Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

Náučný chodník

V roku 2012 bol v obci vybudovaný náučný chodik, ktorý obyvateľom obce a návštevníkom približuje históriu, pamiatky, faunu a flóru.

Chodník v dĺžke 2,5 kilometra privedie návštevníkov k najväčšej zaujímavosti -  ku kamenným moriam tzv. Roboty, ktoré sú pozostatkom po ťažbe a ryžovaní zlata zo 14. až 18. storočia.  Majú rozlohu  približne 10 kilometrov štvorcových.
Zlato ťažili  tamojší obyvatelia, nemeckí osadníci, aj preto sa pôvodná slovenská osada Požeha premenovala na Cach – Zeche až do  do konca druhej svetovej vojny.

     Po trase náučného chodníka sú štyri zastávky s veľkoplošnými informačnými tabuľami, na ktorých je formou starej povesti prerozprávaný príbeh ako sa začalo zlato ťažiť i so zážitkami baníkov a obyvateľov. Chodník začína v centre obce pri autobusovej zastávke, pokračuje obcou k lesu, potom lesným chodníkom a končí na kraji rozsiahlych lúk, ktoré sa rozprestierajú na úpätí Strážovských vrchov, kde v minulosti boli veľké ovocné sady. Chodník lesom je členitý, nie je však náročný a zvládnu ho aj deti. 

Na kamenných moriach je umiestnená keška GC2V4CJ (skrytá schránka celosvetovej hry geocaching).

     Bližšie informácie je možné získať na Obecnom úrade v Malinovej v čase úradných hodín, kde je k dispozícii Monografia obce a prípadne aj dohodnúť ľudového sprievodcu.

náučný chodník 1.jpg

náučný chodník 2.jpg


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka