Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

Nakladanie s odpadom

Triedenie odpadu

triedenie odpadu.jpg

batérie a akumulátory.jpg

označovanie obalov 1.jpg

označovanie obalov 2.jpg

* * *

ENVIPAK_správne triedenie odpadu.jpg

plagat TKO kompostery 2018.jpg

1. ZMESOVÝ KOMUÁLNY ODPAD je zbieraný prostredníctvom 110 l kukanádob – vývozný deň je v piatok.


2. PLASTY sa zbierajú prostredníctvom plastových vriec, ktoré je potrebné vyložiť v deň zberu - ráno pred obydlia. Plasty sa z vriec vysýpajú, vrece zostáva pri domácnosti. Zber je posledný pondelok v mesiaci.  V tento deň sa zbierajú súčasne aj tetrapaky ( nádoby z džśov, mlieka, vrchnáky s jogurtov.)
Do plastového vreca patria:
PET fľaše – plastové fľaše od minerálnych a stolových vôd, rôznych nápojov, sirupov. Fľaše je potrebné pre zníženie ich objemu postláčať a uzavrieť. PET fľaše môžu obsahovať papierové alebo plastové etikety a plastové uzávery fliaš.
Plastové obaly – obaly zo šampónov, saponátov, tekutých mydiel, destilovanej vody, náplní do ostrekovačov...
Polyetylénová fólia – fólia z viacbalenia nápojových fliaš, ochranná obalová fólia zo zakúpeného tovaru. Fólia nesmie byť znečistená od olejov, mazadiel a farieb.

Do plastového vreca nepatria:
iné prímesi ako je vyššie uvedené fľaše znečistené od olejov, umelých hnojív a chemikálií.


3. OBJEMNÝ ODPAD t. j. odpad, ktorý sa nezmestí do bežných odpadových nádob, sa zbiera prostredníctvom veľkokapacitného kontajnera (VKK), ktorý je pristavený pri obecnej pajte, neďaleko obecného úradu. V prípade veľkého množstva odpadu ( pri naplnení viac ako polovice nožstva) si občan ôže dať pristaviť kontajner k príbytku, alebo na miesto, kde potrebuje. Vývoz kontajnera je na vlastné náklady. Informácie na OcÚ v Malinovej .

Do VKK nepatria:
elektroodpad (chladničky, práčky, televízory), plasty, pneumatiky, sklo, železný šrot, batérie a akumulátory, opotrebované oleje a biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad.


4. ODPADY ZO SKLA
Kontajner na zber odpadov zo skla je trvalo pristavený pred predajňou rozličného tovaru COOP Jednota Malinová.
Do kontajnera patria: poháre (od rýb, zeleniny, ovocia, poháre na pitie), fľaše (od alkoholu, octu, oleja), sklenené obaly, sklenené črepy, okenné sklo

Do kontajnera nepatria: porcelán a črepy ostatnej keramiky, lepené sklo, ploché sklo s drôtenou vložkou, zrkadlá, sklo znečistené od gitu.


5.ELEKTROODPAD sú elektrozariadenia, ktoré na svoju činnosť potrebujú elektrický prúd alebo elektromagnetické pole. Elektroodpad sa zbiera  sporadicky - zber  je  pri obecnej pajte.  Odovzdanie väčšieho množstva odpadu je potrebné nahlásiť na Obecnom úrade v Malinovej .


6. Opotrebované pneumatiky už nepatria do zberného dvora!

Kam s ojazdenými pneumatikami ? 

Informácie pre občanov

Od 1.1.2016 prešla povinnosť spätného zberu odpadových pneumatík na distribútorov. Každý distribútor pneumatík, ktorý poskytuje pneumatiky v rámci svojej podnikateľskej činnosti konečnému používateľovi samostatne alebo ako súčasť servisu, alebo ktorý vykonáva výmenu pneumatík bez ich predaja, je povinný zabezpečiť na svojich predajných miestach spätný zber odpadových pneumatík – A TO BEZPLATNE. Ojazdená pneumatika nepatrí na zberný dvor, ale do pneuservisu, autoservisu, predajní pneumatík, predajní automobilov, niektorých prepravných spoločností atď. Hľadajte označenie „Miesto spätného odberu pneumatík“, alebo sa informujte na obecnom úrade. Nezisková spoločnosť Eltma garantuje 100% spracovanie odpadových pneumatík.  Spoločnosť je registrovaná ako výrobca neobalových výrobkov u OZV RECobal. Najbližšie zberné miesto Eltma nájdete v sekcii "Zberné miesta".

Batérie a akumulátory, železný šrot sa zbierajú po vyhlásení v obecnom rozhlase. Drobné batérie a drobné elektronické zariadenia ( mobily, nabíjačky! sa zbierajú do e-boxu v budove OcÚ. Nepoužité a staré lieky sa zbierajú prostredníctvom lekárne a biologicky rozložiteľný odpad kompostujú občania prostredníctvom kompostární vo svojich záhradách.


Textílie sa zbierajú počas celého roka v e-boxe umiestnenom vedľa posilňovne pri obecnom úrade.


Sklo sa odovzdáva do kontajnerov umiestnených oproti obchodu COOP Jednota v Malinovej do 1100 litrových kontajnerov.

Sklené tabule z okien môžete odovzdať do bedne pri obecnej pajte. Pri väčšom množstve informujte vopred pracovníka obecného úradu alebo starostu obce. ( tel.0910718048)


Veľkoobjemový kontajner slúži na  staré koberce, gumu, drevený nábytok, matrace, epedá, sanita a iný odpad, ktorý sa veľkosťou nezmestí do kuka nádoby. Pri väčšom množstve odpadu vopred informujte o jeho uložení do veľkoobjemového kontajnera  pracovníka obecného úradu alebo starostku obce. Chladničky, mrazničky televízory, mikrovlnky, PC, tlačiarne sa odovzdávajú na zberné miesto počas pracovných dní OcÚ k obecnej pajte, odkiaľ sú následne odvážané.

Prázdne náplne z tlačiarní sa odovzdávajú do e-boxu, ktorý je umiestnený v budove obecného úradu, v priestore vstupného vestibulu.

Veľkoobjemový kontajner slúži výhradne pre obyvateľov obce Malinová!

Upozorňujeme, že podnikateľské subjekty a živnostníci tento kontajner nemôžu využívať bez zmluvného vzťahu uzatvoreného so zbernou spoločnosťou.
Upozorňujeme občanov, aby do veľkoobjemového kontajnera nedávali drobný odpad, ktorý  patrí do kukanádob.


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka