Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

Klub fašiangovníkov

      Folkórny klub

    FAŠIANGOVNÍK

    Malinová

 

       

 

     Oživujeme

     staré tradície a zvyky

  


 


 

Fašiangy 2012

 

    Fašiangy sa krátia ...

slová tejto ľudovej piesne pozývali domácich i hostí v Malinovej veseliť sa  počas posledných dní tohto ľudového sviatku. Slovo fašiang pochádza z nemeckého slova vast-schane, vo voľnom preklade posledný nápoj. Symbolizoval obdobie fašiangov, pretože po ňom nastáva 40-dňový pôst pred Veľkou nocou. Práve preto boli a aj dodnes sú posledné fašiangové dni, dňami veselej

zábavy.veselo bolo aj u nás doma. Členovia folklórneho klubu Fašiangovník podporený kamarátmi, priaznivcami a deťmi vykročili v sobotné ráno 18. 2. do snehom zasypanej dediny, brodili sa uličkami a veselými pesničkami pozdravovali spoluobčanov. Sprievod masiek s dreveným vozíkom a bábkami - pohoničmi,(ktorý občas museli aj prenášať cez mantinely snehu), v doprovode „pozbieranej kapely s bubeníkmi, ozembuchom, harmonikármi“, krojovaných mládencov, richtára a richtárky,  mladých dievok, cigániek, omamy a otatu, ale aj malej myšky Emky, vodníčky Chiarky a mladej cigánočky Ninky zahral a zatancoval pred každým domom, kde ich privítali. A nikde naobišli nasucho – vo vozíku sa hromadili všetky dobroty – údené klobásky a tučná slaninka, sladké koláče a šišky, kyslé uhorky aj kapusta, slepačie vajcia, ale aj čokoláda, káva, keksy .... A veru tak, nechýbal ani trúnok – domáce pálené „všehochuť“, zapražené medom, borovička, vodka aj rum, víno aj pivo. No bolo toho neúrekom! Cigánka Anička mala najdôležitejšiu úlohu – vyberala cestné mýto od každého motorového vozidla. A verte, nikto neprešiel! Prešli celú dedinu a pozývali všetkých, aby sa prišli večer vytancovať a rozlúčiť sa s našou vernou priateľkou basou. Chudera, už doslúžila.

     A večer sa to strhlo! Sála sa síce nezapĺňala rýchlo, ale prevrátené stoličky sľubovali, že sem ešte niekto určite príde. A prišli! Veď kto by obsedel doma, keď duo krásnych  mladých žien zo skupiny AMARELA spustil melódie „oných“ čias, ktoré nielen lahodili uchu, ale pošteklili každú nôžku, rozviazali každý jazyk. Veď si ich ešte všetci dobre pamätáme.

Dobrú náladu a úsmevy na tvárach vyčarili aj „cachovskí ochotníci“, ktorí v úvode tradične pozdravili prítomných a otvorili fašiangovú zábavu. Po ročnej prestávke sa znovu  blysol vo svojej novej úlohe riaditeľa cintorína náš Tiborko. Z babky Eriky, ktorá mu predvádzala nezvyčajné erotické prádlo, ho naozaj rozbolela hlava.  Aj Božka s Klárikou, večné klebetnice v podaní Biby a Lýdie a starý lišiak Štefan, ktorého si zahral Janko, zlepšili náladu a roztiahli všetkým ústa do úsmevu.  Do stáleho repertoáru FK Fašiangovník patrí ľudová roprávka. Tohto roku to bola Zlatá priadka. V hlavných úlohách Biba – Zlatá priadka Iľuška a Janko – Martinko Klingáč. Aj keď sa Martinko veľmi usiloval, aby Iľuška uhádla jeho meno, lebo ju vôbec nechcel (veď bola taká škaredá a nešikovná), Iľuška bola hluchá ako poleno ... nepočula, nerozumela! Či? Možno sa chcela vydať a nakoniec si  svojho mužička  na fúričku odviezla. Chudák Martinko! Tak mu treba!

O polnoci nastal čas najväčšieho smútku –  rozlúčka s priateľkou basou, čo nás po celý rok tešila. Farár Jaro s organistom Rudom odslúžili omšu, staré vdovy aj dievčence plakal i. Mendík so smrťkou za chrbtom do zvončeka drobné vyzbierali pre hrobára. A  potom zaznela posledná pieseň na cestu a slobodní mládenci basu odniesli k jej šesťtýždňovému odpočinku. Žiadne strachy, na Veľkú noc bude zasa spátky!

I keď podľa tradície by sa mala zábava skončiť, naopak! Ešte len teraz sa to roztočilo! A potom prišiel čas na tomtolu, ktorá bola naozaj bohatá. Prispeli do nej fašiangovníci, firmy Itys, Medex, Nespa, Cachovanka, Dibaq, Ranč Hero, Drogéria E.Chmelíková, Mima M.Pálešová, Penzión pod Lipami, Eduard Moždžen, ale aj chatári zo Zemianskej Olče a hosť zo Slovaktualu, ktorý vložil do banku 5O Eur s podmienkou, že výherca musí tento obnos „minúť“ v bufete na občerstvenie. Všetky ceny v tombole sa úspešne rozdelili, nikto sa nepobil, ani výherkyňa 50 –eurovky nemala problém ju rozmeniť. A tak sme mohli fašiangy ukončiť. Amarela zahrala posledné „kapurkové“ kolo a bolo ...


FK Fašiangovník Vám ďakuje za podporu a priazeň!

-ib-


 

 


 

Vystupovali sme

Rok 2012
Archa klub Pravenec - 4. februára vystúpenie so scénkou 1. Travestyshow Malinová

KD Sebedražie - 11. februára Farský ples so scénkami KUBO a ZLATÁ PRIADKA

KD Opatovce nad Nitrou - 26. februára Členská schôdza Klubu dôchodcov  so scénkami BABKY a ZLATÁ PRIADKA


Rok 2011
KD Sebedražie - január Farský ples so scénkou MRÁZIK

KD Malinová - oslavy MDŽ scénky Indiáni a 1. Travestyshow Malinová


Rok 2010
KD Malinová - oslavy MDŽ scénka KUBO

-ib-


 


 

Fašiangy 2011

Malinovské fašiangy ukončili obdobie veselosti, zábavy, hodovania a pitia!

Obdobie zábav v sobotu 5. marca 2011 symbolicky v Malinovej ukončili fašiangy, od stredy sa začal 40-dňový pôst pred Veľkou nocou. Obcou prešiel veľký fašiangový sprievod tradičných i netradičných maškár, bubeníkov, harmonikárov. Sprievod viedli krojovaní mládenci a dievčatá s gazdom, ktorý niesol symbol - ražeň so slaninou. Zapojili sa aj ďalší občania a deti v maskách. Veselý sprievod prešiel všetkými ulicami a uličkami, pozýval občanov do tanca. Niektorí vychádzali na ulicu, tancovali a spievali a fašiangovníkov vďačne obdarovali klobásou, slaninou, tradičnými šiškami (po cachovsky „kropo“). Našli sa aj takí, ktorí túto tradíciu ignorovali. V podarúnkoch sa našli aj vajíčka, zaváraniny, káva, čokoláda a iné pochutiny. Nezabudli ani na tekuté pesničky v podobe vína, pálenky i toho domáceho!
Fašiangy vyvrcholili večer ľudovou zábavou s pochovávaním basy. Kultúrny dom praskal vo švíkoch, okrem domácich prišli ľudia aj z okolitých i vzdialených obcí, pretože chýr o dobrej fašiangovej zábave v Malinovej, okorenenej humornými scénkami obletel takmer celý náš kraj. Členovia FK Fašiangovník nesklamali ani tento rok. Hostí privítal fašiangový sprievod a roztancoval celú sálu v doprovode hudobnej skupiny Rytmus z Oslian. Večer začal večerníčkom pre dospelých, kde nezbedné kozičky – slečinky sa napriek varovaniu matky-kozy, tešili na chlípneho vĺčka a čuduj sa svete, nepili mlieko ale kolu a na dverách mali kukátko. Aj rómska menšina nezostala nič dlžná – nezamestnaná Jolanka a sociálkár Lájoš ukázali, ako na to – ak chcete mať robotu, musíte byť inteligent, ak chcete mať veľa peňazí, zaobstarajte si zrkadlo. Ďalším vystúpením priblížili folkloristi zabudnutý svet indiánov. Winnetou, Old Shatterhand, náčelník Inčučuna, Nšo-či a veľká šamanka –kto by si ich nepamätal, kto by si s nimi rád neposedel pri indiánskom ohníčku. Kto tam bol, zažil atmosféru širokej prérie, dunenie mustangov a dopočul sa o ich hrdinstve. Ak niekto hľadal niečo pravé – „orechové“, bol na správnom mieste a v správny čas! Prišla aj prvá „malinovská travestyshow“, v ktorej vystúpili celebrity zahraničnej hudobnej scény a najväčšia slovenská celebrita. Napodobenie speváčok – americkej rockovej hviezdy Tiny Tarner, populárnej českej divy Heleny Vondráčkovej a popovej legendy Cher, ako aj veľkej šéfky zo sveta tvrdého šoubiznisu Nory Mojsejovej s hudobným doprovodom Braňa Mojseja a jeho hitu V dome, v podaní členov skupiny slečny Janky (Janko Bolfík) Petry (Peter Pediač), , Rudolfíny (Rudolf Krebes), Jaroslavy (Jaroslav Elischer) a kabaretiéra Erika (Erika Bolfíková), bolo dokonalé a vysoko kvalitné. Ale – a to je hlavné, splnilo to svoj účel – vyvolať radosť, smiech a dobrú zábavu.
Tradičnú fašiangovú zábavu ukončilo smútočné pochovanie basy o polnoci. Členovia FK Fašiangovník oblečení v ľudových krojoch, s farárom a organistom, staré dievky i mládenci sa podľa tradície na 40 dní rozlúčili s basou. Zábava však pokračovala ďalej v dobrej nálade, bohatá tombola ( CD rádio, elektrická deka, ponorný šľahač, digitálna váha, ale aj torta, kravské mlieko, darkové koše oplátok a medovníkov, valček a klepáč, palivové drevo, pstruhy, jazda na koni, zbožie, „srandovné balíčky“ z drogérie a iné, ktoré darovali sponzori obce i cezpoľní a FK, našli svojich nových majiteľov - nech všetkým padne na úžitok.
S vyzbieraným proviantom sa fašiangovníci podelili s hosťami zábavy, s chuťou sa pojedli všetky klobáse, slaninu i vajíčka. 
          

       

Fašiangy zorganizoval FK Fašiangovník, ktorý tieto zvyky udržiava a oživuje s prestávakami už po niekoľko desiatok rokov. Jeho členmi sú Jaroslav Elischer, Katka Elischerová, Anna Maurerová, Peter Pediač, Biba Matiašková, Erika Bolfíková, Liduna Mikulová, Rudo Krebes, Laura Štefíková, Helenka Moždženová, Monika Páleschová, Tibor Čavojský, Janko Bolfík, Lukáš Greschner, ako aj pomocníci Julko Elischer, Eva Oboňová, Katka Páleschová, Jano Pálesch, Romana Matiašková a ďalší. O dobrú náladu sa postarali harmonikári v sprievode Rudko Richter, Jurko Korec (Kanianka) a Dominik Krpelan (Kúty), bubeník Milan Dudáš.
Fašiangový čas je za nami, ďakujeme za Vašu priazeň a podporu. Tešíme sa na Vás o rok!
Folklórny klub Fašiangovník!
autor článku I.Balážová, autori fotografií L.Štefíková, P.Čavojský

Ďalšie fotogragie nájdete vo fotogalérii (naspodu stránky).


 


 


 

CACHOVSKÉ FAŠIANGY 2010

FAŠIANGY- symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia. Také boli fašiangy v minulosti a také sú v redukovanej podobe takmer vo všetkých regiónoch Slovenska i dnes. Fašiangové obdobie sa vlastne začína už v čase od Troch Kráľov a trvá do popolcovej stredy. Je v podstate obdobím prechodu od zimy k jari. Po ňom nasleduje čas štyridsaťdňového pôstu. Na Slovenskom vidieku v minulosti k fašiangom patrili neodmysliteľné zakáľačky, maškary a muzika. Mnohé dediny a osady si tieto obyčaje zachovávajú dodnes.

Nositeľom tejto obyčaje v našej obci je FOLKLÓRNY KLUB FAŠIANGOVNÍK.

V závere roka 2009 sa jeho členovia začali aktívne s prípravami. Vymýšľali sa nové scénky, masky, kostými. Boli problémy s muzikantmi do sprievodu. Všetci sa pripravovali zodpovedne, nacvičovali aj do neskorých večerných hodín. Bola nervozita, raz chýbal ten, potom zasa tá, ale nevzdali to. Až prišiel deň "D". Trinásty február 2010!
Fašiangovníci poobliekaní do masiek o 10.00 sa z kultúrneho domu vydali na obchôdzku po obci. Do sprievodu sa pridali aj ďalší občania, hlavne deti poobliekané do masiek a kostýmov. Sprievod bol naozaj pestrý, vedľa cigánky kráčal biely medveď, smrťka išla v spoločnosti čertov, šašo šantil s veľkomožnou paňou a pod. Určite každého zaujala malá postavička medzi muzikanta s ozembuchom, ktorý svoju úlohu bral s najväčšou vážnosťou.
Za odmenu dostávali slaninu, klobásu, vajíčka, koláče a samozrejme aj vypiť. K typickému pečivu „na ponúkanie“ patrili smažené šišky – pampúšiky a fánky.

Vyvrcholenie fašiangových sviatkov bolo večer – posledná muzika spojená s pochovávaním basy. Sála sa zaplnila, na milé prekvapenie mladšou generáciou. KD Fašiangovník pozdravil fašiangovými zvykmi a roztancoval celú sálu. Potom vystúpili mladí členovia s krátkou reklamou na hranolky a Pat a Mat zo seriálu A je to!
V minulom roku najúspešnejšou scénkou bola ruská rozprávka Mrázik, s ktorou sa FK prezentoval
31. januára 2010 na plese v Sebedraží s veľkým úspechom. V tomto roku siahli po slovenskej tvorbe. Lahôdkou večera boli dve scénky - dobre známy Kubo (J.Hollý), ktorého chcel ujčok Lovecký oženiť s krásnou Aničkou , aby on získal majetok vdovy Košáričky. Príbeh poznáme všetci, ale určite stálo za to, pozrieť si to v podaní členov klubu.
No a pred polnocou si všetci pozreli krátku rozprávku na dobrú noc s krásnou Popoluškou, dobrou rozprávkovou babičkou a kocúrom Alanom. O polnoci sa FK rozlúčil s milovanou basou. Všetci úprimne plakali, utierali si slzy do vreckovky, veď jej odchodom nastal pôstny čas a to až na 40 dní.
Po polnoci sa ešte žrebovala tombola. Cachovské fašiangy sa vydarili aj tento rok.

FK Fašiangovník sa touto cestou chce úprimne poďakovať všetkým sponzorom za darčeky a príspevky do tomboly, obecnému úradu za poskytnutie priestorov a spoluprácu, občanom obce za ich podarúnky a všetkým, ktorí väčšou či menšou mierou prispeli k príprave a priebehu fašiangov.
Fašiangy boli a hádam ešte i sú nielen tou zvláštnou časťou roka, keď – ako hovorí tradícia – „by malo byť všetko naopak “, ale je to i čas stretávania sa , spoločenských posedení a akéhosi „vzývania“, aby rok, ktorý sa len nedávno začal, bol štedrý a bohatý ako fašiangový čas.

-ib- 


 

FOLKLÓRNY KLUB FAŠIANGOVNÍK 

vystúpil s reprízou  "KUBA"  6. marca na oslavách MDŽ.

Účinkujúci svojim vystúpením a hereckými výkonmi

rozosmial všetky ženy a hostí.

 

-ib-


 


 

Fašiangy sa vrátili do Malinovej!

Fašiangy, fašiangy veselé sviatky,
už sú tu po rokoch, už sú tu spiatky ...

 ... tak sa spieva v známej ľudovej piesni, a tak sa stalo do slova a do písmena aj 21. februára 2009 v našej obci. Fašiangy sa po niekoľkoročnej odmlke znovu vrátili v plnej paráde.
Niekoľkí „starí harcovníci“ sa dali znovu dohromady, zavolali nových aj mladých ľudí, pozbierali po dedine kostýmy, ktoré sa zachovali a začalo sa nacvičovať. Najprv s veľkou chuťou, potom rozpačito, keď niektorí neprajníci doslova „ušli“ z kolektívu, ale nakoniec zaznelo bojovné „my to zvládneme“. A zvládli.
Skupina v zložení Anna Maurerová, Bibiana Matiašková, Lýdia Mikulová, Jaroslav Elischer, Eva Elischerová, Janko Bolfík st. so synom Jankom a Miškom, Erika Bolfíková, Iveta Pálešová, Katka Elischerová, Julo Elischer, Rudo Krebes, Katka Pálešová, Janko Páleš, Helenka Moždženová, Monika Pálešová, Rasťo Dudáš, Romana Matiašková, Lukáš Greschner , Rudko Richter a dvaja muzikanti Mazánikovci z Poruby .
Nacvičovali , šili, nakupovali a chystali všetko tak, aby sa tradícia fašiangov znovu oživila.
V sobotu o 9.00 fašiangový sprievod masiek prešiel takmer celou dedinou so spevom a tancom a pozývali spoluobčanov na tanečnú zábavu s pochovávaním basy.Vďační občania vychádzali na ulicu, zatancovali si s maskami, počastovali ich dobrým domácim a zabalili kus slaniny, klobás, šišiek aj vajíčok.
Po obchôdzke sa masky zišli v Partizánskom dome, kde im kolektív pod vedením Jula Elischera pripravil dobrý domáci guláš a po dvojhodinovej prestávke začala zábava.
Ľudí prišlo neúrekom, na prekvapenie viacej cezpoľných ako domácich. Nikto nebanoval – hrala výborná kapela Senior Combo z Handlovej a nesklamali ani klubisti. Pohostili všetkých hostí tým, čo vyfašangovali. Pripravili si tradičný fašiangový nástup, roztancovali celú sálu a potom až do polnoci medzi tanečnými kolami sa predstavili dvomi scénkami. Mrázik rozosmial všetkých až k slzám, čo bolo pre všetkých účinkujúcich naozaj balzamom na dušu, pretože na skúškach sa im nedarilo, ale premiéra vyšla na 110%. Druhá scénka, v ktorej sa zahrali na deti z materskej školy nenechala nikoho bez úsmevu. O polnoci sa konal tradičný obrad pochovania „skutočnej basy“, všetci si výdatne poplakali a zábava mohla pokračovať ďalej.
Organizátori pripravili celkom 22 cien do tomboly, na ktorú im prispeli miestni podnikatelia. Prítomní nešetrili, predalo sa cca 600 lístkov. Najviac cien vyhrala p. Zlatica Blašková.

Klub fašangovníkov ďakuje všetkým, ktorí ich podporili či už finančne alebo materiálne.Je to pre nás záväzok do budúcna, aby sme túto krásnu ľudovú tradíciu udržiavali, učili ju naše deti a ďalej ju rozvíjali. Veríme, že o rok nás bude viac a fašiangy budú zase o niečo bohatšie.  

   Irena Balážová                          

 


   

  
 


 

Fašiangy

fašiangy 2012

fašiangy 2012_1
Autor: P.Remiaš

fašiangy 2012

fašiangy 2012_2
Autor: P.Remiaš

fašiangy 2012

fašiangy 2012_3
Autor: P.Remiaš

fašiangy 2012

fašiangy 2012_4
Autor: P.Remiaš


 
 
fašiangy 2012

fašiangy 2012_5
Autor: P.Remiaš

fašiangy 2012

fašiangy 2012_6
Autor: P.Remiaš

fašiangy 2012

fašiangy 2012_7
Autor: P.Remiaš

fašiangy 2012

fašiangy 2012_8
Autor: P.Remiaš


 
 
Fašiangy 2011 - sprievod po obci

Fašiangy 2011 - sprievod po obci
Autor: L.Štefíková, P.Čavojský

Faš.2011 - Naši rómovia a návrat apačov

Faš.2011 - Naši rómovia a návrat apačov
Autor: L.Štefíková, P. čavojský

Faš. - Winnetou I. diel

Faš. - Winnetou I. diel
Autor: L.Štefíková, P. Čavojský

Fa.2011- Malinovská travestyshov

Fa.2011- Malinovská travestyshov
Autor: L.Štefíková, P.Čavojský


 
 
Fa.2011 - rozprávka o troch nezbedných kozliatkach

Fa.2011 - rozprávka o troch nezbedných kozliatkach
Autor: P.Remiáš

Cachovské fašiangy 2010 - 1

Cachovské fašiangy 2010 - 1

Cachovské fašiangy 2010 - 2

Cachovské fašiangy 2010 - 2

Cachovské fašiangy 2010 - 3

Cachovské fašiangy 2010 - 3


 
 
Cachovské fašiangy 2010 - 4

Cachovské fašiangy 2010 - 4

KUBO potešil aj ženy na MDŽ 2010

KUBO potešil aj ženy na MDŽ 2010

Kubko môj radostný!

Kubko môj radostný!

Anička, len ty počúvaj mojej rady. Kubo, to je mlá

Anička, len ty počúvaj mojej rady. Kubo, to je mládenec!


 
 
Ujčok, teta Dora, a čože vy len o Kubovi!

Ujčok, teta Dora, a čože vy len o Kubovi!

Joj, gazdinka, dajte chlebíka ...

Joj, gazdinka, dajte chlebíka ...

Dorka, a budeš aj čariť...?

Dorka, a budeš aj čariť...?

Ja, a čariť? Štefan, čo ste rozum potratili?

Ja, a čariť? Štefan, čo ste rozum potratili?


 
 
A, čo ja viem?

A, čo ja viem?

Tak, Kubko, len sa nejedz.

Tak, Kubko, len sa nejedz.

Kubko, a ja mám makové buchty veľmi rada.

Kubko, a ja mám makové buchty veľmi rada.

Kubko, takto sa postav, vypni hruď...

Kubko, takto sa postav, vypni hruď...


 
 
No, a čože je ten váš Kubo, taký tĺk sprostý!

No, a čože je ten váš Kubo, taký tĺk sprostý!

Choď, Kubko a neboj sa!

Choď, Kubko a neboj sa!

Baba Jaga a bohatier Ivan - nebolo im páru!

Baba Jaga a bohatier Ivan - nebolo im páru!

Najkrajšia zo všetkých rozprávok - MRÁZIK!

Najkrajšia zo všetkých rozprávok - MRÁZIK!


 
 
Takto sme sa hrávali - deti z MŠ.

Takto sme sa hrávali - deti z MŠ.

... herci!

... herci!

Keby si nebola pila pálené s rozolíšom,

Keby si nebola pila pálené s rozolíšom,

Basa naša milá, nastla ti smutná chvíľa.

Basa naša milá, nastla ti smutná chvíľa.


 
 
sme radi, že zvyky ožili

Fašiangy, turíce 2008
Autor: Peter Čavojský

Zabíjačkové dobroty 2013

Zabíjačkové dobroty_2013
Autor: P.Remiaš

Fašiangy_2013

fašiangy_2013
Autor: P.Remiaš


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka