Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

POZVÁNKA- Tradície v Hornonitrí

POZVÁNKA- Tradície v HornonitríVytlačiť
 

Región Hornej Nitry je rozmanitý a bohatý na uchované tradície, hodnotné prvky hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. Cieľom projektu je usporiadanie súboru aktivít, podujatí a vystúpení, aby podnietili najmä mládež, ale aj dospelých k záujmu o tradície a ich udržiavanie, o regionálny folklór, jeho prejavy a rozšírili tak publikum a počet nadšencov folklóru, ľudového umenia, ľudových remesiel a ostatných tradičných foriem. Formou folklórnych vystúpení, seminárov, prednášok a workshopov a detských tvorivých dielní budú prezentované zvyky a tradície obcí zo širšieho regiónu deviatich obcí horného Ponitria.

K hlavným projektovým aktivitám patria:

- vystúpenia speváčky ľudových piesní z Hornej Nitry a jej hostí,

- vzdelávacie aktivity v oblasti tradičnej kultúry Hornej Nitry:

- odborný seminár o ľudovej výšivke a starých technikách zdobenia ľudových odevov Geometrická ornamentika v pravnianskej výšivke a výšivke na sieti,

- výstava krojov z dielne regionálnej vyšívačky a krajčírky spojená s prehliadkou krojov s dôrazom na detail odevov a jeho dôležitosť vo výrobe krojových kostýmov,

- seminár Úžitková keramika a kachliarstvo na Slovensku s miestnymi majstrami ľudovej výroby, doplnený tvorivou dielňou pre deti – interaktívne stavanie kachľovej pece, práca s hrnčiarskym kruhom a formami na hlinu a dvojdňový modrotlačový workshop spojený s prednáškou o histórii modrotlače a praktickými ukážkami jej výroby v dnešných podmienkach.

Projekt je určený širokej a laickej verejnosti. Jednotlivé aktivity sú zamerané na deti, mládež i dospelých. Projekt prinesie popularizáciu, šírenie folklóru a zachovanie tradícii. Umožní členom súboru prezentovať regionálny folklór a tradície v rámci celého Slovenska, rozšíriť divácke publikum a tiež umožní záujemcom priame stretnutie s tradičnými technikami výroby odevných súčastí, kachliarstva a keramiky.

Tradície v Hornonitrí.png


 

Zverejnené 9.7.2019


 

                                                                                                                               

* * * SMS hlásnik - nová služba pre obyvateľov Malinovej, ktorí majú záujem o zasielanie informácií o konaní podujatí a úradných oznamov  formou sms správy na mobilný telefón. Budeme vám posielať dôležité správy (napr. termín zberu odpadu, papiera, odstávka el. energie, informácia o konaní podujatía iné). Poplatok za sms správu hradí  obec.         

      cirkevne-stolicky-referencie-250.jpg  KOVOVÁ  MAGNETKA  MALINOVEJ

Na Obecnom úrade v Malinovej  si môžete zakúpiť  propagačnú kovovú magnetku z našej obce. Je v medenom, striebornom  a zlatom prevedení. Jeden kus v cene 3,-€, Veľkosť 3D magnetky je 6,5cm x 5,5cm. Na magnetke je zobrazený miestny kostol, kaplnka, obnovený trojičný stĺp, hromady kameňov - pozostatky z ťažby zlata, lipy, ktorých je v obci takmer 80, mlynské kolesá sú symbolom dvoch  mali- novských mlynov. Na magnetke je banícky znak, pretože  obec vznikla na základe  osídlenia nemeckými baníkmi. Erb obce je doplnený názvom obce a rokom 1339 - prvá písomná zmienka o  obci.                                      

* * *     

reklama-web-kniha.jpgMonografiu o obci Malinová si môžete zakúpiť na Obecnom úrade v Malinovej

- kontakt  046/5443000. V prípade záujmu pošleme monografiu aj na dobierku.                      Cena knihy 10€ + poštovné.

 

           Objednávku môžete zaslať aj mailom na adresu:   obec@malinova.sk

 


 

Fotografie z aktualít

Fotoalbum obce z roku 2019

magura 4.5.2019

magura 4.5.2019

výstup na maguru

výstup na maguru

máj

máj

máj 2

máj 2


 
 
stavanie mája

stavanie mája

výstava 2

výstava 2

výstava

výstava

kladenie 2

kladenie 2


 
 

 
Položky 1-8 z 21

dnes je: 23.7.2019

meniny má: Oľga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka