Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

Spolok karpatských Nemcov-Karpatendeutscher Verein in Malinova

Karpatskonemecký spolok na Slovensku  (KDV  Karpatendeutscher Verain in der Slowakei )bol založený hneď po transformácii spoločnosti v roku 1989 v  Medzeve. Miestna organizácia karpetskonemeckého spolku v Malinovej bola založená v roku 1992. Organizácia mala 37 zakladajúcich členov. Predsedom sa stal Štefan Richter. Spolok si vytýčil za cieľ zachovanie hmotných aj kultúrnych hodnôt nemeckej menšiny v obci, podporovanie dedinského folklóru a osvetovú činnosť v tejto oblasti.

ˇOd svojho vzniku je  aktívnou organizáciou o čom svedčí aj každoročný nárast  členov . Organizuje stretnutia nemeckej menšiny a jej sympatizantov. Tradične  pred Veľkou nocou, ku Dňu matiek, v letných mesiacoch sú to stretnutia detí a rodičov a  výročná členská schôdza sa koná  pred Vianocami. Organizuje  zájazdy na festivaly, ktoré sa konajú v oblasti Hauerlandu alebo vrámci Slovenska. Spolok i obec reprezentuje na kultúrnych podujatiach  spevácka skupina ZLATAVA, ktorá má veľkú zásluhu na zachovaní "cachovských" piesní v pôvodnom nárečí.

 
Veľkou pomocou pre miestnu organizáciu v Malinovej aj obec bola uskutočnená finančná zbierka od rodákov v Nemecku na podnet Richarda Richtera (Vunčlar) a Melánie Schlenker (rodáčka z Nitrianskeho Pravna, ktorá učila v Malinovej do roku 1945), ktorá bola na renováciu miestneho

kostola -Kostol Božského srdca Ježišovho pri príležitosti 100.výročia vysvätenie a na opravu kaplnky.

Melánia Schlenkerová zozbierala všetky vzácne spomienky, historické fakty, existujúce zvyky a tradície, kultúrne dedičstvo pôvodného nemeckého obyvateľstva vniesla do knihy „Von Heimat zu Heimat“, ktorú napísala vo svojom druhom domove v Nemecku.
Zásluhou rodiny Štefana Richtera mala obec od našich rodákov z Nemecka originál sviatočného kroja zo začiatku 19. storočia, ktorý je aj krojom speváckej skupiny Zlatava.
Od roku 2008 je predsedom MO KDV  Miroslav Luprich.  Prácu a aktivity spolku organizuje 7členný výbor .Spolok mal v roku 2000  sedemdesiatšesť členov.

K aktivitám členov miestneho spolku patrí aj zoskupovanie historických predmetov v obci.

 

Ak chcete viac informácii o Spolku karpatských Nemcov, nájdete ich na stránke: www.snm.sk- múzeá- Nitriasnke Pravno


 

Deň matiek- Muttertag

Prvá májová nedeľa patrila naším mamám a starým mamám. Členky výboru Karpatskonemeckého spolku v Malinovej pripravili 5. mája v sále Partizánskeho domu pre svojich členov posedenie pri príležitosti Dňa matiek.

Deň matiek je dňom, kedy naším milovaným mamám hovoríme krásne slová, ale najmä ďakujem. Po peknom príhovore predsedníčky spolku Mgr. Edity Grossovej sa milým programom predstavili deti z Materskej školy v Malinovej , žiaci základnej školy z Nitrianskeho Pravna a odznela aj krásna hra na husliach. Ako je už zvykom, aj tento rok boli stoly krásne ozdobené a miestnosť zaplnili maľované obrazy. Po programe si členky v dobrej nálade pochutnali na káve, koláčiku a ruskom vajci.

Muttertag 4.jpg  Malinová 5.jpg

Muttertag 2.jpg  Muttertag 3.jpg

* * *

BRIGÁDA V PARKU RODÁKOV 2019

Členovia organizácie Karpatských Nemcov v Malinovej aj tento rok skrášlili park rodákov v areáli cintorína. Stretli sa 8. marca, upravili okrasné kríky, stromky a presadili aj zopár kríčkov. Všetkým ďakujeme za pomoc.

IMG-20190310-WA0002.jpg  IMG-20190310-WA0026.jpg

IMG-20190310-WA0019.jpg


 

VOĽBY MO KDV V MALINOVEJ

Spolok karpatských Nemcov mal  ku koncu roka 2010  osemdesiatšesť členov.

Činnosť spolku, rôzne aktivity  vedené hlavne k  zachovávaniu kultúry a hmotného dedičstva karpatských Nemcov  i administratívu, zabezpečuje od januára 2011 sedemčlenný výbor a to na základe výsledkov volieb, ktoré sa konali v decembri 2010. Výbor si zvolil predsedníčku na nasledujúce obdobie 4 rokov : Mgr.Editu Grossovú (v pravo)

- ďaľší členovia z ľava: Júlia Elischerová, Štefan Richter, Lýdia Maurerová, Ervin Richter , Haydemary Škrobáková, Zuzana Filkornová.

oprava-web.jpg


 

Miestna organizácia Spolku karpatských Nemcov  v Malinovej pripravila 4.12.2010 pre svojich členov aj  členov organizácií v rámci oblasti Hauerlandu  podujatie "Sviatok zimného slnovratu".   Spoločne si všetci pripomenuli zvyky, ktoré sa v tomto zimnom období od 21.decembra do Troch kráľov  zachovávajú hlavne v našom regióne a pripomenuli si aj zvyky z čias Slovanov. Celú atmosféru umocnila koledami a vianočnými piesňami miestna spevácka skupina Zlatava.

mikuláš_2010-2.jpg

Súčasťou podujatia bol aj príchod Mikuláša. Obdaroval balíčom deti členov miestnej organizácie vo veku od 3 do 15 rokov aj členov, ktorí  v roku 2010 oslávili životné jubileum.

Deti recitovali básničky v nemeckom jazyku i v pôvodnom cachovskom nárečí.

mikuláš_2010-1.jpg

Po podujatí  sa konala voľba nového výboru a predsedu MO spolku.

 


 

SPOLOČNÝ VÝLET DO PRÍRODY - leto 2009

Výbor spolku pripravil počas letných prázdnin pre členov s deťmi spoločný deň v prírode.

 

                                                                              

 

   


 

PRED SVIATKOM VEĽKEJ NOCI v roku 2008


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka