Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

SZPB

75. výročie SNP ............1944 -2019

680.Výročie vzniku Malinovej 1339 - 2019:

- Pietny akt kladenia vencov

- Slávnostná akadémia

- Partizánska vatra

- Výstup na partizánsky bunker

- Slávnostná omša,orgánový koncert

Tieto podujatia sa uskutočnili počas 3 dní v našej obci, v rámci osláv SNP a vzniku našej dedinky -Malinovej.

Zorganizovali sme ich v spoločne obec a spoločenské organizácie,kultúrna komisia.

Bohatý kultúrny program,guláše,koláče a občerstvenie za symbolické ceny,boli pozvánkou pre pre všetkých našich občanov.

Vážime si Ďakovnú plaketu - ocenenie zo SZPB motivuje nás,pokračovať v našej činnosti.

Predseda zo SZPB  P.Benko - Cena starostu je morálny doping,ktorý si váži.

V mene výboru zo SZPB,ďakujeme všetkým,ktorí sa zapojili do zrealizovania, dvojitých osláv.

Pripomínajme si všetky významné udalosti -- medzinárodné,slovenské,ale aj tie naše ----cachovské.

SZPB jubileum.jpg

SZPB vatra.JPG

SZPB turisti.JPG

SZPB bunker.JPG

* * *

75. výročie SNP Banská Bystrica

V areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici sa uskutočnili celoštátne oslavy 75. výročia SNP preletom leteckej techniky Ozbrojených síl SR a pietnym aktom kladenia vencov. 75. výročie si uctili tisíce ľudí.

Oblastný výbor  SZPB v Prievidzi zorganizoval zájazd na oslavy, ktorých sa zúčastnili aj členovia našej zo SZPB a sympatizanti, spolu 15 ľudí. Počas osláv zazneli prejavy našich čelných štátnikov, Z. Čaputovej , A. Danka, P. Pellegriniho, príhovory zo zahraničia. Počas vojenskej prehliadky sme mali možnosť vidieť 200 ks vojenskej techniky a 1500 vojakov. Bohatý kultúrny program sledovali občania v celej vlasti.

Oslava 75. výročia je vyjadrením vďačnosti za obete prinesené pre naše dobro, život, slobodu- zaznelo v príhovore P. Pellegriniho.                                     text + foto: E. Benková

účastníci szpb.JPG

pelegrini.jpg

tank.JPG

* * *

Brigáda na bunkri

Členovia zo SZPB a sympatizanti našej ZO uskutočnili brigádu na Partizánskom bunkri a to v sobotu 10.8.2019. Pred blížiacim výstupom na bunker čistíme a upravujeme okolie bunkra. Brigády sa zúčastnili P. a E. Benkoví, J. Snohová, J. Špilaj, L. Richter, Paťko Richter. Kniha návštev svedčí o tom, že bunker je navštevovaný po celý rok. Teší nás vyjadrenie návštevníkov v knihe, ktorí poďakovali a ocenili naše úsilie pri obnove bunkra.

Zároveň prijmite pozvanie na turistiku a výstup na bunker.

Nedeľa.........1.9. 2019........odchod......o 10..hod........pri Partizánskom dome.

Podujatie organizuje zo SZPB a Obecný úrad v Malinovej.

                                                                                                              text + foto: E. Benková

brigáda bunker august 2019.jpg

* * *

STRELECKÉ PRETEKY ZO VZDUCHOVEJ ZBRANE VI. ročník

K OSLOBODENIU OBCE MALINOVÁ

     Dňa 25.mája 2019 sa na strelnici v Malinovej uskutočnil 6. ročník streleckých pretekov, ktorý už tradične usporiadali Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Združenie technických a športových činností a Základná organizácia Únie žien Slovenska Malinová.

            S prípravou podujatia sa začalo niekoľko týždňov dopredu, nákup surovín na guláš a občerstvenie si vzala na starosti ÚŽ, prípravu areálu po technickej a organizačnej stránke si vzalo na starosti ZTŠČ a propagáciu a ocenenia  malo na starosti SZPB.

Už krátko po 13 hodine sa začali schádzať a zapisovať prví súťažiaci. Vyhlásených bolo päť hodnotených kategóríí: žiaci, juniori, ženy, muži a rodinné družstvá. Teší nás záujem obyvateľov našej obce aj ľudí z okolia, ktorí  toto podujatie navštívili. Zapísaných a hodnotených bolo celkom 81 súťažiacich, strieľali zo vzduchoviek na terče do vzdialenosti cca 10 metrov. Celkovým víťazom sa stal Dalibor Snoha  (člen ZO SZPB)s počtom bodov 80 + 18 v rozstrele, druhý skončil Ladislav Richter (člen ZO ZTŠČ) s počtom bodov 80 +15 v rozstrele,  tretí bol Adam Daniš s počtom bodov 80 +11 v rozstrele.  Víťazstvom všetkých zúčastnených bol príjemne strávený deň v prírode a odmena pre oganizátorov v počte zúčastnených a prítomných.  Veríme, že aj v ďalších rokoch sa stretneme na takomto peknom podujatí.

text+foto: J. Snohová

strelecké preteky 2019.jpg

* * *

Oslavy 72. výročia SNP  27.- 28.8.2016 Malinová

 

oslavy snp 2016.jpg

 

Tak spomienky tečú ako horská riava

a čas prikrýva hĺbku povstania..........

Raz však vzbĺknu v tvojom tieni ohne

a do dolín ako lavína sa naša pravda pohne.

Ej Mor ho!, Ej Mor ho! Bude znova znieť,

kým ho nebude vedieť každý naspamäť.

 

72. výročie SNP si pripomenuli i občania Malinovej. S hlbokou úctou sa v sobotu 27.8.2016 poklonili pamiatke padlých i zosnulých partizánov, účastníkom odboja a všetkým obetiam národnooslobovacieho boja. Účastníci pietnej spomienky položili vence a kytice kvetov k Pomníku padlým a úctu pamiatke padlých vzdali minútou ticha.V príhovore predseda ZO SZPB Peter Benko vyzdvihol aktivitu občanov obce, ktorí boli ochotní nasadiť vlastné životy, aby bránili slobodu. Zdôraznil, že práve preto sme povinní uctievať pamiatku obdobia, kedy láska k vlasti a slobode bola silnejšia ako život. S hrdosťou by sme mali spomínať na činnosť partizánskej skupiny Ernesta Thälmanna, ktorá v ťažkých podmienkach viedla boj s fašizmom. Preto je veľmi dôležité, aby sme my, ktorí máme reálnu skúsenosť, prípadne my, ktorým naši rodičia vštepovali od detstva toleranciu a lásku k mieru, neustále pripomínali také výročia, ako je SNP. Aby obete, ktoré priniesli naši dedovia i otcovia v nádeji, že sa táto hrozná časť histórie nezopakuje, neostali zabudnuté a následne i zbytočné.

Oslavy pokračovali zapálením partizánskej vatry na miestnom ihrisku. Vatru zapálil syn Jána Richtera, ktorý bol veliteľom partizánskej čaty a spojkou s ústredným velením povstania, Ladislav Richter. Tradícia partizánskych vatier v našej obci trvá od skončenia vojny a je jednou z najmasovejších podujatí, kde sa stretnú všetky generácie od najstaršej po najmladšiu. Posledných 5 rokov je spojená aj so spoločenským posedením pri hudbe s občerstvením a končí pred polnocou.

K dlhoročnej tradícii augustových osláv patrí aj pochod na partizánsky bunker Ernesta Thälmanna po stopách partizánov. V sobotu 28.8.2016 sa podujatia zúčastnilo 36 účastníkov. Peter Benko, predseda ZO SZPB v Malinovej  v krátkosti spomenul činnosť partizánskej skupiny, takisto priblížil oslobodzovacie boje na Dukle, ktorú členovia ZO SZPB navštívili v júli t.r. Rozprávanie o tejto časti histórie všetkých veľmi zaujalo. Taktiež boli oboznámení s iniciatívou členov  ZO SZPB k obnove a rekonštrukcii bunkra, ktorý pod vplyvom prírodných podmienok chátra a je aj nebezpečný. Po položení kytice kvetov sa účastníci zapísali do knihy návštev a pri malom partizánskom ohníku si opekali, zaspievali si partizánsku "tichú noc" a spomínali.

Oslavy 72. výročia SNP v obci organizovala Základná organizácia SZPB v spolupráci s obcou. Veríme, že občania Malinovej si túto tradíciu ako aj vďaku a úctu voči hrdinom Slovenského národného povstania zachovajú.

Autor článku: I. Balážová

Foto: P. Remiaš- oslavy, vatra, I. Balážová- pochod na bunker

Odkaz na video: http://www.teraz.sk/regiony/malinova-snp-vyrocie/214664-clanok.html

vatra 2016.jpg   Bunker predseda SZPB 2016.jpg

                                   

Bunker 2016.jpg  Bunker opekačka 2016.jpg

 

* * *

Zájazd na pamätné miesta duklianskych bojov

 

 100_9185.jpgZO SZPB Malinová zorganizovala 2. júla 2016 zájazd na Duklu s cieľom priblížiť svojim členom a občanom obce časť vojenskej histórie, ktorá bola napísaná v roku 1944 vojskami oslobodzujúcich naše územie. Účastníci zájazdu navštívili vyhliadkovú vežu na Slovensko-poľskom hraničnom priechode Vyšný Komárnik a z jej výšky 49 metrov obdivovali dukliansky priesmyk, kde v roku 1944 prebehla karpatsko-duklianska operácia. Zem v Údolí smrti, kde prebiehala najväčšia tanková bitka, je presiaknutá krvou padlých vojakov a účastníkov zájazdu očarila krása prírody.

Navštívili pamätník 1. čs. armádneho zboru s vojnovým cintorínom a múzeum vo Svidníku, kde mali možnosť vypočuť si históriu z obdobia pred prvou svetovou vojnou až po skončenie druhej svetovej vojny. Vystavené vojenské exponáty, zbrane a vojnová technika, ako aj výstava vojenských dobových uniforiem bola veľmi zaujímavá. Niektorí účastníci videli tieto artefakty poprvýkrát na vlastné oči. So záujmom si pozreli aj vojenské medaile, ocenenia, rôzne listiny a dokumenty a tiež osobné veci vojenských osobností.

Pútavý výklad sprievodcu Mgr. Andreja Kaputu a syna Petra zaujal všetkých účastníkov. Okrem odborného výkladu sa s nami podelili aj o mnohé zaujimavé informácie a detaily z priebehu bojov a života jej účastníkov.

Vďaka za zorganizovanie tohto zájazdu patrí tajomníkovi oblastnej organizácie SZPB vo Svidníku  p. Žižákovi a    tajomníčke p. Pinkovej z Oblastnej organizácie SZPB v Prievidzi.

Návštevou pamätných miest duklianskych bojov sa nám mnohým rozšírili vedomosti o slovenskom vojenstve a historických súvislostiach. Stále máme čo poznávať.

    100_9157.jpg    100_9159.jpg

100_9220.jpg

Autor: I.Balážová, P. Benko

Foto: M. Richter

  * * *

Strelecká súťaž na počesť 71. výročia oslobodenia obce

 

121.jpgZdruženie technických a športových činností Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Únia žien zorganizovali už tretí ročník verejného preteku- Streleckú súťaž zo vzduchovej pušky. Súťaž sa konala na počesť 71. výročia oslobodenia obce na miestnej strelnici. Presnú mušku si prišlo odskúšať 33 súťažiacich žiaci, juniori, muži aj ženy a špeciálnu kategóriu mali dôchodcovia a dvojice jedného rodiča s dieťaťom. Najmenší a najmladší strelci strieľali s oporou do nastavených drevených kociek, ktoré presne miereným výstrelom mohli zostreliť. Jedinečný výkom podal Pľko Valko, ktorý strieľal poprvýkrát a zostrelil všetkých 10 kociek.

Ostatní strelci strieľali do štandardných terčov na vzdialenosť desať metrov. Prví traja v každej kategórii získali okrem diplomu aj odznak a vecnú cenu. Najlepší strelec Peter Benko (87bodov) spomedzi všetkých účastníkov si prevzal víťazný pohár. Najlepším rodinným družstvom boli otec a sy Juraj a Dalibor Snohoví, ktorí nastrieľali 91 bodov.

Pre účastníkov súťaže navarili členky Únie žien dobrý guláš a občerstvenie. Organizátori ďakujú pretekárom i ostatným účastníkom za účasť, sponzorom za hodnotné ceny.

Teší nás záujem a účasť detí a vnúčat našich občanov, ktorí v Malinovej trávia víkendy ako aj iných cezpoľných hostí. Rozvojom a podporou tohto druhu športu by sme mohli vyplniť spoločný voľný čas rodičov a detí.

 

Výsledky: (umiestnenie od 1 do 3)

Žiaci od 6 do 15 rokov : Pavel Valko, Adam Gross, Richard Harbut

Juniori od 16 do 25  rokov: Martin Kubela

Muži od 26 do 50 rokov : Dalibor Snoha, Martin Richter, Pavel Harbut

Muži nad 50 rokov: Peter Benko, Pavel Remiáš, Juraj Snoha
Ženy bez rozdielu veku: Helena Richterová, Laura Štefíková, Laura Kršková

Rodinné dvojčlenné družstvá: Juraj a Dalibor Snoha, Rudolf a Adam Gross, Ľudovít a Richard Harbut

    179.jpg     193.jpg    185.jpg

    210.jpg          189.jpg

    213.jpg          216.jpg

Autor článku: Irena Balážová

Foto: P.Remiáš, I.Balážová

* * *

70.výročie  založenia Miestnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

 

MO SZPB v Malinovej pripravila na deň 3.4.2016 slávnostné stretnutie členov a rodinných príslušníkov bývalých členov SZPB v Malinovej,  pri príležitosti 70.výročia vzniku miestnej organizácie.

szpb3.jpg

Pozvanie na slávnostné stretnutie prijal aj predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Ing. Pavol Sečkár. Prítomným sa prihovoril predseda MO SZPB Peter Benko a zhodnotil prácu organizácie  v uplynulom období, ako aj  aktivity, na ktorých sa v nedávnom  období podieľali.  Poďakoval za spoluprácu starostke obce  a poslancom OZ,  organizáciám Únií žien Slovenska v Malinovej a Združeniu technických a športových činností v Malinovej, s ktorými spolupracujú a organizujú spoločné podujatia.

szpb1.jpg

Pri tejto príležitosti  sa  členovia aj hostia zapísali do pamätnej knihy obce, starostka obce Mária Luprichová poďakovala predsedovi Petrovi Benkovi za spoluprácu a odovzdala organizácií pamätný list pri príležitosti 70. výročia vzniku miestnej organizácie SZPB.  Spoločne s predsedom celoslovenskej organizácie SZPB položili kyticu kvetov k Pomníku padlým pri príležitosti oslobodenia obce.

V kultúrnom programe účinkovala  Detská ľudová hudba Spod Rokoša. Členovia  MO SZPB 

Pri tejto príležitosti z iniciatívy MO SZPB osadili členovia pamätný kameň v časti  miestneho cintorína na počesť malinovským odbojárom. Kameň odhalila najstaršia členka SZPB v Malinovej Ida Richterová a  a za mladú generáciu poslanec OZ v Malinovej Tibor Čavojský  a vypustili dve holubice.

szpb2.jpg

 


 

Štát odškodní vojnové siroty

Národná rada SR schválila poskytnutie jednorázového príspevku vojnovým sirotám.

Oprávnenou osobou sú deti rodičov, ktorí počas II.sv. vojny padli ako účastníci domáceho odboja alebo čsl. zahraničných légií. Výška jednorázového príspevku je stanovená na 2655,52eur. Ak padli alebo boli popravení obaja rodičia je príspevok 3983,27eur.

Žiadosť sa podáva v písomnej forme do 31.12.2015 na:

Ministerstvo spravodlivosti SR

Župné námestie 13

813 11 Bratislava

Oprávneným osobám z obce Malinová poskytne podrobnejšie informácie a pomôže so žiadosťou miestna organizácia SZPB - predseda Peter Benko, Malinová č.312.

Kontaktujte sa telefonicky : 0903592105

 


 

 

70. výročie oslobodenia oslávili na strelnici.

Základná organizácia SZPB Malinová zorganizovala spoločne so Združením technických a športových činnosti a Úniou žien v Malinovej dňa 30.mája 2015 verejnú streleckú súťaž zo vzduchovky na počesť 70. výročia oslobodenia.

Organizátori boli milo prekvapení záujmom i účasťou  pretekárov oproti minulému roku,keď sa súťaže  k 70. výročiu SNP zúčastnilo 20 pretekárov. Na strelnicu prišlo cez 100-vku návštevníkov, z toho 62 pretekárov.

Najpočetnejšou kategóriou boli žiaci - chlapci do 15 rokov celkom 20, dievčat do 15 rokov bolo 6, mužov od 30-60 rokov 16 a nad 60 rokov 6. V kategórii žien súťažilo celkom 13 pretekárok.

Po skúšobných troch nástreloch nasledovaa samotná súťaž s desiatimi strelami do terča.

Súťažiacich prekvapila návšteva moderátorov Martina Nikodýma a Katky Brychtovej.  Počas víkendu sa v obci natáčal súťažno-zábavný program  "Naj dedinka". Martin Nikodým si vyskúšal svoju mušku a nastrieľal 75 bodov a umiestnil sa na 4 mieste v kategórii muži 30-60 rokov, tesne za R. Bobokom, ktorý obsadil 3 miesto s tesným počtom bodov 76.

Víťazi v každej kategórii  boli ocenení diplomom a vecnou cenou.

ZO SZPB vyhlásila aj „absolútneho víťaza – strelca“ súťaže, ktorým sa stal Ladislav Richter ml. s počtom bodov 86. Stal sa tak držiteľom pohára 70. výročia oslobodenia.

Pretekárom navarili ženy z Únie žien v Malinovej dobrý kotlíkový guláš a pripravili grilované špekáčiky, občerstvenie pre všetkých návštevníkov, ktorí prišli na strelnicu a strávili tu sobotné popoludnie.

Výsledky súťaže:

kategória:                                        1.miesto                               2. miesto                         3. miesto

Žiaci do 15 rokov -chlapci      Adam Gross 58 b             Mário Krebes   57 b         Michal Schön  49 b

Žiaci do 15 rokov-dievčatá     Zuzana Adámiková 66 b   Sofia Muchová  39 b      Bianka Richterová 32b

Juniori  od 16 – 29 rokov      Martin Kubela 58 b                           

Ženy                                         Martina Priehodová 77 b   Lívia Krebesová 64 b   Martina Ďurigová 61 b

                                                  Laura Štefíková  77 b

Muži 30 – 60 rokov                Ladislav Richter ml. 86 b   Marek Bobok 79 b        Roman Bobok 76 b

Muži nad 60 rokov                 Ladislav Richter st. 78 b     Viliam Richter 70 b      Peter Benko 54 b

 

 z podujatia: I.Balážová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Foto: Marek Richter

*   *   *


 

„Pripomínajme si, nezabúdajme, hľadajme pravdu, nie vinu."

 

           Strelecká súťaž na počesť 70. výročia SNP

 

Streleckej súťaže, konanej na počesť 70. výročia SNP, ktorú zorganizovali Združenie technických a športových činností a ZO SZPB v Malinovej 9.augusta 2014 na strelnice sa zúčastnilo celkom 20 pretekárov.

Obsadené boli všetky kategórie okrem juniorov , najpočetnejšia bola kategória žien.

1. miesto v kategórii žiakov do 15 rokov obsadil Denis Richer, v kategórii muži od 30-60 rokov Peter Čavojský, v kategórii muži nad 60 rokov Ladislav Richter a v ženskej kategórii Eva Benková.

Víťazi boli ocenení diplomom a obdržali aj vecné ceny. Organizátori vyhlásili aj najlepšieho strelca súťaže, ktorým sa stal Peter Čavojský, nastrieľal z 10 súťažných rán celkom 93 bodov a odniesol si Pohár 70.výročia SNP.                                                                                                                 text: I.Balážová                                                                                                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                         

                                                                                   *    *    *


 

"Vám, drahí, čo mená v pomníku máte vryté,
dávam dnes vďaku i spomienky na vás skryté
pre ráno šťastné, vami nedožité…
Oči nám blúdia po sivých kameňoch
a objímajú známe mená.
A tu sú s vami všetci-
deti, matky, otcovia, priatelia
a niektorým i žena,
ich náruč je navždy riave žitia
otvorená
pre česť a slávu našej vlasti,
za ktorú vy, či v priekopách a či v chrastí,
hrdinsky ste umierali..."

 

V deň víťazstva nad fažizmom 8. mája 2012 sa konali v našej obci oslavy a pri tejto príležitosti bola slávnostne odhalená pamätná tabuľa s menami obetí II. svetovej vojny z našej obce. Členovia Základnej organizácie SZPB už dlhšiu dobu zvažovali návrh členky SZPB p. Estery Chmelíkovej, aby pri pamätníku obce boli zverejnené aj mená padlých partizánov a účastníkov Povstania. Tejto problematike sa vo veľkej miere venovala starostka obce a na základe historických faktov sa podarilo k existujúcemu zoznamu mien pripojiť aj zoznam mien obetí II. svetovej vojny. Tých, ktorí nastúpili do nemeckej spojenej armády. Obecné zastupiteľstvo na základe týchto podkladov odsúhlasilo zoznam mien, ktoré boli vytesané do mramorovej tabule osadenej na pomerne veľkom kameni, ktorý bol dovezený z malinovských hôr.  Vďaka vzájomnej dohode  v spolupráci s obcou , SZPB a Karpatsko-nemeckým spolkom sa podarilo ujednotiť v názore, že na tabuli sú  mená všetkých obetí, teda aj mužov, ktorí po vyhlásení II. svetovej vojny museli nastúpiť do nemeckej spojeneckej armády a bojovali na frontoch takmer po celej Európe.

V príhovore zástupcu ZO SZPB pred odhalením odznelo:

"Je pre nás veľkou cťou, že môžeme byť prítomní pri odhalení pamätnej tabule, ktorá je aspoň skromným pripomenutím si obetí II. svetovej vojny. Na pamätnej tabuli sú mená 24 – roch spoluobčanov – účastníkov protifašistického odboja, ktorí padli v povstaleckých bojoch alebo boli umučení v koncentrákoch,  a 30-tich spoluobčanov, ktorí uposlúchli vojenský rozkaz a nastúpili po vyhlásení vojny do radov spojeneckej armády. Všetci padli pri plnení bojových úloh a ich hroby sú roztrúsené po celej Európe.
Musím sa priznať, že k pocitu radosti sa žiaľ pridáva aj pocit smútku a zahanbenia z ľudskej zloby, krivdy a nespravodlivosti spáchanej na týchto nevinných ľuďoch, ktorých jedinou vinou bolo to, že uposlúchli rozkaz, ale nikdy sa nespreneverili odkazu našich otcov a materí." 

         

Tabuľu odhalila starostka obce Mária Luprichová a p. Anna Schönová, posledná žijúca účastníčka odboja. Slávnostného aktu sa zúčastnilo približne 130 občanov a obec zabezpečila pri odhalení pamätnej tabule čestnú vojenskú stráž. Následne sa konal pietny akt kladenia vencov k Pomníku padlým a po ňom slávnostné zhromaždenie, kde odznel príhovor predsedu ZO SZPB p. Petra Benku a krátky kultúrny program v podaní miestnej speváckej skupiny. Pozvaní hostia si pozreli filmový dokument z vojny a oslobodenia Československa Sovietskou armádou.

Zbor pre občianske záležitosti vykonal slávnostný zápis k odhaleniu pamätnej tabule. Do pamätnej knihy sa podpísali starostka obce, p. Anna Schönová, predseda ZO SZPB, predseda oblastnej organizácie SZPB, poslanec TSK a primátor mesta Bojnice, zástupca Ústavu pamäti národa, predsedníčka miestnej organizácie KNS oblasti Hauerland.

 

ZO SZPB v Malinovej prizvala na slávnosť pri tejto príležitosti svojich členov a rodinných príslušníkov po bývalých odbojároch, ktorí odišli z našich radov pre úmrtie, alebo sú pre starobu a nalomené zdravie pripútaní na lôžko.  Teší nás, že väčšina naše pozvanie prijala a podelila sa s nami o túto slávnostnú udalosť, ktorá patrila aj spomienke tých, ktorí prežili a pomáhali budovať mierovú spoločnosť.

ZO SZPB touto cestou úprimne ďakuje starostka obce, poslancom, svojim členom a ostatným občanom, ktorí boli nápomocní pri získavaní informácií a organizácii celého podujatia.

Pamätná tabuľa obetiam II.sv. vojny bola vyhotovená z finančných prostriedkov obce a TSK.

                                                                                                                                                                             -ib-


 

SZPB vydáva dvojtýždenník BOJOVNÍK, cena jedného čísla je 0,44 €.
Objednávky na predplatné prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej
pošty. Objednávku nájdete na www.szpb.sk, ktorú môžete priamo vyplniť, vytlačiť a odoslať.  Tlačivo objednávky si môžete vyžiadať aj v našej knižnici každý piatok od 16.00 – 18.00 hod.

Adresa objednávacej pošty: Prievidza, Kláštorná 5, 971 01 Prievidza           
                                              email: predplatnepd@slposta.sk,  tel. 046/542 35 94

V Bojovníku sú uverejňované príbehy, články a udalosti z obdobia vojny, odbojovej činnosti, ale venuje sa aj súčasnému životu ľudí, ich problémom a úspechom. V každom čísle je krížovka, humor, rôzne rady pre kulinárov a záhradkárov a faktografia z domu i zo sveta.
Okrem toho môžete využiť aj bezplatnú poradňu na riešenie vašich sociálnych problémov.
-ib-


 


 

Sedem stromčekov života

K oslavám 67. výročia SNP spoločne vysadili  "stromčeky života" v areáli Pomníka padlým zástupcovia orh´ganizácií v obci. V minulom roku bola ukončená reštaurátorská práca na pamätníku. V jarnom období bol upravený terén, obec zabezečila betónové kvetináče a pred pamätníkom boli vysadené drobné dreviny a kry. V okolí pamätníka vždy rástli stromy, ktoré svojou korunou tienili toto miesto a dodávali mu nádych dôstojnosti a tichej piety. Nakoľko boli už prestárle, boli pred reštaurátorskými prácami odstránené.

Členovia SZPB  vyzvali spoločenské a politické organizácie v obci, aby sa zapojili do tejto iniciatívy a prispeli finančne na zakúpenie stromčekov. Zapojilo sa celkom šesť organizácii - SZPB, TJ Partizán Malinová, Únia žien, Klub dôchodcov, Združenie technických a športových činností, ZO KSS a jeden spoluobčan. Vyzbieralo sa celkom 125 € a zakúpilo sedem stromčekov - dva javory, dve vrby, breza, smrek, borovica.

Po pietnom akte kladenia vencov zástupcovia organizácii zasadili "stromčeky života"  ako symboly slobody, mieru a večnej pamiatky na padlých občanov.

I. Balážová, 27. august 2011

 


 


 

Poukazovať na nebezpečenstvo nacistických a fašistických názorov je aktuálne i v súčasnosti, keď znovu začínajú u nás ožívať prejavy pravicového extrémizmu, najmä neonacizmus, neofašizmus a antisemitizmus. 

Prečítajte si dramatické a skutočné príbehy ľudí z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré zachytila do knižnej podoby slovenská spisovateľka Magdaléna Lavrincová.

Knihy si môžete požičať v Miestnej ľudovej knižnici Malinová.

 

 Smrť dýchala do tvárí

Obsahuje 32 príbehov detí a dospelých, ktorí prežili hrôzy uprostred druhej svetovej vojny. Emotívny je príbeh šesťročnej Nadi Rosovej, vtedy bývajúcej v Bratislave, ktorú spolu s jej mamou a ďalšími príbuznými odvliekli do geta v Terezíne. Brutalitu spoznali mnohí účastníci protifašistického odboja na Slovensku, ktorých zajali a odtransportovali do koncentračných alebo zajateckých táborov, kde poznali najkrutejšie formy potláčania ľudskej dôstojnosti, tragédiu Tokajíka a Ostrého Grúňa i Kľaku, príbehy aj tých účastníkov národnooslobodzovacieho zápasu, ktorí sa stali príslušníkmi 1. čs. armádneho zboru v ZSSR. Alebo sa zapojili do partizánskeho hnutia na Slovensku, ako aj na Podkarpatskej Rusi.

 

 Život zrodený zo smrti

Zachytáva osudy rasovo prenasledovaných Židov, ich utrpenie v koncentračných táboroch a v terezínskom gete, ako aj účastníkov protifašistického odboja, ktorí sa zapojili do partizánskeho hnutia na Slovensku, alebo boli príslušníkmi 1. čs. armádneho zboru v ZSSR.Ajj osudy detí, o ktorých sa doteraz pomerne málo písalo a ktoré sa  často dostali do ničivého súkolesia 2. svetovej vojny. Brutalitu dokumentujú ich osudy, najmä z Lidíc, aj osudy obyvateľov vypálených a vydrancovaných dedín a osád na Slovensku. Obsahuje 44 príbehov dramatických osudov jednoduchých ľudí, ktorých dejiny 2. svetovej vojny nezachycujú, veď boli len „kvapkou v mori“ obetí tejto strašnej apokalypsy ľudstva. „Život zrodený zo smrti“ odzrkadľuje mnohé stránky 2. svetovej vojny v jej rôznych podobách a nekonečnom utrpení. Súčasný mierový život bol — obrazne povedané — zrodený zo smrti tisícov, ba miliónov tých, ktorí zahynuli, aby sme mohli žiť. To je poslanie tejto knihy a jej najzákladnejší význam.

 

 Život na strnisku doby

"Čerstvo pokosené strniská vždy bolestne bodajú, keď človek po nich kráča bosými nohami. Obrazne povedané - aj povojnové roky  boli takým obdobím a udiali sa udalosti, ktoré sa bôľne zapísali do našich novodobých dejín."

Ďalšia kniha Magalény Lavrincovej zachytáva obdobie a osudy ľudí v Československu a v Podkarpateskej Rusi po skončení vojny, keď sa rozpútal nový politický zápas  o ďalšom napredovaní a usporiadaní štátu.  Udiali sa mnohé radikálne a aj nespravodlivé zmeny. Ale boli aj radostné udalosti, vyrástli nové stavby a diela, republika sa postupne zotavovala a otvárala si bránu do novej mierovej budúcnosti.

Spomienky na detstvo a ľudí, na tento úseku života autorka opisuje v jednotlivých príbehoch, v ktorých prináša svoj pohľad na túto dobu a zážitky  ľudí, ktorí sa s ňou ochotne podelili, aby vznikla táto kniha určená hlavne mladej generácii, aby lepšie spoznali vývoj bývalého Československa.

 

-ib-


 


 

„Čas zahladzuje priame svedectvá, no dejiny nemajú zaťažovať pamäť, ale osvecovať rozum. A ľudský um dokáže spravodlivo rozlíšiť čo malo v živote našej obce zmysel a čo nie.“

          V týchto dňoch si celé Slovensko a Európa pripomína významnú udalosť. Uplynulo 66 rokov od oslobodenia a víťazstva nad fašistickým jarmom. Naša obec bola oslobodená 4. apríla 1945 vojakmi Červenej armády. Dovoľte mi preto v krátkosti Vám pripomenúť niektoré hlavné udalosti, ktoré sa odohrali pred 66 rokmi tak, ako boli zapísané v našej obecnej kronike.

 *Oslobodenie obce.
4. apríla 1945 ráno boli v obci ešte Nemci. Pred odchodom zapálli dolný koniec dediny a rýchlo ustupovali smerom na Nitr. Pravno. Ten istý deň okolo 10.00 hodine prišli do obce aj prví osloboditelia sovietski vojaci a to z juhohozápadnej strany od Poruby. V tom čase bolo v obci len okolo 35 občanov. Nedošlo k žiadnym prestrelkám, len diaľkové strely Nemcov dopadali na obec a chotár.
Mnoho domov horelo. V pivnici jedného takého domu boli skryté dve ženy s deťmi, ktorých mužovia boli v koncentračnom tábore v Nemecku. Sovietski vojaci počuli volanie o pomoc, pristavili sa tam, odhodili horiace trosky a zachránili týchto ľudí. Boli to občianky Kornelia Schönová a Emilia Švarcová.
K tejto priezvednej hliadke červenoarmejcov sa pripojili niektorí z našich partizánov a to Emil Elischer a Ludvig Schön a viedli ich cez náš chotár, cez Chvojnicu až do Čavoja. Ostatní partizáni v počte 32 sa taktiež stiahli do obce a pomáhali Červenej armáde podľa jej pokynov. Bola utvorená ľudová milícia, ktorá udržiavala poriadok v obci, starala sa o zásobovanie až do konečného víťazstva.

** Po skončení vojny a slávnom víťazstve Červenej armády koncom mája 1945 sa postupne vracali tí, ktorí prežili nemecké koncentračné tábory do rodnej obce. Boli to občania: Kamil Greschner, Joachim Fitzel, Silvester Luprich, Marcel Schön, Ján Krebes st., Jozef Krebes, Ignáz Luprich, Stanislav Greschner, Timotej Richter, Jozef Palesch, Jozef Štiffel, Ján Palesch, Konstantin Richter, Matias Švarc a Florián Schön.

ZA NAŠU SLOBODU POLOŽILI SVOJE ŽIVOTY TÍTO SÚDRUHOVIA:
Juraj Štiffel 46 ročný, Fridrich Minich 34 ročný, Pavel Schön 43 ročný, Pavel Schön 44 ročný, Jozef Schön 48 ročný, Ján Greschner 45 ročný, Ján Schön 45 ročný, Bernad Fitzel (vek nezapísaný), Štefan Dub 20 ročný, Rudolf Gross 21 ročný, Rudolf Luprich 23 ročný, Rudolf Luprich 45 ročný, Bazil Schön 32 ročný, Imrich Greschner 31 ročný, Ondrej Elischer 29 ročný, Dezider Elischer 33 ročný, Viliam Súdra 32 ročný, Emil Štiffel 33 ročný, Jozef Herchel 44 ročný, Jozef Schlenker 43 ročný, Anton Greschner 49 ročný, Ferdinand Schvarc 30 ročný (zavraždený v SNP), Jakub Fitzel 25 ročný.

(Autentický text z obecnej kroniky str. 20** a 21*, prepisovateľka I.Balážová nenesie žiadnu zodpovednosť za text v origináli ani v prepisovanom texte).

                                                             

     Vojnové obete varujú a prosia, aby neboli zbytočné a boli poučením pre ďalšie pokolenia.
Spravme všetko preto, aby sa viac neopakovali hrôzy vojny u nás, ale i vo svete, aby nikdy nemuseli zomierať otcovia, matky, deti, dcéry, synovia násilným spôsobom, aby nad modrou planétou zvanou Zem navždy svietilo slnko mieru a porozumenia.Vzdajme preto úctu tým, či priniesli najväčšiu obeť.

(I.Balážová, konikárka obce a členka SZPB Malinová)


 


 

Pamätnú medailu za účasť v boji proti fašizmu a za oslobodenie vlasti

udelil Minister obrany SR pri príležitosti 65.výročia oslobodenia 

 p. Anne Schönovej

 


 


 

Predstavujeme Základnú organizáciu Slovenského zväzu
protifašistických bojovníkov

Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Malinová história a súčasnosť.

Keď sa v roku 1946 zakladala organizácia „odbojárov“, mala 105 členov. Patrila medzi najaktívnejšie organizácie a združovala bojovníkov a sympatizantov proti fašizmu, politických väzňov a pozostalých rodinných príslušníkov po padlých v národnooslobodzovacích bojoch a v koncentračných táboroch. Rady členov tejto organizácie postupne redli prirodzenou cestou. Opustili nás mnohí jej členovia, naši spoluobčania pre svoj vysoký vek, starobu a chorobu.

Z histórie: Po skončení II. sv.vojny sa pomaly vracali do svojich domovov politickí väzni z koncetračných táborov, partizáni z hor a začali budovať nový život. Zoskupovali v rôznych politických a spoločenských organizáciách. V roku 1946 to bol Zväz slovenských partizánov, združoval 80 členov, jeho predsedom bol Július Elischer, veliteľ partizánskeho oddielu Ernesta Thälmanna v čase SNP. Neskôr sa táto organizácia premenovala na Sľub a v 50-tych rokoch na Zväz protifašistických bojovníkov. Bola najväčšia čo do počtu členov a tiež najaktívnejšia. Jej členovia sa zapojili do budovania vojnou zničenej krajiny i svojej obce. V obci postavili za štyri mesiace Partizánsky dom (kultúrny) a odovzdali ho bezplatne Miestnemu národnému výboru s podmienkou zachovania jeho názvu. Dodnes nesie tento hrdý názov. Pomáhali začínajúcemu Jednotnému roľníckemu družstvu, neskôr štánemu majetku, z vlastnej iniciatívy svojpomocne vybudovali svojim spoubojovníkom a kamarátom pamätník, ktorý bol odhalený pri príležitosti 10. výročia SNP v roku 1954.
Odpracovali množstvo brigádnických hodín na výstavbe materskej školy a zveľaďovaní obce, zúčastňovali sa na verejnom , politickom a kultúrnom rozvoji života obce. Boli prvými iniciátormi „výletov pod horu“ a pochodov k partizánskemu bunkru, ktoré sa stali
našou tradíciou. Založili futbalový oddiel Červená hviezda, ktorý sa neskôr premenoval na TJ Partizán Malinová a týmto názvom sa hrdí ešte dnes. Organizovali zájazdy na pamätné miesta bojov do Banskej Bystrice, Jankov Vŕšok, Kunerád, Priekopu, Strečno, Ostrý Grúň, Duklu a ďalšie. Každoročne si pripomínali výročie oslobodenia a SNP.
Medzi najaktívnejších členov a popredných činiteľov patrili Július Elischer, Ján Krebes, Otto Pálesch, Ján Suchý, Eliáš Kazimír, Valent Grechner, Joachim Luprich, Rudolf Krebes, Kristína Šitiffelová, Ján Richter, Anna Schonová, Estera Chmelíková, Fridrich Krebes.

Súčasnosť: Základná organizácia SZPB postupne strácala na svojej aktivite, na čom sa podpísal vek jej členov. Aj preto museli ústredné orgány pristúpiť k radikálnej zmene v prijímaní nových členov, kde do organizácie mohli vstúpiť už nielen rodinní príslušníci členov, ale aj ďalší občania – sympatizanti s jej poslaním a náplňou činnosti. V decembri roku 2005 pre zachovanie tejto organizácie ale aj historického odkazu, do jej radov vstúpilo 6 nových mladých členov. V súčasnosti má ZO SZPB celkom 19 členov a za veľkej podpory obce a Obecného úradu sa snaží udržať život v tejto organizácii. Z jej inciatívy obec opravuje pamätník padlým v boji, organizujú sa oslavy k oslobodeniu a SNP, udržiava sa naše národné povedomie a hrdosť na históriu a „ľudské hrdinstvo“ občanov. Mladí členovia začali organizovaať pre deti MDD a turistické akcie po okolí našej obce, kde deťom a občanom približujú históriu a hrdinstvo našich občanov. V tomto zorganizovali zájazd do koncentračného tábora Oswienčim, ktorého sa zúčastnila aj naša mládež.
My – starší členovia SZPB sme nadšení tým, že sa nám podarí rozšíriť rady o nových členov, ktorí zintenzívniť činnosť, a ktorí po nás ponesú pochodeň zapálenú v dedinke pod Magurou a odovzdajú ju ďalším generáciám.
Zo spomienok Estery Chmelíkovej, predsedníčka ZO SZPB spracovala I. Balážová 2008


  

 Protifašistický odboj a partizánsky oddiel E. Thälmanna.

     Tam, vysoko v horách pod skalnatým Kľakom je dedinka, ktorá sa zapísala do dejín. Pred vojnou jej hovorili „malá Moskva“. V skutočnosti sa volala Cach, dnes Malinová. Dedinka nemeckých tesárov, kde sa remeslo dedilo z otcov na synov a každú jar odchádzali títo tesári za prácou snáď do všetkých zemí Európy. Odtiaľ čerpali zdroje k svojmu nezlomnému triednemu vedomiu, k svojmu proletárskemu internacionalizmu, ktorí nikdy nezradili. Keď vyslal Hitler na Slovensko svojho odaného poskoka Karmazína, aby tu pripravil akciu „Heim ins Reich“, rozhodne nepočítal s týmti malinovskými. Tu bojovali proti fašizmu od samotného jeho vzniku. V roku 1939 dňa 13. marca sa Karmazínovi fašisti za podpory hlinkvých gárd pokúsili „priviesť malinovčanov k rozumu“ – prepadli v noci obec, ale museli sa s hanbou stiahnúť. Malinová ich uvítala opevnená ako hrad. Na druhý deň dopoludnia pritiahli oddiely posilnené 1500 mužmi a až vo večerných hodinách sa im podarilo po príchode ďalších posíl odvliecť prvých 86 statočných malinovských proletárov do izolácie. (vydala ČTK Praha k 15.výročiu SNP)

 

     Vznik partizánskeho oddielu Thälman na hornej Nitre nebol nijako náhodný. Jeho žriedlom bola dlhodobá práca nemeckých komunistov, ktorí v najsevernejších okrajoch Prievidzského okresu boli vždy najtvrdšími odporcami fašistického režimu. Zásluhu na vytvorení tohto oddielu mal Ján Luprich z Nitr. Pravna. Oddiel Thälman sa formoval od novembra 1944 do januára 1945. Prvá skupina o sile 25 mužov bola 6. septembra 1944 z rozkazu veliteľa povstaleckej armády v Nitr. Pravne odvelená do Kunerádu. Tam bola registrovaná ako prvá partizánska skupina slovenských Nemcov na Slovensku. Skupina bola nasadená do bojov pri Strečne a Martine. Druhá skupina bola nasadená do obrannej línie medzi Lazanmi a Porubou. Po prelome 16. septembra ustúpila k horským hrebeňom Vyšehradu. Mala 45 príslušníkov. Ustupovala cez Briešte a Jasenovo vo Slovenského Pravna. Tu sa zreorganizovala a zo 45 Malinovčanov zostali iba šestnásti. Ostatní buď padli, alebo boli ranení a alebo sa dostali do zajatia. Ustúpili až k Banskej Bystrici, kde stavali povstalecké letisko. Vedúcim pracovnej skupiny bol Otto Pálesch. Keď sa Nemci dostali až do Banskej Bystrice, letisko odpálili a ťažkou cestou sa vrátili do rodného kraja, kde ich pritúlila hora Magura.
Partzánsky oddiel Thälman sa vytváral okolo Júliusa Elischera, jeho maželky Márie, Emila Elischera a Daniela Schlenkera. Oddiel zotrval v bojovom priestore až do oslobodenia, mal neustále spojenie s okolitými obcami a s Malinovou, obyvatelia ktorej ich všemožnej podporovali
. (Zborník Horná Nitra)


      V júni 1944 boli dvaja občania zatknutí z podozrenia, že ukrývajú v ich domoch partizánov. Bol to Ondrej Schon a Pavel Minich, ktorých väznili v Nitre, Bratislave a v Ilave. Ich rodiny boli odvlečené do prechodného távora Halle-Salle v Nemecku.

29. augusta 1944 po vyhlásení SNP bol v obci vytvorený tzv. revolučný národný výbor. Obec Malinová bola jedna z tých obcí v okrese Prievidza, ktorá hromadne nastúpila do boja proti fašistom, bolo to okolo 12O mužov, ktorí sa v bojoch sformovali do partizánskeho oddielu Thälman. (obecná kronika)

 

Udalosti po potlačení Povstania zachytila zo spomienok svojej matky i známych naša spoluobčianka p. Elfrída Derková.

     "Po potlačení SNP nemci zatýkali antifašistov a posielali ich do koncentračných táborov. Ale to um nestačilo, chceli „očisťiť dedinku“ a miestni fašisti zostavili požiadavky, aby rodiny povstalcov boli vyvezené „na smrť“. A tak 6. novembra 1944 celú dedinku obkľúčilo nemecké vojsko, ďalšiu stráž postavili ku každému domu antifašistov a ráno o šiestej hodine 7. novembra museli všetci nastúpiť. Išli sme peši na železničnú stanicu do Nemeckého Pravna a dali ná do dobytčích vagónov. Tam sa čakalo na ďalšie rodiny z dediny Gajdel. Potom nás viezli bez jedla, pitia a hygieny 5 dní za doprovodu nemcov. Velil im nemec z Tužiny, ktorému môžeme ďakovať, že nás doviezol do Durchgangslager prechodného pracovného tábora v Halle n.Salle a nie priamo k plynovým komorám. Jedna učiteľka z Kľačna sa snažila vyjednávať s vedením tábora a dosiahla, aby si nás známi vyžiadali na práce. Mnohým sa takto podarilo prežiť a mohli sme sa po vojne vrátiť domov. "

 

     Z dediny padlo v boji a zahynulo v koncentračných táboroch do 50 obyvateľov, z toho v koncentračných táboroch Dachau, Buchenwald, Speichingen, Seitenstein, Strahsund, Berga a Spreau v Nemecku dvadsiati. Okupanti odvliekli dobytok, vyrabovali domy, podpálili, Malinová z časti vyhorela.

Za statočný boj občanov a partizánov v národnooslobodzovacom boji bola obec vyznamenaná Pamätnou medailou. (obecná kronika)

 

Spracovala: I. Balážová

 


 


 

Napísali o nás!

Z Malinovej sa do SNP zapojilo vyše sto antifašistov nemeckej národnosti
V strede hornonitrianskej obce Malinová, bývalého Cachu, do roku 1945 obývanej výlučne obyvateľmi nemeckej národnosti, stojí pamätník s dominantnou postavou partizána.
MALINOVÁ. Postavili ho na počesť 22 hrdinom, ktorí padli v boji proti fašizmu. Väčšina z nich zahynula v koncentračných táboroch, do ktorých ich odvliekli po potlačení Slovenského národného povstania (SNP).
V deň vypuknutia povstania sa do neho zapojilo vyše sto nemeckých antifašistov, ktorí bojovali nielen na hornej Nitre, ale aj pri Strečne a najmä Priekope pri Martine, spomína Estera Chmelíková, v súčasnosti predsedníčka Miestnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Malinovej.
Po potlačení SNP mnohí zostali v horách, ale veľká časť uverila nemeckej propagande, že sa im nič nestane, ak sa vrátia domov. Za asistencie domácich fašistov organizovaných v Deutsche Partei 42 mužov odvliekli do koncentračných táborov. Krátko potom deportovali ich rodinných príslušníkov, väčšinou ženy a deti do Nemecka. Bola medzi nimi aj pani Estera, vtedy mala 12 rokov. Nerada spomína na strastiplný päťdňový transport, bez jedla, vody a bez možnosti hygieny. V Nemecku ich zadelili do nútených prác v zbrojárskych fabrikách, iní pomáhali za stravu na poľnohospodárskych gazdovstvách. Keď sa po vojne vrátili domov, našli v dedine 26 vypálených domov. Väčšinu z nich nemeckí vojaci zapálili pri ústupe a ostreľovaní dediny mínometmi.
Cach oslobodili sovietske vojská 2. Ukrajinského frontu pod vedením maršála Rodiona Jakovleviča Malinovského, spoločne s vojakmi rumunskej armády. Na počesť osloboditeľov premenovali obec na Malinovú.
Na svojich padlých obyvatelia Malinovej nezabúdajú. V predvečer 66. výročia SNP aj v tomto roku položili vence k pamätníku a na miestnom futbalovom ihrisku zapálili symbolickú partizánsku vatru.
nedeľa 29. 8. 2010 16:21 | Copyright © TASR 2010 - SME

 

Nebol Nemec ako Nemec
Nacisti urobili všetko preto, aby izolovali pokrokových Nemcov od ostatných príslušníkov tejto menšiny na Slovensku a vybudovali si dôkladný systém udavačov. Napriek tomu sa mnohí Nemci zapojili do robotníckeho hnutia, pôsobili ako ilegálni pracovníci medzi slovenskými komunistami a sociálnymi demokratmi. Pre nemecké robotníctvo v Bratislave vydávali mutáciu časopisu Kladivo – Der Hammer, v Kežmarku zase Vorwärts (Napred). Už v roku 1942 zorganizovali v Gelnici a jej okolí bojovú družinu
a začali sa pripravovať na ozbrojený zápas, ktorý vyvrcholil v Povstaní. Prvého septembra 1944 sa sformoval z nemeckých antifašistov z Medzeva, Gelnice, Štósu a Prakoviec partizánsky oddiel Thälmann. Neskôr mal až 130 príslušníkov. Operovali na Spiši, potom na západnom a strednom Slovensku.
Rovnaké meno si pre svoj oddiel vybrali aj nemeckí partizáni z hornej Nitry. Významnú úlohu pritom zohrali odbojári z obce Cach (dnes Malinová). Dedinu už v deň vyhlásenia slovenského štátu – v noci z 13. na 14. marca 1939 prepadli jednotky Hlinkovej gardy a Freiwillige Schutzstaffel, ktoré vtedy podliehali Deutsche Partei. Uväznili 57 antifašistov. Cach však ostal jedným z centier nemeckého odboja na Slovensku. Už 28. augusta 1944 tu vznikla partizánska jednotka Thälmann, ktorú o. i. nasadili do bojov pri Strečne, Vrútkach, Martine a neskôr pôsobila ako strážny oddiel na ochranu Hlavného štábu partizánskych oddielov a sekretariátu ÚV KSS v Banskej Bystrici.Na Povstaní sa zúčastnilo vyše sto obyvateľov Cachu, z ktorých 26 padlo (z hornej Nitry celkovo 82). Keď v novembri 1944 oddiely SS vtrhli do obce, do koncentračných táborov odvliekli 32 rodín. Nacistickí pomstitelia boli predovšetkým voči „svojim“ mimoriadne krutí.
 Slovo č.39/2005
O MINULOSTI / Martin Krno

Aj Nemci sa vzopreli fašizmu 


 

65. výročie SNP sme oslávili dôstojne.
V sobotu sa konal pietny akt kladenia vencov k Pomníku padlých, ktorého sa napriek kvalitnému dažďu zúčastnili zástupcovia a členovia všetkých politických i spoločenských organizácií v obci a ďalší občania. Spoločne si pozreli aj výstavu „Malinová v písme a obraze“, ktorá bola venovaná 670. výročiu prvej písomnej zmienky o obci. A hoci sa spoluobčania bavili celé popoludnie na oslavách obce, nezabudli na tradíciu a prišli vo veľkom počte na zapálenie partizánskej vatry.
Spomienkový pochod na partizánsky bunker, ktorý bol naplánovaný na 1. septembra, prekvapil organizátorov počtom zúčastnených a krásnym slnečným ránom. V knihe na bunkri sa zapísalo celkom 80 účastníkov. Prišli „skalní“, ale pribudli aj celkom noví občania, aj cezpoľní. A hlavne – bolo veľa detí a mladej generácie, ktorej kontrovali v tomto roku aj naši starší spoluobčania ako p. Anna Kmeťová, Ignác Greschner, Ida Richterová, Richard Richter, Elfrída Stiffelová a ďalší. Organizátori sa postarali o ich vyvezenie k bunkru, kde čakali na ostatných, ktorí poctivo šľapali. Napredu mládež a ostatní za nimi. Dorazili sme všetci a deti sa nám postarali o takmer autentickú atmosféru, pretože zrazu sa horou ozývalo: ratata, pif, paf ............ššššš – buch!
Po krátkom príhovore a symbolickej minúte ticha prítomní položili kyticu kvetov a zapálili sviečku na pamiatku partizánov a účastníkov odboja.
Pri zapálenom ohni sme si všetci opiekli, to čo sme si doma nabalili, spláchli čapovaným pivom a na rad prišlo aj niečo „tuhé“. A potom sa nám rozviazali jazyky a horou sa niesli krásne slovenské, ruské ,české i nemecké piesne. Na „garmošku“ hral Michal Poliak, ale vyskúšal si to aj p. Richard Richter. Spievali prevažne ženy a dievčatá, chlapi okupovali sud s pivom. O zábavu – ako inak, sa starala hlavne Anka Maurerová – krájala nám domáce klobásky, ktoré sa odkiaľsi zjavovali v jej rukách, roztancovala koliečko, v ktorom vyzvŕtala najstaršiu účastníčku p. Annu Kmeťovú. A potom rad zaradom ju zvŕtali pri ohníčku ostatní a p. Richard Richter si vyskúšal aj skákanie cez oheň. Skok dopadol šťastne a vyslúžil si potlesk. A aby sme nezabudli, aj sme sa spoločne odfotili pred bunkrom. To aby nám ostatní uverili.
Deň sa vydaril, všetci sme sa vrátili zdravo unavení domov, plní nových dojmov a zážitkov. Pre organizátorov bola najväčou odmenou spokojnosť výletníkov a za všetkých stačí jedno vyjadrenie: „Bola som tu prvýkrát a neľutujem. Bolo super!“

 


 


 

Oslavy SNP 2010

Vatra tesne po zapálení (28.8.2010)

Vatra tesne po zapálení (28.8.2010)
Autor: Peter Čavojský

Vatra v plnej kráse (28.8.2010)

Vatra v plnej kráse (28.8.2010)
Autor: Peter Čavojský

Účastníci výstupu (29.8.2010)

Účastníci výstupu (29.8.2010)
Autor: Peter Čavojský

Dievčence sa o nás postarali (29.8.2010)

Dievčence sa o nás postarali (29.8.2010)
Autor: Peter Čavojský


 
 
Bolo nás 27 a mali sme sa fajn (29.8.2010)

Bolo nás 27 a mali sme sa fajn (29.8.2010)
Autor: Peter Čavojský


 

Ďalšie fotogalérie

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka