Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

TSK- Kvapka krvi

TSK- Kvapka krviVytlačiť
 

TSK kvapka krvi.jpg

                 Trenčiansky samosprávny kraj

Trenčianska župa bude opäť pomáhať, do Jarnej kvapky krvi sa môžete zapojiť aj vy.

Koncom mája sa v priestoroch župného úradu v Trenčíne uskutoční už v poradí 9. spoločný odber krvi zamestnancov Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a jeho obyvateľov. Vzácnu tekutinu bude možné darovať aj v  troch župných nemocniciach.

Od prvej župnej Kvapky krvi uplynulo už takmer 5 rokov, za toto obdobie sa podarilo Trenčianskej župe v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) Trenčín a považskobystrickou, myjavskou a bojnickou nemocnicou odobrať dobrovoľným darcom viac ako 200 litrov krvi. V tradícií pomáhať ľuďom pokračuje župa aj v tomto roku. „Pred 5 rokmi, keď sme na župe zorganizovali prvý spoločný odber krvi zamestnancov mi ani nenapadlo, že sa z Kvapky krvi stane pravidelná a obľúbená kampaň. Okrem zamestnancov Úradu TSK prišli darovať krv aj študenti našich stredných škôl, zamestnanci organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti župy, či už z centier sociálnych služieb, múzeí, knižníc alebo osvetových stredísk. Okrem nich sa jej s obľubou zúčastňujú aj členovia viacerých dobrovoľných hasičských zborov a pridala sa aj verejnosť z celého kraja. Teší ma, že myšlienka župnej kvapky krvi má úspech a ľudia sa vedia spojiť pre dobrú vec,“ uviedol trenčiansky župan Jaroslav Baška, ktorý sa pravidelne a hlavne aktívne spoločných odberov krvi zúčastňuje.

V tomto roku termín Jarnej kvapky krvi Trenčianskeho samosprávneho kraja pripadol na stredu 29. mája 2019. V tento deň môže verejnosť prísť do priestorov Úradu TSK a v čase od 8.00 h do 10.00 h odovzdať malý kúsok seba a pomôcť tak tým, ktorí potrebujú alebo v budúcnosti budú potrebovať transfúziu krvi. Aj tentokrát bude Jarná kvapka krvi dvojdňová. V utorok 28. mája od 6.00 h môžu darcovia navštíviť hematologicko-transfúzne oddelenie v Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici a v NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach. Odber krvi v NsP Myjava je naplánovaný rovnako, ako na župe, v stredu 29. mája 2019 od 6.00 h.

Okrem dobrého pocitu sa dobrovoľní darcovia môžu tešiť aj na malý darček. Za svoj šľachetný čin dostane každý, kto príde na župný úrad darovať vzácnu červenú tekutinu, je limitovanú edíciu trička, ktoré dala župa vyrobiť práve pri príležitosti spoločného odberu krvi.

Príprava na darovanie krvi je dôležitá, nepodceňte ju!

Je nutné, aby každý darca bol pred odberom dostatočne hydratovaný. Dvadsaťštyri hodín pred samotným odberom je potrebné vypiť dostatok tekutín, minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom ďalších 500 ml tekutín. Darca by nemal hladovať a na odber krvi chodiť nalačno. Večer pred odberom a taktiež tesne pred odberom sa neodporúča konzumovať tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny). Vhodné je jesť ľahké sacharidové jedlá, ako je ovocie, zelenina, sucháre, netukové pečivo, džem a med.

Pred odberom krvi je zakázané fajčiť (minimálne 6 hodín), piť alkohol (aspoň 12 - 14 hodín) a vystavovať sa priveľkej psychickej a telesnej námahe (deň pred odberom). Alkohol, tučné jedlá, telesná námaha a niektoré lieky môžu prechodne spôsobiť zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov (ALT). Každý darca musí dbať na to, aby bol oddýchnutý, čerstvý, po výdatnom spánku, pretože jeho fyzický stav sa odzrkadlí aj na kvalite krvi, ktorú daruje.

Príďte nám pomôcť urobiť dobrú vec! Možno práve vaša kvapka krvi niekomu zachráni život.

Viac informácií nájdete na webových stránkach Národnej transfúznej služby SR.

Pre viac informácií kontaktujte: Mgr. Matej Plánek, Odd. komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK, matej.planek@tsk.sk, tel.: +421/ 32/ 65 55 654, mobil +421/ 901/ 918/ 137


 

Zverejnené 14.5.2019
Aktualizované: 11.6.2019


 

                                                                                                                               

* * * SMS hlásnik - nová služba pre obyvateľov Malinovej, ktorí majú záujem o zasielanie informácií o konaní podujatí a úradných oznamov  formou sms správy na mobilný telefón. Budeme vám posielať dôležité správy (napr. termín zberu odpadu, papiera, odstávka el. energie, informácia o konaní podujatía iné). Poplatok za sms správu hradí  obec.         

      cirkevne-stolicky-referencie-250.jpg  KOVOVÁ  MAGNETKA  MALINOVEJ

Na Obecnom úrade v Malinovej  si môžete zakúpiť  propagačnú kovovú magnetku z našej obce. Je v medenom, striebornom  a zlatom prevedení. Jeden kus v cene 3,-€, Veľkosť 3D magnetky je 6,5cm x 5,5cm. Na magnetke je zobrazený miestny kostol, kaplnka, obnovený trojičný stĺp, hromady kameňov - pozostatky z ťažby zlata, lipy, ktorých je v obci takmer 80, mlynské kolesá sú symbolom dvoch  mali- novských mlynov. Na magnetke je banícky znak, pretože  obec vznikla na základe  osídlenia nemeckými baníkmi. Erb obce je doplnený názvom obce a rokom 1339 - prvá písomná zmienka o  obci.                                      

* * *     

reklama-web-kniha.jpgMonografiu o obci Malinová si môžete zakúpiť na Obecnom úrade v Malinovej

- kontakt  046/5443000. V prípade záujmu pošleme monografiu aj na dobierku.                      Cena knihy 10€ + poštovné.

 

           Objednávku môžete zaslať aj mailom na adresu:   obec@malinova.sk

 


 

Fotografie z aktualít

Fotoalbum obce z roku 2019

TOP guláš 2019

TOP guláš 2019

TOP guláš 2019 2

TOP guláš 2019 2

Športové popoludnie 3

Športové popoludnie 3

Športové popoludnie 2

Športové popoludnie 2


 
 
Športové popoludnie 1

Športové popoludnie 1

Strelecké preteky

Strelecké preteky

Zlatava Kežmarok 2019

Zlatava Kežmarok 2019

Kreslenie kriedou na cestu

Kreslenie kriedou na cestu


 
 
DV COOP Jednota zájazd

DV COOP Jednota zájazd

Hýb sa 2019

Hýb sa 2019

magura 4.5.2019

magura 4.5.2019

výstup na maguru

výstup na maguru


 
 
máj

máj

máj 2

máj 2

stavanie mája

stavanie mája

výstava 2

výstava 2


 
 
výstava

výstava

kladenie 2

kladenie 2

Kladenie vencov

Kladenie vencov

mdž obec- deti mš

mdž obec- deti mš


 
 
mdž únia žien

mdž únia žien

mdž obec

mdž obec

brigáda KNS Malinová

brigáda KNS Malinová

brigáda- Klub dôchodcov

brigáda- Klub dôchodcov


 
 
fašiangy

fašiangy

turisti-bežkovanie

turisti-bežkovanie

maškarný deti 2

maškarný deti 2

maškarný dospelí

maškarný dospelí


 
 
maškarný deti

maškarný deti

stavanie snehuliakov

stavanie snehuliakov

Výdatné sneženie

Výdatné sneženie


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka