Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

Pôvodná architektúra v obci

Slovo na úvod...

Zachovaná ľudová kultúra v našej obci, v ktorej sa spájajú staré tradície, je už veľmi ojedinelá. Postupom času ju vytlačili nové a moderné prvky.
Medzi pamiatkami má výnimočné postavenie hlavne ľudová architektúra, ktorá je pre obec Malinová typická. Nezahŕňa len obytné a priľahlé hospodárske stavby - pajty, senníky, kôlne, stajne, chlievy, pivnice, ale aj výrobné objekty - mlyny, tehelne, salaše, kováčske dielne, banské diela a verejné stavby - zvonice, božie muky, mosty.
Rôznorodosť v architektúre bola podmienená špecifickým prostredím a miestnym koloritom. Je pre nás skutočnou pokladnicou ľudového umenia

Stránku pripravuje I.Balážová, kronikárka obce,


 


 

Mlynský kameň

Zachoval sa z bývalého mlyna, kde sa mlela múka pre celú dedinu. Budova mlyna, kde býval mlynár s rodinou je súkromným vlastníctvom  a v súčasnosti v malom potôčiku, tečúcom povedľa je chov rýb. Kameň je umiestnený pred novým domom vlastníkov (autobusová zastávka).

    


 

 


 

Škridláreň

Stavba, v ktorej sa v 50-60 tych rokoch vyrábali betónové škridle. Nachádza sa na súkromnom pozemku a postupom času dožíva. Stojí v uličke pri potoku Chvojnica,  z ktorého sa čerpala voda.

Ešte dodnes škridle pokrývajú strechy nejednej pajty i domu.  Ručne sa miešala zmes piesku, vody a cementu, ktorá sa plnila do foriem, utriasali sa na zvláštnom stroji, potom sa skropili sa vodou a zaprášili cementom.  

Stroj na výrobu škridiel sa ešte stále nachádza v tejto budove a síce ho už načal zub času, pre konštruktérov strojov by bol určite raritou. Škridle vyrábal Ladislav Krebes.

                        Škridle, ktoré boli vyrobené práve v tejto škridlárni.

                 


 


 

Krytá drevená studňa

Stará drevená studňa s kolesom stojí na súkromnom pozemku pred domom
F. Poliakovej (tzv. cigánska ulica). Kedysi z nej čerpali vodu všetci susedia, takmer celá ulica. Dnes chátra a pomaly sa rozpadáva.

                      

Obecné studne a nielen tie, boli kedysi pýchou a krásou obcí. S rozmachom technickej infraštruktúry a spoločenskými zmenami studne zdanlivo stratili svoje opodstatnenie. Zanedbali sa, niekedy úmyselne ničili ako nechcený znak tradičného spôsobu života. Voda sa z nich stratila, stala sa mŕtvou.  Dnes nanovo obdivujeme krásu vidieka, spojenie s našimi predkami.                


 


 

Sýpky na obilie

V dedine sa nachádzalo niekoľko spoločných ale i súkromných sýpok, v ktorých sa skladovalo zbožie. Na starých fotografiách sa zachovali dve staré sýpky z roku 1933, ktoré si ľudia postupne opravovali a dostali novú podobu. Dnes už neslúžia na skladovanie obilia, ale ako sklady náradia a dielne.

                           

    sýpky z roku 1933                                  súkromné pôvodné sýpky bez väčších opráv dnes

 

 obecná sýpka po rekonštrukcii so zachovanými pôvodnými dverami


 

 


 

Murovaný plot

Do ľudovej architektúry obce sa radili aj murované ploty, ktorých v dedine začiatkom minulého storočia bolo niekoľko. Postupom času ich nahradili iné ploty ako pletivo, železobetonové, drevené a pod.

Základ týchto plotov tvoril kameň, ktorý sa v dedine používal ako stavebný prvok, nakoľko bol dostupný v "robotách", kde zostal ležať na povrchu ako hlušina po dobývaní zlata. Spolu s cementom a pieskom si ľudia vybudovali ploty okolo svojich dvorov. Z týchto plotov sa v dedine zachoval už len dva.   

     


 


 

Pajty/ Staré stodoly / Alte Scheunen

Stodoly alebo podľa hornonitrianskeho nárečia pajty boli ozdobou každej dediny a súčasťou vidieckeho hospodárstva. Poľnohospodástvo bolo neoddeliteľnou súčasťou života v našej obci. Skoro každá rodina vlastnila roly a roličky, na ktorých pestovali pšenicu, jačmeň, ovos a iné obilniny, tiež zemiaky, ktoré potrebovali. K roliam patrili i lúky, ktoré sa pravidelne kosili. Seno i ďatelinu potrebovali na kŕmenie koní, kráv, a kôz, ktoré si chovali. Úrodu z polí a lúk ukladali práve do týchto pájt za zimu. Okrem toho pajty slúžili aj ako sklady náradia.
Steny boli murované z nepálnej hliny alebo boli celé drevené. Strechy boli vysoké sedlové, nakoľko aj povaly, na ktoré sa vychádzalo rebríkom, boli využité na skladovanie. V minulosti boli kryté slamou alebo šindlom, neskôr ich vystriedali škridle a plech. V Malinovej sa zachovalo niekoľko pájt, ktoré využívajú v dnešnej dobe majitelia ako sklady dreva, náradia a pod. 

 


  


 


 

Ľudové domy

Domy si ľudia budovali väčšinou blízko k miestnej komunikácii, v zadnej časti dvora stáli pajty. Boli zväčša podpivničené. Steny boli murované z nepálenej tehly, základy z kameňa, strechy boli sedlové. Čelná fasáda mala systematicky osadené dve šesťtabulové alebo štvortabulové okná. Omietka fasády hladká, väčšinou biela, niektoré domy mali po bokoch fasády zdobenie plochým zvislým architektonickým článkom vystupujúcim zo steny. Ďalším prvkom boli zasklené verandy pristavené k hlavnému vchodu. Dvory boli oplotené so vstupnými bránami.

Mnohé z nich prešli rôznymi opravami, prestavbami a rekonštrukciami, mnohé boli už zbúrané. Napriek tejto veľkej stavebnej revolúcii, sa v našej obci ešte zachovali pôvodné stavby.

         

                                    architektonické zdobenie po bokoch domov

                

dom s verandou a pajtou

      

 

            

staré neopravené domy

    

pôvodné domy po rekonštrukcii 


 


 

Lavičky, mosty a uličky

Naprieč obcou tečú dva potoky, ktoré rozdeľujú dedinu na tri takmer rovnaké diely. Je to Malinovský potok a Chvojnica. V minulosti si ľudia cez tieto potoky robili drevené lavičky, ktorými spájali ulice. V 19 a 20. storočí z lavičiek, ktoré boli na hlavných cestách vznikli väčšie mosty – pri zastávke cez Chvojnicu a pri kaplnke cez Malinovský potok. Ostatné menšie drevené boli prerobené na železobetónové a slúžia len pre chodcov a cyklistov až dodnes.

 

V bedekeroch o Benátkach sa píše, že v labyrinte jeho uličiek sa určite stratíte. Aj v uliciach Malinovej sa neraz stalo, že v nich blúdili návštevníci. Je známa aj povesť, že jeden turista narátal, že máme v dedine niekoľko kaplniek, pritom prešiel vedľa jednej a tej istej niekoľkokrát, avšak vždy z inej strany a ulice. Medzi spleťou ulíc a domov si ľudia už v minulosti vytvorili skratky – úzke až tesné uličky, ktoré tieto ulice spojili. Aj dnes ich ešte využívajú, i keď v menšej miere, niektoré už úplne zanikli. Majú však svoje čaro, ktoré okúzli nielej cudzieho návštevníka, ale aj domácich. 
                     

         

      


 


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka