Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

Spevácka skupina Zlatava

logo1.jpg

                                                                                                    

Spev a hudba má v našej obci dlhoročnú tradíciu.
Spevácka skupina ZLATAVA vznikla v roku 1998. Začala prvým vystúpením na festivale, ktorý poriadal Spolok karpatských Nemcov na Slovensku - Hauerlandfest na Krahuliach.
V tomto období mal spevokol spolu s harmonikárom 17 členov. Od tej chvíle začali pravidelné
skúšky, sústreďovanie piesní, stále viac vystúpení.
V roku 1999 spevácka skupina účinkovala po prvý krát v zahraničí a to v Dánsku. Krojová výbava spevokolu je ušitá podľa originálu nemeckého sviatočného kroja, ktorý sa nosil v našej obci začiatkom 19.storočia. Poskytla ho p. Štefánia Richterová.
Počas desaťročného obdobia zaznamenala spevácka skupina úspechy v rôznych častiach Slovenska  : Košice, Bojnice, Kežmarok, Žilina, Nitra a v zahraničí: Dánsko - Knivsberg, Flensburg, Apenrade, Nemecko - Karlsruhe, Rumunsko - Garina, Nadlac, Čechy-Šumperk, Nový Jičín,. Spevácka skupina sa pravidelne zúčastňuje podujatí na Hornej Nitre, počas zimných mesiacov sú to SÚZVUKY a rôzne nesúťažné prehliadky. Každoročne na festivale speváckych skupín karpatských Nemcov na Slovensku. Niekoľkokrát na festivale národnostných menšín FEMAN. Spevácka skupina účinkuje na požiadanie pri životných jubileách, slávnostiach i obradoch ZPOZu.

Spev. skupina nahrala 2 DVD nosiče.  Sú na nich piesne slovenské, nemecké i tie pôvodné „cachovské“ v nemeckom nárečí, zaznamenané niektoré zvyky, tradície i prostredie obce.
Spevácka skupina ZLATAVA má v súčasnom období 14 členov. Vedúcou speváckej skupiny je od vzniku Elfrída Richterová a na akordeón hrá za celé obdobie Michal Poliak.

Menný zoznam členov spevokolu:
Elfrída Richterová - vedúca speváckej skupiny
Michal Poliak – akordeón
Anna Kmeťová , Alojzia Hladká, Jolana Kmeťová, Štefánia Richterová, Lýdia Filkornová,
Lýdia Greschnerová, Gerlinda Ručkayová, Lýdia Luprichová, Eva Elischerová, Edita Grossová, Mária Luprichová, Lýdia Maurerová
Pri zakladaní bola členkou p.Analiese Páleschová – zomrela v roku 2000 a Lýdia Dudášová- zomrela v roku 2002.

Kroj: trojštvrťová riasená brokátová sukňa, ručne prešívaná brokátová vesta obšitá farebnou stuhou so 4 kovovými gombíkmi v dvoch radoch, zástera z vyšívaného tylu kratšia ako sukňa, biela riasená blúza do pása bez goliera – farebné olemovanie farebnou vyšívanou stuhou miesto goliera, ktorý sa preväzuje do mašle, farebný lem s vyšívanej stuhy je aj na rukáve, rukáv a pás blúzky je ešte lemovaný bielou bavlnenou krajkou alebo madeirou. Na zásteru vpredu patrí široká vyšívaná stuha takmer v dĺžke 2/3 sukne.

Spracovala: M.Luprichová

 


 

Sviatok kultúry a vzájomnosti

Kežmarok 2019

Dňa 21. a 22. júna 2019 sa konal 24. ročník Sviatku kultúry a vzájomnosti v Kežmarku. Na tomto podujatí prezentujú svoju kultúru, zvyky a obyčaje obyvatelia nemeckej národnostnej menšiny žijúcej na Slovensku a v Európe. Cieľom sviatku je uchovanie a rozvoj tradícií, výmena skúseností, vzájomné porozumenie a poznanie, vyjadrenie tolerancie a úcty k odlišnej kultúre a zvyklostiam ako aj odstraňovanie predsudkov v myslení a chápaní kultúry menšín.

Členky speváckej skupiny Zlatava v Malinovej prijali pozvanie na druhý deň tohto festivalu a to v sobotu 22. júna. Po odhalení pamätnej tabule kežmarským karpatským Nemcom zavraždeným pri Přerove v roku 1945 nasledovala bohoslužba, sprievod mestom  a po úvodných a pozdravných príhovoroch organizátorov podujatia nasledovali spevácke vystúpenia.

Naša spevácka skupina Zlatava na pódiu zaspievala nemecké i cachovské pesničky a celé pásmo piesní obohatili vystúpením aj najmenšie členky. Po vystúpení sme sa potešili malému milému darčeku.                                  text: E. Grossová, foto: M. Luprichová

Kežmarok Zlatava 2019 3.JPG

Kežmarok Zlatava 2019 4.JPG

Kežmarok Zlatava 2019 2.JPG

 


 

Menšinové leto Bratislava 2009

Spevácka skupina Zlatava reprezentovala Karpatskonemecký spolok na Slovensku a obec Malinovú v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí 14.8.2009.


 

15.augusta 2009 spevácka skupina Zlatava reprezentovala Spolok karpatských Nemcov v Malinovej na Hauerlandfeste v Nitrianskom Pravne.

- pred Múzeom KNS v Nitrianskom Pravne sme našli chládok počas horúceho letného dňa                           


 

V roku 2009 tri členky oslávili "okrúhle" narodeniny.

Krásne životné jubileum  80 rokov oslávila v mesiaci jún 2009 - s piesňou a úsmevom na perách  pani Anka Kmeťová, najstaršia členka našej speváckej skupiny. Jej patrí poďakovanie  za  množstvo pôvodných piesní v nemeckom - cachovskom nárečí, s ktorými reprezentujeme doma i v zahraničí našu obec.  Po krátkom čase v tomto roku  to bola" Lydička" - veselá a usmievavá  - oslávila  60-tku a nemenej veslo  nám bolo na oslave  aj u "tety" Štefky, ktorá vždy všetko zariadi. Oslávila sedemdesiatku!  Blahoželáme!

                                                                                                                                                       foto: M.Luprichová

V roku 2011 sme v speváckej skupine spoločne oslávili narodeniny s Alojziou Hladkou, Lydkou Greschnerovou a sedemdesiat rokov oslávila Jolka Kmeťová - blahoželáme!

Spoločné stretnutie sa konalo aj v januári 2013 pri príležitosti 60-tych narodenín členky speváckej skupiny, Evky Elischerovej. Blahoželáme!


 

Festival súborov nemeckej menšiny v Hauerlande rok 2008

Každoročne sa tento festival koná vždy v inej  z obci  z oblasti tzv. Hauerlandu. Nevľúdne hmlisté počasie nás privítalo v  okolitých horách a pretrvalo celé popoludnie. Po 10 rokoch sme opäť stáli na pódiu, kde spevácka skupina Zlatava začala svojím prvým verejným vystúpením.


 

Vystúpenia v meste Košice patria k tým obľúbeným. Na pozvanie spoločnosti Feman, ktorá už niekoľko rokov poriada festivaly a rôzne kultúrne podujatia, sme reprezentovali spolu so speváckou skupinou  Neutrataler z Kľačna s nemeckými piesňami nemeckú menšinu v oblasti Hauerlandu. Mali sme čas aj na potulky krásnym košickým námestím i dať si kávu pri spievajúcej fontáne...

 September 2008 - spevácka skupiny ZLATAVA oslávila 10 rokov pôsobenia spevom a  

                               tancom so svojimi blízkymi a hosťami doma, v Malinovej.

Pozvanie na slávnosť prijal riaditeľ spoločnosti FEMAN z Košíc, Ing.Eduard Buraš s manželkou.

Tanečné kolo patrilo našej najstaršej členke "tete Aničke" aj jej obľubenej piesni: Malé ženičky.                             

                                      


 

Spevácka skupina Zlatava

Zlatava (30.9.2006)

Zlatava (30.9.2006)
Autor: Peter Čavojský

Zlatava 2 (30.9.2006))

Zlatava 2 (30.9.2006))
Autor: Peter Čavojský

Kuchársky súboj obcí

dievčatá_spevokol
Autor: M.Luprichová

Kuchársky súboj obcí

Zlatava na kuchárskej súťaži
Autor: M.Luprichová


 
 
Jeseň je dar - podujatie seniorov - dôchodkyne z M

Jeseň je dar - podujatie seniorov - dôchodkyne z Malinovej a spartakiáda- október 2014


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka