Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

Vitajte na stránke obce Malinová

logo-apríl.jpg

* * * Náučný chodník - otvorenie sezóny 1.mája 2018

Obec Malinová v spolupráci s komisiou kultúry a Klubom turistov Malinová vás pozáva na Prvé túlanie náučným chodníkom  v roku 2018.  Náučný chodník prírodou  v Malinovej  vedie do lokality Roboty - do miest, kde sú haldy kameňov, tzv. Kamenné more, ktoré je  pozostatkom z ťažby zlata. Nenáročná turistika  je vhodná  pre všetky vekové kategórie a v tento deň najmä pre deti v školskom veku a rodičov s deťmi. Pohodlným krokom trvá trasa cca 2hodiny.

trpaslík-náučný chodník_MAS.jpg

Stretnutie je o 10,00h pri autobusovej zastávke v Malinovej a ukončenie podujatia je každoročne  na lúke s opekaním  a hľadaním pokladu, kde sa deti môžu spoločne hrať.  Dozviete sa  povesť o cachovských trpaslíkoch a  nájdeme aj zlatý poklad. Tešíme sa na vás!

náučný-apríl.jpg

* * * Obec Nitrianske Pravno pozýva na podujatie:

       Divadelná jar Jána Roháča 21.4.2018

spoločenská sála v budove spol. VJARSPOL Nitrianske Pravno

PROGRAM:  11:00 h - O MAŠKRTNOM KLAUNOVI
Divadlo pri Kolkárni, Handlová * Detské predstavenie. Vstupné: 1€

15:00 h - TRI SESTRY A JEDEN PRSTEŇ      Divadelný súbor FRÍ*KÚL*IN pri ZUŠ v Levoči.  Inscenácia na motívy J. Wericha v réžii Ľ. Kučkovej a kol.     Vstupné 1€

16:00 h - ZÁBAVNÉ POPOLUDNIE
Poluvská muzika a Divadelná spoločnosť, Divadlo He - Ja, stand up comedy
Hudobno - slovný program, v ktorom sa budú prelínať hudobné bloky nestarnúcich melódií so scénkami Hely Balážovej a Jany Sedláčkovej a stand up komikov.
Vstupné: 2€

19:00 h - TOK SLOV JANKA KULICHA S PETER LIPA BAND
Talkshow J. Kulicha a koncert Petra Lipu a jeho kapely
Vstupné: 2€, permanentka na všetky podujatia: 4€

  * * * Pozvánka  na stavanie májového stromu

májový strom.jpgPodujatie sa uskutoční v pondelok, 30.apríla 2018 o 18,30h pri Obecnom úrade v Malinovej. Súčasťou podujatia bude výstava hodín, ktorú organizuje Únia žien Slovenska v Malinovej.  Hodiny môžete priniesť na obecný úrad v deň výstavy, tj. v pondelok dopoludnia o 10,00h.

Srdečne vás pozývame! 

* * * Zapojte sa do súťaže o najkrajšiu fotografiu z obce

Miestna akčná skupina - MAS Žiar, ktorého členom je aj naša obec, vyhlasuje súťaž o najkrajšiu fotografiu z územia (Cigeľ, Chrenovec-Brusno, Chvojnica, Handlová, Jalovec, Kľačno, Lipník, Malá Čausa, Malinová, Nedožery-Brezany, Nitrianske Pravno, Poluvsie, Poruba, Pravenec, Ráztočno, Tužina, Veľká Čausa).

Súťaž je realizovaná v termíne od 20.03.2018 do 30.04.2018.Hlasovanie o najlepšiu súťažnú fotogra- fiu bude prebiehať v období od 1.5.2018 do 20.05.2018. Propozície nájdete na:   www.masziar.sk

* * * Spoločný výstup na Maguru

Spoločný výstup obyvateľov deviatich obcí na Maguru sa uskutočná 5.mája 2018. Organizátorom podujatia je dvanásty rok obec Poruba. Každoročne sa zapája účasťou aj obec Malinová. Veríme, že chladné a daždivé počasie, ktoré účastníkov sprevádzalo v roku 2017 sa už nezopakuje a môžeme sa tešiť na mnohé stretnutia, pretože toto podujatie má dlhoročnú tradíciu. Spoločný odchod je naplánovaný aj od Obecného úradu v Malinovej. Nezabudnite sa preto zaregistrovať na obecnom úrade do 30.4., aby sme vedeli zabezpečiť pre vás guláš a občerstvenie na chate Roveň. Bližšie informácie o spoločnom programe dňa oznámime včas na webovej stránke aj na plagátoch v obci. Tel.:046/5443109.

UDALOSTI NEDÁVNYCH DNÍ

smrckovec-cesky.jpgHubárom začala sezóna!

...už začali rásť aj pri potokoch v okolí Malinovej... - smrčkovce české, veľmi chutné huby, vhodné na polievku aj na kyslo s knedľou... možno ich aj sušiť. Za kilogram sušených vraj gurmáni v zahraničí údajne zaplatia aj tisíce eur...

P.Remiaš, mykológ
 

* * * Jarné bicyklovanie

Obec Malinová s komisiou kultúry a športu a MŠ Malinová zorganizovali  podujatie venované športu. Deti v predškolskom veku s rodičmi, ale aj školáci a mládež, dospelí aj naše dôchodkyne  sa spoločne stretli na štarte. Prialo aj nádherné počasie. Najviac nadšenia prejavili najmenšie deti. Každú s kategórie cyklistov odštartovala starostka obce v jednej z malinovských uličiek. V cieli čakala najmeších riaditeľka materskej školy pri krátkej trati a  dlhšiu trať pre zdatnejších cyklistov  mala pod drobnohľadom Laura Štefíková.  Všetci sa navzájom povzbudzovali.

bicyklovanie2.jpg

S cieľom na lúke Skalné zeme sa všetko úspešne ukončilo.  Ćlenky Únie žien v Malinovej boli natoľko súdržné, že prišli do cieľa všetky spoločne. Ďakujeme všetkým za účasť!

bicyklovanie.jpg

Únia žien v Malinovej pripravuje aj tento rok deň zdravia. Trasa na lúke Skalné zeme je už známa a tak máte ešte čas na trénovanie. Preteky sú naplánované v polovici mája.

* * *  Zájazd na výstavu do Trenčína 

V dňoch  11. 4. 2018 - 15. 4. 2018 sa na výstavisku v Trenčíne  konal  24. ročník veľtrhu potrieb pre záhradkárov "ZÁHRADKÁR 2018".  Počas týchto dní si návštevníci  mohli pozrieť aj pavilón venovaný VČELÁROM, včelárskym potrebám a včelím produktom, tiež poľovníctvu a zdravému životnému štýlu. Zájazd autobusom  na výstavu  zorganizoval aj DV COOP Jednota v Malinovej vo štvrtok, 12.4.2018.

* * *  Krajská divadelná prehliadka a ŠKRIEPKY

Únia žien v Malinovej zorganizovala pre občanov našej obce  návštevu divadelného predstavenia v Dome kultúry v Prievidzi a to v piatok podvečer, 6.apríla 2018.  Divadelná komédia v podaní hercov  Divadla A a Shanti rozosmiali všetkých návštevníkov. Taliansky temperament z hry preniesli  do slovenských pomerov a divákom v prvých radách sa "ušla" aj vodná spŕška.

* * * Žiaci TJ Partizán Malinová otvorili v apríli úspešne sezónu a na domácom ihrisku zváťazili  s mužstvom Opatoviec 5:0                                                                                   foto: P.Remiaš

futbal-žiaci.jpg

 

* * * Oslobodenie obce Malinová 4.apríla 1945

 

podklad_1.jpgČlenovia Zväzu protifašistických bojovníkov v Malinovej sa spoločne stretli pri Pomníku padlým a položili kyticu kvetov pri príležitosti 73.výročia oslobodenia obce Malinová.  Prítomným sa prihovoril Predseda SZPB Peter Benko a minútou ticha si uctili pamiatku na padlých v II.svetovej vojne. 

Zoznam obetí II.svetovej vojny, obyvateľov z Malinovej, je  na pamätnej tabuli pri pomníku.

 

 * * * Zápis detí do materskej školy.

Oznamuje rodičom, že zápis detí do Materskej školy v Malinovej sa uskutoční od 1.5.2018 do 31.5.2018 na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa. Žiadosť si zákonný zástupca môže prevziať v materskej škole v pracovných dňoch od 7,00 do 16,00 hod., alebo stiahnuť z internetovej stránky obce Malinová: materská škola→ tlačivá.  Tel.046/5443110.

* * * Veľkonočný turnaj v mariáši - prvý ročník Veľkonočného turnaja v kartovej hre mariáš v Malinovej sa uskutočnil 31. marca 2018 v hostinci Cachovanka. Zúčastnilo sa na ňom deväť skúsených hráčov, ktorí vytvorili tri trojčlenné partie. Uskutočnili sa štyri 30-minútové kolá, pričom sa pri každom kole vylosovali iné partie, aby sa hráči medzi sebou vystriedali.

IMG_9501.JPGZákladnou sadzbou v hre bolo jeden cent. Každý hráč dostal pred turnajom  rovnaký počet, aj hodnotu mincí. Po skončení turnaja si hráči mince spočítali. Podľa toho koľko vyhrali, sa určili víťazi. Na prvom mieste skončil Viliam Vician, ktorý preukázateľne vyhral najviac - 56 centov. Aj to je dôkaz, že mariáš nie je hazardná hra, ale  inteligentná hra, pri ktorej záleží predovšetkým na dobrej taktike a správneho zhodnotenia rozdaných kariet. Druhý bol Miloš Beláň s výhrou 21 centov a na treťom Manfréd Stiffel s 20 centami. Aj hráči na ďalších miestach dosiahli výhry s minimálnymi rozdielmi, čo svedčí o ich vyrovnanosti. Najvyššia prehra bola 60 centov.

Ceny pre víťazov venovala starostka obce Mária Luprichová a hostinec Cachovanka, ktorý poskytol dostatok drobných mincí aj priestor na hru.                                                     Text a foto: P. Remiaš

* * * Veľkonočné tvorivé dieľne 

Spojená základná škola v Nitrianskom Pravne pripravila aj tento rok, 22.3.2018  pre žiakov tvorivé dieľne s veľkonočnou tématikou.  Zaujímavým programom o veľkonočných  a jarných zvykoch sa predstavili deti zo školského klubu. So spevom priniesli Morenu, aby privítali jar a potom prišla na rad veľkonočná oblievačka. Podujatie pre deti účasťou podporili aj remeselníci z Malinovej. Michal Pekár učil deti pliesť korbáče a včelár, Rudolf Schwartz odlieval z vosku dekoračné ozdoby v tvare vajíčok a zajačikov. Deti si mohli vyzdobiť vajíčka rôznymi technikami, ale zaujalo ich aj drôtovanie a zdobenie medovníkov. O všetky činnosti bol veľký záujem.

* * * Brigáda rybárov na potoku Chvojnica v Malinovej

rybári-brigáda.jpgOkresná organizácia Slovenského zväzu rybárov každoročne dohliada na brigádnickú činnosť svojich členov. Mrazivé počasie už ustúpilo a  v sobotu 10.3.2018 sa už od ranných hodín sústredili pred obecným úradom aj rybári z Malinovej -pod vedením Jaroslava Elischera st.  Stále pretrvávajúci problém so suchými popadanými stromami  a konármi, naplaveniny zeminy v plytkom koryte  zapríčiňuje mnohokrát vyliatie vody s koryta a takmer nemožný prístup do potoka. Vďaka zručným brigádnikom sa podarili vyčistiť  cez 200 metrov potoka a tiež vyzbierať naplavený odpad - najmä plasty, ktoré boli v v okolí potoka ale aj doplavené potokom z obce Chvojnica.

rybári2-1.jpgPo brigáde sa všetci stretli pri horúcej držkovej. Zhodnotli prácu a naplánovali ďalšiu brigádu. V sobotu, 17.3.2018 pokračovali vo vyčistení ďalšieho úseku  potoka a brehov. Nestačilo sem-tam odhodiť konár... bola to aj ťažká práca a vyžadovala si zodpovedný prístup a dostatok sily.

rybári2-2.jpgBrigádnici  patrí veľké poďakovanie. Aj tento raz  sa  zišli   dvadsiati a na  upravené okolie potoka je radosť sa pozrieť.  Za dve soboty vyzbierali 12 vriec odpadu.

rybári2-3.jpgPred 20-timi rokmi neďaleko  potoka viedol z dediny chodník. Tak prečo sa k tomu opäť nevrátiť.  "Klobúk dole rybári za množstvo záslužnej práce".                  

                                                                        * * *

  Harmonogram zvozu triedeného odpadu v obci Malinová pre rok 2018 - plasty a tetrapaky.

                         29.1.                          15.5.                        18.9.

                         20.2.                           16.6.                      16.10.

                         20.3.                           17.7.                       20.11.

                         17.4.                           21.8.                       18.12.

KOVOVÁ  MAGNETKA  MALINOVEJ

cirkevne-stolicky-referencie-250.jpgNa Obecnom úrade v Malinovej  si môžete zakúpiť  propagačnú kovovú magnetku z našej obce. Je v medenom a striebornom prevedení. Jeden kus v cene 3,-€, Veľkosť 3D magnetky je 6,5cm x 5,5cm. Na magnetke je zobrazený miestny kostol, kaplnka, obnovený trojičný stĺp, kamenné more - pozostatky z ťažby zlata, lipy, ktorých je v obci takmer 80, mlynské kolesá sú symbolom dvoch mlynov. Na magnetke je banícky znak, pretože  obec vznikla na základe  osídlenia nemeckými baníkmi a erb obce doplnený názvom obce.                                         

                                                                       * * *

             Monografiu o obci Malinová si môžete zakúpiť na Obecnom úrade v Malinovej

 - kontakt  046/5443000. V prípade záujmu pošleme monografiu aj na dobierku.

                                                Cena knihy 10€ +5,- € poštovné.

  reklama-web-kniha.jpgreklama-web2.jpg

 

 

 

 

 

 

           Objednávku môžete zaslať aj mailom na adresu:   malinova@prievidzanet.sk

 

 


 

Fotografie z aktualít

Fotoalbum obce z roku 2016

varenie obcí - Malinová

varenie obcí - Malinová

varenie obcí - Nitr.Pravno

varenie obcí - Nitr.Pravno

varenie obcí - malinská skupina

varenie obcí - malinská skupina

príprava slivkových knedlí

príprava slivkových knedlí


 
 
slivkové knedle od starej mamy

slivkové knedle od starej mamy

varenie obcí - Nedožery-Brezany

varenie obcí - Nedožery-Brezany

Pomník padlým Malinová 2016

Pomník padlým Malinová 2016

september - návšteva z Nemecka - stretnutie rodáko

september - návšteva z Nemecka - stretnutie rodákov.


 
 

 
Položky 17-24 z 165

dnes je: 22.4.2018

meniny má: Slavomír

webygroup
ÚvodÚvodná stránka