy na mobilný telefón. Budeme vám posielať dôležité správy (napr. termín zberu odpadu, papiera, odstávka el. energie, informácia o konaní podujatía iné). Poplatok za sms správu hradí  obec.         

      cirkevne-stolicky-referencie-250.jpg  KOVOVÁ  MAGNETKA  MALINOVEJ

Na Obecnom úrade v Malinovej  si môžete zakúpiť  propagačnú kovovú magnetku z našej obce. Je v medenom, striebornom  a zlatom prevedení. Jeden kus v cene 3,-€, Veľkosť 3D magnetky je 6,5cm x 5,5cm. Na magnetke je zobrazený miestny kostol, kaplnka, obnovený trojičný stĺp, hromady kameňov - pozostatky z ťažby zlata, lipy, ktorých je v obci takmer 80, mlynské kolesá sú symbolom dvoch  mali- novských mlynov. Na magnetke je banícky znak, pretože  obec vznikla na základe  osídlenia nemeckými baníkmi. Erb obce je doplnený názvom obce a rokom 1339 - prvá písomná zmienka o  obci.                                      

* * *     

reklama-web-kniha.jpgMonografiu o obci Malinová si môžete zakúpiť na Obecnom úrade v Malinovej

- kontakt  046/5443000. V prípade záujmu pošleme monografiu aj na dobierku.                      Cena knihy 10€ + poštovné.

 

           Objednávku môžete zaslať aj mailom na adresu:   obec@malinova.sk

 


 

Fotografie z aktualít

Fotoalbum obce z roku 2019

magura 4.5.2019

magura 4.5.2019

výstup na maguru

výstup na maguru

máj

máj

máj 2

máj 2


 
 
stavanie mája

stavanie mája

výstava 2

výstava 2

výstava

výstava

kladenie 2

kladenie 2


 
 

 
Položky 1-8 z 21

dnes je: 23.7.2019

meniny má: Oľga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka