Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

Symboly obce

Obecný erb – expertíza

Historickým symbolom obce už v čase gotiky sa stala sv. Katarína. Pôvodné pečatidlo Malinovej zatiaľ nie je známe. Ošúchaný odtlačok mladšieho pečatidla, na ktorom je zobrazená korunovaná sv. Katarína, sa našiel na dokumente z r. 1780. Podľa odtlačku sa nedá odhadnúť, kedy toto pečatidlo vzniklo.
Spolu s ním obec používala aj ďalšie pečatidlo s celkom iným znakom. Podľa osemhranného pečatného poľa i podľa kruhopisu, v ktorom je jpísmeno U nahradené psímenom V, sa datuje už do 17. storočia. Kruhopis pečatidla znie: *SIGILV (m) PAGI CHAH. V strede pečatného poľa je vyrytá ružička na stopke po stranách s dvomi pukmi. Odtlačky pečatidla sa našli na úradných dokumentoch obce z r. 1783-1842.
Osemhranné pečatdilo obec používala iba do r. 1864 – do vzniku nového, ktoré obnovilo pôvodný znak obce sv. Katarínu. Kruhopis pečatdila je nemčine: SIEGEL DER GEMEINDE CZACH (R 1864). Písmeno R je skratkou za slovo „renovatum“. Sv. Kataríne je tu zobrazená navyše aj s gloriolou okolo hlavy, s mečom v pravej a s kolesom v ľavej ruke. Odtlačok tohto pečatidla sa niešiel na písomnosti z r. 1871.

Na konci 19. storočia vznikla v obci aj nápisová pečiatka s textom v maďarčine: NYITRA VÁRMEGYE“ CZACH KIS KÖZSÉG * PRIVIGYEI JÁRÁS Našla sa na dokumentoch z r. 1910 a na liste z 13. júna 1911. Presný dátum mladšieh dokumentu uvádzame peto, že r. 1911 obec začala oužívať ďalšiu nápisovú pečiatku rovnako s maďarským textom, ktorá vznikla v dielni budapeštianskeho kovorytca Ignáca Felsenfelda. Text v jej poli znie: NYITRA VÁRMEGYE CSÉK KÖZSĚG * 1910 *. Letopočet neznamená rok vzniku pečiatky, ale rok ustálenie názvu obce. Do používanie sa dostala až po 13. júni 1911.
pečiatka.jpg
Malinová je jednou z mála obcí, ktorá za prvej ČSR nepoužívala nápisovú pečiatku. Čo je ale prekvapujúce, v novej pečiatke použila znak Slovenska, ktorý šrafovaním označuje dokonca aj jeho farby.: na červenom pozadí strieborný (biely) dvojramenný kríž vyrastajúci zo zeleného trojvŕšia. (Šrafy trojvŕšia majú opačný smer, namesto kosmých sú chybne šikmé). Kruhopis pečiatky znie: *OBEC CACH * Nitrianska župa. Našla sa na liste z r. 1924.
Ide o zvláštny a ojedinelý jav, pretože za prvej Republiky bolo výslovne zakázané používať znak Slovenska samostatne. Malinová by nebola dostala súhlas ani na použitie československého štátneho znaku – s levom na prsiach s dvojramenným krížom. Ide určite o reakciu na staršie potvrdzovacie prostriedky s nemeckým a maďarským textom.

Z heraldického hľadiska je najcennejší znak obce na osemhrannom pečatidle zo 17. storočia. Ten si skutočne zasluhuje obnovu. Za erb Malinovej navrhujeme : červený štít, v ktorom z jeho spodného okraja vyrastá na striebornej (bielej) stopke zlatá (žltá) ruža so strieborným (bielym) semeníkom a s dvomi zlatými (žltými) pukmi. V tejto podobe je erb obce historicky verný a heraldicky správny.                                                                                   Prof. PhDr. Jozef Novák , Dr.Sc.
                                                                                   podpredseda Heraldickej komisie SR

MALINOVÁ.jpg


Symboly obce

Erb obce – zo spodného okraja červeného štítu vyrastajúca strieborná ratolesť nesúca na konci zlatú striebrostredú a striebrokališnú ružu zavinutých lupeňov, nižšie po oboch stranách po striebornom trojliste, pod nimi po zlatom puku a dolu po jednoduchom úponku.

 

 

 

 


vlajkamalinova.jpg
Vlajka obce – pozostáva zo šiestich pozdĺžnych pruhov vo farbách žltej (1/6), červenej (1/6), žltej (1/6), červenej (1/6)  a bielej (2/6). Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu.

 

 

 

 


Slávnostný krst symbolov obce sa uskutočnil v roku 2002. Symboly obce boli pokrstené zlatým prachom.
Schválením a prijatím symbolov je obcec oprávnená používať erb obce v pečatidle na úradných listinách.


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka