Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

Partizánsky bunker

Nad dedinou pod Magurou na lesnom pozemku v k. ú. Malinová sa nachádza partizánsky bunker z obdobia II. svetovej vojny. Je to zrekonštruovaná podoba bunkra, ktorý v roku 1944 postavili partizáni oddielu Ernesta Thälmanna.bunker slúžil ako záložný, hlavný partizánsky bunker sa nachádzal nad Porubou. Po druhej obnove v roku 2018 bola k bunkru inštalovaná informačná tabuľa, ktorá v krátkosti približuje obdobie partizánskeho odboja a históriu obce.

Partizánsky bunker je už mnohé desaťročia vyhľadávaným turistickým miestom.

     K bunkru vedie turistická trasa, ktorá je vyznačená na turistickej tabuli umiestnenej pri zastávke autobus v obci a a ďalej je značená drevenými smerovými šípkami. Trasa prechádza obcou a pokračuje po jestvujúcej hospodárskej ceste popri ranču s chovom koní pod lyžiarsky vlek Poruba, kde sa napája na lesnú cestu. Po tejto ceste stúpa až k označenej odbočke pod bunkrom. Chodník k bunkru cca 100 m je udržiavaný a  vedie priamo k bunkru. Po ceste pod bunkrom sa nachádza aj prameň s pitnou vodou. Trasa je vhodná na pešiu turistiku, ale aj cykloturistiku.

Okolie bunkra je upravené tak, aby si mohli turisti oddýchnuť a občerstviť sa. Svoje dojmy môžu zapísať aj do pamätnej a návštevnej knihy. Od bunkra môžu turisti pokračovať po trase až na vrchol Magury  (1141 m n.m.)

Turistické značenie začína v obci na autobusovej zastávke, dĺžka trasy je 6,65 km, výškové prevýšenie 414m.  Pešia trasa je vhodná pre deti nenáročných turistov.

bunker 2.jpg

bunker 1.jpg

 


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka