Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

Oslávili sme 680. výročie prvej písomnej zmienky a 75. výročie SNP

Oslávili sme 680. výročie prvej písomnej zmienky a 75. výročie SNPVytlačiť
 

Oslávili sme 680. výročie prvej písomnej zmienky

a

75. výročie SNP

 

         V závere minulého týždňa sme u nás oslávili okrúhle jubileá. Uplynulo 680 rokov od prvej písomnej zmienky o našej obci a 75 rokov od vypuknutia Slovenského národného povstania, v ktorom významnú úlohy zohrali aj naši občania. Oslavy sa začali v piatok 30. augusta pietnym aktom kladenia vencov k Pomníku padlých. Nasledovala slávnostná akadémia v Partizánskom dome. Po krátkom kultúrnom programe sa k pozvaným občanom a hosťom prihovoril starosta obce Juraj Stiffel. Pripomenul míľniky histórie, vyzdvihol  obrovský prínos minulých generácií na budovaní a rozvoji Malinovej. Poďakoval tiež súčasníkom, ktorí pokračujú v práci svojich otcov a zaželal našej dedinke veľa ďalších úspechov.

         Za záslužnú prácu na prospech obce potom starosta o odovzdal ocenenia jednotlivcom a kolektívom. Čestné občianstvo rodákovi Ferdinandovi Schlenkerovi, ktorý žije v Prievidzi. Rovnaké vyznamenanie obecné zastupiteľstvo schválilo aj Were Stiffelovej, žijúcej v Nemecku. Nemohla sa však  na slávnosti zúčastniť, prevezme si ho pri najbližšej príležitosti. Cenu obce si prevzala Mária Luprichová a Edita Priehodová. Za príkladnú aktivitu si Peter Benko, Ladislav Richter, Eva Benková, Pavol Remiáš, Erika Bolfíková, Dagmar Dudášová, Edita Grossová Jozef Pastorok st. a Ján Bolfík st., odniesli Cenu starostu. Ďakovnými plaketami a listami ocenili aj spoločenské organizácie, podnikateľské subjekty a jednotlivcov. 

         V sobotu 31. augusta sa na futbalovom ihrisku uskutočnil bohatý športový, spoločenský a kultúrny program. Otvoril ho slávnostným príhovorom  starosta obce. Poďakoval občanom, ktorí sa podieľali na prípravách osláv, aj sponzorom a zaželal všetkým veľa úspechov. V úvode programu pozdravil Malinovčanov aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška a starostovi odovzdal aj symbolický šek, finančný príspevok z rozpočtu kraja. 

Úvodné futbalové derby vyslúžilcov Malinovej a Poruby vyhrali hostia v pomere 2:3. Postupne sa potom na pódiu vystriedali, deti z malinovskej materskej školy, domáca spevácka skupina Zlatava,  Poluvská muzika, divadielko Severka s hrou pre deti O dvoch hrochoch, Tanečný klub Fantastik, spevácka skupina ONE REASON a napokon domáca hudobná skupina 2 SP Band. Večer sa rozhorela partizánska vatra a účastníci mohli sledovať podmanivú ohňovú šou Sokoliarov Aquila z Bojníc. Do večerných hodín sa návštevníci zabávali na hity DJ-a Ruda.

         Sprievodnou akciou bola výstava poľovníckych trofejí, hasiči umožnili deťom vyskúšať si prácu hasenia požiaru, včelár Rudolf Schwarz priniesol plný včelí plast a predviedol výrobu vosku. Deti aj dospelí si mohli vyskúšať ryžovanie zlata a po prvý raz bojovali o Starostov zlatiak. Nechýbali rôzne atrakcie a súťaže pre najmenších. Na občerstvenie boli pripravené dva druhy gulášu, držková polievka a domáce sladké i slané koláče. 

         Vyvrcholenie osláv bolo v nedeľu 1. septembra. Najskôr sa v kostole konala slávnostná svätá omša a koncert slovenského organistu Mareka Dietricha. Potom sa na Spomienkový turistický pochod na partizánsky bunker vydala skupina turistov, nielen z našej obce, ale aj zo širšieho okolia. Pri obnovenom bunkri sa zišlo takmer sto účastníkov.

   Oslavy moderoval Tibor Čavojský, scenár pripravila a réžiu zabezpečila Irena Balážová. Snímky: P. Remiaš.

 

poďakovanie opravné.jpg

  kladenie vencov.JPG

ocenovanie zm.jpg

futbal zm.jpg

deti MŠ.JPG

zlatava zm.jpg

severka zm.jpg

deti.JPG

fantastic zm.jpg

hasiči.JPG

kolotoč zm.jpg

poluvská muzika zm.jpg

p. starosta a p. Baška.JPG

ryžovanie zlata.JPG

one reason zm.jpg

2 sp band zm.jpg

vatra.JPG

ohnova sou zm.jpg

dietrich.JPG

bunker.JPG


 

Zverejnené 4.9.2019
Aktualizované: 6.9.2019


 

                                                                                                                               

* * * SMS hlásnik - nová služba pre obyvateľov Malinovej, ktorí majú záujem o zasielanie informácií o konaní podujatí a úradných oznamov  formou sms správy na mobilný telefón. Budeme vám posielať dôležité správy (napr. termín zberu odpadu, papiera, odstávka el. energie, informácia o konaní podujatía iné). Poplatok za sms správu hradí  obec.         

      cirkevne-stolicky-referencie-250.jpg  KOVOVÁ  MAGNETKA  MALINOVEJ

Na Obecnom úrade v Malinovej  si môžete zakúpiť  propagačnú kovovú magnetku z našej obce. Je v medenom, striebornom  a zlatom prevedení. Jeden kus v cene 3,-€, Veľkosť 3D magnetky je 6,5cm x 5,5cm. Na magnetke je zobrazený miestny kostol, kaplnka, obnovený trojičný stĺp, hromady kameňov - pozostatky z ťažby zlata, lipy, ktorých je v obci takmer 80, mlynské kolesá sú symbolom dvoch  mali- novských mlynov. Na magnetke je banícky znak, pretože  obec vznikla na základe  osídlenia nemeckými baníkmi. Erb obce je doplnený názvom obce a rokom 1339 - prvá písomná zmienka o  obci.                                      

* * *     

reklama-web-kniha.jpgMonografiu o obci Malinová si môžete zakúpiť na Obecnom úrade v Malinovej

- kontakt  046/5443000. V prípade záujmu pošleme monografiu aj na dobierku.                      Cena knihy 10€ + poštovné.

 

           Objednávku môžete zaslať aj mailom na adresu:   obec@malinova.sk

 


 

Fotografie z aktualít

Fotoalbum obce z roku 2019

TOP guláš 2019

TOP guláš 2019

TOP guláš 2019 2

TOP guláš 2019 2

Športové popoludnie 3

Športové popoludnie 3

Športové popoludnie 2

Športové popoludnie 2


 
 
Športové popoludnie 1

Športové popoludnie 1

Strelecké preteky

Strelecké preteky

Zlatava Kežmarok 2019

Zlatava Kežmarok 2019

Kreslenie kriedou na cestu

Kreslenie kriedou na cestu


 
 
DV COOP Jednota zájazd

DV COOP Jednota zájazd

Hýb sa 2019

Hýb sa 2019

magura 4.5.2019

magura 4.5.2019

výstup na maguru

výstup na maguru


 
 
máj

máj

máj 2

máj 2

stavanie mája

stavanie mája

výstava 2

výstava 2


 
 
výstava

výstava

kladenie 2

kladenie 2

Kladenie vencov

Kladenie vencov

mdž obec- deti mš

mdž obec- deti mš


 
 
mdž únia žien

mdž únia žien

mdž obec

mdž obec

brigáda KNS Malinová

brigáda KNS Malinová

brigáda- Klub dôchodcov

brigáda- Klub dôchodcov


 
 
fašiangy

fašiangy

turisti-bežkovanie

turisti-bežkovanie

maškarný deti 2

maškarný deti 2

maškarný dospelí

maškarný dospelí


 
 
maškarný deti

maškarný deti

stavanie snehuliakov

stavanie snehuliakov

Výdatné sneženie

Výdatné sneženie


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka