Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

Únia žien Slovenska

Deň obcí Pravnianskej doliny

 

Festival folklóru, dychových hudieb, tradičných remesiel a dedinských špecialít sa uskutočnil v Nitrianskom Pravne v sobotu 14. 9. 2019.

Našu obec Malinová reprezentovali členky ÚŽS varením zemiakových šúľancov s makom a priezlami. Je nám ľúto, že sme neuspokojili všetkých záujemcov. Veľký záujem o naše tradičné jedlo a pochvaly nás všetkých potešili.

Do procesu varenia sa zapojil aj náš starosta a vyskúšal si všetky práce pri varení šúľancov. Krásne počasie, dobrá nálada, ale hlavne dobrý kolektív ľudí dal krásnu bodku podujatiu.

Poďakovanie patrí dobrovoľníčkam, ktoré pomohli pri šúľaní.

text + foto: E. Benková predsedníčka ÚŽS

UZS Malinová Deň obcí Pravnianskej doliny.JPG

* * *

Dva v jednom

Aj tak, môžeme nazvať malinovské oslavy, ktoré sa konali v dňoch 30.8.- 1.09. 2019 v našej obci.

75.výročie SNP 1944- 2019

Je pre našich občanov významný dátum. Do SNP sa z našej obci zapojilo 120 občanov. Sme hrdí potomkovia ľudí ktorí neváhali položiť aj svoj život, za našu slobodu.

Položením vencov a kytíc k pomníku,na nich nezabúdame.

680. výročie - Malinová 1339- 2019

Rok 2019 je pre našu obec jubilejný. SNP a zrod našej obce, sú pravým dôvodom našich miestnych slávností. Obecný úrad, kultúrna komisia,spoločenské organizácie, sponzori,pripravili dôstojné oslavy.

Na slávnostnej akadémii, prevzala preds. E. Benková  - Ďakovnú plaketu, za zo UŽS i osobnú - Cenu starostu. Vážime si ocenenie, v našich aktivitách v prospech našich občanov nepoľavíme.

Bohatý kultúrny program,zábava pre deti,dospelých, výstup na bunker, omša, organový koncert.

Na zasýtenie boli v ponuke 2 druhy gulášov, držková, koláče. Na občerstvenie pivo a rôzne nápoje,všetko za ľudové ceny. Vážime si všetkých, ktorí prijali pozvanie na oslavy.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí pripravili a zabezpečili dôstojný priebeh osláv v našej malebnej dedine.

UZS Malinová.JPG

UZS Malinová výčap.JPG

* * *

HÝB SA! 2019     

Podujatie Hýb sa sme uskutočnili aj napriek nepriaznivému počasiu v piatok 21.6.2019 s 1.hod odkladom. Po krátkom výdatnom lejaku sa obloha vyjasnila, vyšlo slnko, ktoré nás vyzvalo uskutočniť náš plán. Počasie zapríčinilo malý záujem o podujatie.

S krátkym príhovorom a rozcvičkou sme sa vybrali na plánovanú trasu.

Členky výboru napiekli chutné koláče a dodržali sme aj pitný režim pre všetkých účastníkov podujatia. Príjemné športové popoludnie sme spestrili aj kultúrnym programom. Upravenú povesť o trpaslíkoch sme pretvorili do živého predstavenia.

Cachovská rozprávka: Kde bolo tam bolo za 7.horami za 7.dolami asi tak pred 680.rokmi, trpaslíci zlato dolovali v bani. Skoro vstávali tvrdo v bani makali. Spev i smiech ozýval sa dolinou, keď do roboty šli húštinou. Baníci sú veselí zlata všade je kam oko dovidí. Svorne nažívali v Schonovej chate. V bani makať je riadna drina a im chýba gazdina. Vyhlásili konkurz aj Karkulka sa prihlásila. Má skúsenosti je operka,starala sa o babku aj o dedka. Deva rúča operie navarí uprace postielky ustelie. Do postielok trpaslíčkov uloží každého z nich na na hruď si pritúli. Tak žili by možno aj dodnes keby nenastal predčasný koniec. Svetom šírili sa zvesti,vraj zlata je tu viacej ako smeti. Z ďalekej cudziny prišli aj Germáni, zapustili korene a už tu navždy zostali. Začali vo veľkom v ťažbe zlata, v takej robote nepozná brat brata. Smiech aj spev zmizol trpaslíkom z tvári keď zlatokopov uvideli pred bránou Schonovej chaty. V hneve rozhádzali balvany po chotári a preklínajúc zvolali. Nech všetko zlato v chotári premení sa na skaly. Zazvonil zvonec a rozprávky je koniec.

P.S.: Zlatokopovia balvany zbierali pôdu zorali a pšenicu zasiali.

                                                                             text: E. Benková, foto: E. Benková, M. Luprichová

Hýb sa 1.JPG  Hýb sa 3.JPG

Hýb sa 2.JPG

Hýb sa 4.JPG

  * * *       

MDD 1. jún 2019  

    Členky ÚŽS zorganizovali podujatie pre deti k ich sviatku. Kreslenie kriedou na ceste. Počasie nám prialo a tak deti spokojne strávili sobotné popoludnie v sprievode svojich rodičov kreslením na ceste. Každé dieťa dostalo sladkú odmenu. Najviac ich však potešil ľadový nanuk od uja Riša z blízkeho pohostinstva. Umelecké diela našich deti budú rozveseľovať ulicu pokiaľ ich nezmyje dážď.

text+foto: E. Benková

MDD1.jpg

MDD 2.jpg  MDD 3.jpg 

MDD 4.JPG  MDD 5.JPG

 * * *    

OSLAVY  MDŽ  2019

V sobotu 9. marca čakalo na účastníčky výročnej schôdze Základnej organizácie Únie žien Slovenska v Malinovej obrovské prekvapenie. Na úvod totiž predsedníčka organizácie Eva Benková oznámila, že na neďalekom, poľnom letisku „o chvíľu pristane  Boening 737, na palube ktorého je populárna hudobná skupina Boney M. Jej členky o chvíľu prídu svojimi pesničkami pozdraviť malinovské ženy...“A skutočne. Keď sa otvorila opona, na pódiu sa začal nezvyčajný koncert. „Členky“ tejto svetovej skupiny v tradičných pestrých odevoch, s originálnym pohybom po celom javisku a potom aj v sále zaspievali viaceré svetové hity. Samozrejme, že s takýmto netradičným kultúrnym programom sa predstavili Lenka Kmeťová, Jana Barnáková, Iveta Páleschová a Katarína Elischerová.

         Nie sú to však iba vlastné, mimoriadne vtipné scénky, ale aj množstvo iných podujatí, ktoré členky ÚŽS v našej obci každoročne pripravujú pre deti aj dospelých. Pri bilancovaní uplynulého roka o nich podrobne hovorila predsedníčka E. Benková Aj v minulom roku to bolo klasické stavanie snehuliakov, šarkaniáda, rôzne pohybové aktivity, ako boli napríklad cyklistické preteky „Tour de Cach“ alebo „Hýb sa!“. Ženy sa v našej obci aktívne podieľajú prakticky na všetkých akciách, spolu s ďalšími spoločenskými a záujmovými organizáciami. Aj preto patrí táto základná organizácia žien dlhoročne medzi najlepšie a najaktívnejšie v okrese. Prehlásila to predsedníčka Okresnej rady ÚŽS Eva Paráková, ktorá sa účastníčky schôdze prišla pozdraviť.

         Na schôdzi poďakovali za dobrú spoluprácu a podporu bývalej starostke Márii Luprichovej. Zablahoželali aj deviatim členkám k ich okrúhlym životným jubileám. S poďakovaním aj prísľubom podpory sa prihovoril tiež súčasný starosta Juraj Stiffel a zároveň všetkým členkám zablahoželal k  Medzinárodnému dňu žien.                       foto+text: P. Remiaš

MDŽ únia 1.JPG   MDŽ únia 2.JPG

        * * *

STAVANIE SNEHULIAKOV 2019

V sobotu popoludní Skalné zeme pred dedinou ožili nefalšovanou detskou radosťou. Členky Únie žien Slovenska totiž aj tento rok po bohatej snehovej nádielke zorganizovali obľúbené stavanie snehuliakov. Na stavbe snehuliakov ale aj iných objektov sa zúčastnili celé rodiny. Fantázie sa nikomu medze nekládli. Príkladom opäť išli organizátorky na čele s predsedníčkou Evou Benkovou. Po vlaňajšej postave sediacej snežnej ženy a predvlaňajšej egyptskej pyramíde, sa tentoraz inšpirovali parížskou Eiffelovou vežou. Kúsok od nej vyrástol veľký kráľovský trón, nechýbal ani  hrad, korytnačka, slimák a hrôzostrašný obor. Medzi najpozoruhodnejšie objekty patril obrovský pivový pohár s bohatou penou, dotvorený farebnými sprejmi. Samozrejme nechýbali ani tradičné, či netradičné snehuliaky. Jeden sa z roztopaše dokonca postavil na hlavu. Bolo veselo, z času na čas sa medzi deťmi ale aj staršími strhli guľovačky. Pre všetkých bol pripravený horúci čaj a pre deti sladká odmena.                                                                       text+foto: P. Remiaš

uzs snehuliaci.jpg  hrad.JPG

snehuliak.JPG  pivo snehuliarci.JPG

*  * *

                               snehuliaci.jpg

Pred Malinovou vyrástli snehuliaci, gorila, pyramída aj hrady

Únia žien v Malinovej zorganizovala pre deti podujatie po názvom "Stavanie snehuliakov"  a to dňa 17. januára 2017.                                                                                                        

Viac info/ video: : http://skolskyservis.teraz.sk/volny-cas/malinova-snehuliaci/31894-clanok.html

* * *

Medzinárodný deň detí - 2.jún 2016

Plánovaná oslava sviatku detí v Malinovej 1. júna sa pre búrku a silný dážď konala až na druhý deň. Počasie sa umúdrilo, slniečko veselo svietilo a deti po príchode zo školy zamierili na určené stanovište. Únia žien v Malinovej aj tento rok pripravila pre deti súťaž v kreslení kriedou na asfatovú cestu. V tichej uličke medzi rodinnými domami sa deti pustili do práce a o malú chvíľu už cesta žiarila pestrými farbami. Kreslili ako o dušu – lode, lietadlá, kvety, motýle, domčeky, zvieratká a pod. Krásne a úprimné dielka všetci obdivovali. Z okolitých domov vyšlo na ulicu aj pár starších ľudí potešiť sa pohľadom na rozkvinutú cestu a vypočuť si veselý džavot detí.

unia-oprava.jpgTento rok deti aj súťažili  v kreslení smajlíkov podľa papierovej predlohy. Úlohou bolo nakresliť smajlíka vo farbách, pričom mohli zapojiť aj svoju fantáziu a niečo smajlíkovi prikresliť. A naozaj – detská fantázia fungovala a porota mala čo robiť, aby vybrala najkrajšieho smajlíka, preto udelila viac diplomov.

 

Víťazom ale predsa len boli všetky deti, ktoré si odniesli domov aj sladké odmeny a určite dobrý pocit zo svojej tvorby. Tento pocit si odnášali aj organizátorky a rodičia, ktorí určite pochopili, že  svojim ratolestiam nemusia vždy dávať drahé darčeky, lebo deti najviac ocenia spoločné chvíle prežité so svojimi rodičmi a tešia sa zo zážitkov, ktoré im pripravia.

244.jpg249.jpg

 

 

 

                                       obr2.jpg

247.jpg

                                                                                        

Autor článku a foto: I.Balážová                          * * *

Oslavy 70.výročia Únie žien Slovenska

                    „Celý svet miluje a vzýva ženu. Lež básnik nadovšetko.“   Ján Smrek (1934)

                 Dňa 26.septembra 2015 sa uskutočnilo v Bratislave Slávnostné zhromaždeníe Únie žien Slovenska pri príležitosti 70.výročia založenia. V historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky na Župnom námesti sa zišli ženy z celého Slovenska. Zhromaždenia sa zúčastnila aj predsedníčka miestnej organizácie ÚŽ v Malinovej pani Eva Benková.

                  Predsedníčka ÚŽS, Irena Belohorská, ktorá podijatie zahájila, v slávnostnom príhovore krátko zhodnotila obdobie únie ako nástupníckej organizácie Slovenského zväzu žien. Pripomenula, že organizácia prešla za 70 rokov mnohými zmenami a úskaliami. Okrem aktivizovania žien k spoluúčasti na verejnom živote štátu, miest a obcí a zapájania sa do rôznych aktivít, sa Únia zameriava aj na zachovanie slovenských tradícií a na pomoc chorým, zdravotne postihnutým deťom aj dospelým. Spolupracuje s rôznymi nadáciami, nemocnicami, sociálnymi zariadeniami.

                  Jej aktívnu činnosť vyzdvihli a ocenili aj hostia, podpredsedníčka NR SR Jana Laššáková, pod záštitou ktorej sa zhromaždenie uskutočnilo, poslankyňa NR SR a primátorka Humenného Jana Vaľová , ďalej minister PSVaR Ján Richter, podpredseda Matice slovenskej Jozef Šimonovič, predseda SZPB Pavol Sečkár. Prácu žien vyzdvihla Eva Sirotská poďakovaním za aktívnu pomoc pri založení prvého onkologického klubu pacientiek. Ocenenie za prácu si prevzali ženy aktívne vo verejnom živote, funkcionárky a členky ÚŽS.

                  Prítomným sa prihovoril aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny a predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Pri tejto príležitosti minsiter Ján Richter zároveň odovzdal členkám pamätnú medailu ministra za prospešné aktivity, ktoré vykonávajú naprieč celým Slovenskom, Čestné uznania členkám Republikovej Rady ÚŽS a predsedníčkam okresov Slovenska. Slávnostný program konferoval pán Štefan Skrúcaný, verše z Maríny, od  Andreja Sládkoviča prišla zarecitovať 87 ročná pani Eva Kristínová, zaslúžilá umelkyňa a zanechala v prítomných silný zážitok z krásy recitátorského umenia a ňou vyslovené slová boli balzamom na ženskú dušu.

                   V kultúrnom programe vystúpil folklórny súbor zo Záhoria, úspešní účastníci umeleckých súťaží, zazneli operné melódie. Básne v dobovom oblečení od Terézie Vansovej predniesla recitátorka zo Žiliny.  . Slávnostné zhromaždenie moderoval Štefan Skrúcaný.

zdroj http://www.employment.gov.sk/                               Autorky článku: I. Balážová, E.Benková

               oslavy 2.jpg               oslavy 3.jpg                                                         oslavy 1.jpg

                                                                      * * *

Ženy v Malinovej nie sú žiadne starenky!

      Únia žien v Malinovej oslavovala založenie prvej ženskej organizácie v obci, jej premeny a prorody za obdobie 70 rokov existencie.

(Ne)tradične sa ženy stretli 22. augusta na strelnici pri guláši. O celý program i guláš sa postaral výbor únie a niekoľko mladších členiek. Gulášpartie sa zúčastnilo cez 60 členiek a hostí, medzi nimi aj starostka obce, ktorá podarovala ženám v zastúpení predsedníčky Evy Benkovej veľkú kyticu kvetov a medovníky. Aby sa im lepšie spomínalo, pripravili si aj výstavku, kde boli hlavne fotografie z činnosti, písomná dokumentácia, články z novín, preukazy a iné predmety, ktoré sa zachovali. V úvodnom príhovore vystúpila za združenie Milotka Schonová. Program moderovala Irena Balážová. Program  kopíroval časť z činnosti, ktorej sa ženy venovali hlavne v rokoch 70 – 80 tych. Zaspievali si šlágre, ktoré „vtedy leteli“, predviedli tance, ktoré sa „vtedy trsali“ a v módnej prehliadke predviedli modely, ktoré boli „ vtedy v móde“. Nezabudli ani na profesie, v ktorých ženy najviac pracovali a záver patril „matkám a dcéram“, zatancovali si aj Spartakádiu.

Veselý deň plný pekných spomienok zakončili správou, v ktorej sa dozvedeli, čo všetko ženy robili od roku 1970 až do roku 1987. A že ženy v Malinovej boli ddávna pracovité, usilovné, ovládali nielen svoje ženské práce, ale nahrádzali mužov i v najťažších prácach, si potvrdili práve založením ženskej organizácie v obci už v roku 1945.

„ Ženy,  dokázali ste vydržať a udržať si svoju organizáciu celých 70 rokov. Preto Vám všetkým právom patrí poďakovanie!“                                                                                         Autor článku a foto:  I.Balážová

            ženy 2.jpg                      ženy 3.jpg                                                       ženy 1.jpg

 


 

 

ŠARKANIÁDA

Keď slniečko zasvietilo a vetríček zafúkal  na lúku za dedinu krdeľ detí privolal.
Tety z Únie žien už na nich čakali, nezbedného šarkana na palicu priviazali...

 V sobotu, 6.októbra všetkých na lúke Skalné zeme privítalo slnečné počasie

a prial nám aj vietor, bez ktorého by sa deti márne snažili, aby šarkany lietali

čím najvyššie. Aj keď sme mali pripravené ceny pre tých, ktorí si vyrobia šarka-

nov sami, nikto sa na túto prácu nepodujal.  Bolo to veselé a pekné podujatie.

Veríme, že o rok príde detí ešte viac.

 


 

II. ročník "BABSKÝ DEŇ"!

sme zorganizovali 2. júna 2012. Venovali sme ženám tento perfektný deň na oddych, relax a krásu. I keď tento rok prišlo o niečo menej dám, tie ktoré prišli, si ho užili v pohode a odchádzali domov spokojné, zrelaxované a krásne. Takýchto dní by sme si mali v roku darovať viac, každá z nás si to zaslúži. Škoda, že ste nevyužili sobotné odpoludnie a neprišli ste si oddýchnuť. Snáď nabudúce. 


              masáž tela                       diagnostika, meranie tlaku, tuku,liečenie biolampou

                   úprava nechtov                                                     sttrihanie a česanie

    čistenie pleti bez mechanického zásahu                                pedikúra nôh

               úprava obočia                                                       lifting tváre a dekoltu

                                             naša najmladšia účastníčka Natálka

-ib-


 


 

Pozvali sme deti spoločne osláviť Medzinárodný deň detí.

Deti prišli 1. júna popoludní osláviť MDD, kriedy sme im rozdali a pustili sa do kreslenia. Šedá asfaltka postupne zakvitala pestrými farbami a obrázkami detskej fantázie. Len slniečko nemalo sily svietiť cez tmavé mraky, ktoré prihnal vietor a začalo nám pršať. Akciu sme museli ukončiť predčasne. Deťom sme rozdali sladkosti a pochválili ich krásne kresbičky, ktoré sa po daždi zliali do farebnej mokrej dúhy. Deti, nevadí, o rok si to zopakujeme a slniečko bude určite svietiť!

 

Všetko najlepšie k Vášmi sviatku Vám prajú všetky mamičky a tety z Únie žien.

-ib-


 


 

Čo vytvorili šikovné ruky žien!

30. apríla 2012 sme mohli obdivovať ručné práce žien z našej obce. Naše šikovné ženy vystavovali v sále Partizánskeho domu svoje výšivky a ručné práce, určené pre všetkých nadšencov ale i začiatočníkov, ktorí tu určite našli kúsok inšpirácie. Čaro výšiviek - obrusy, dečky, dekoračné predmety, obrazy ... potešili a očarili. Svojimi ručne pletenými košíkmi prispel k celej tvorbe aj jeden muž. 

Výstavu obohatili aj krásne izbové kvety, z ktorých určite všetkých najviac zaujala prekrásna orchidea. Aj keď záujem o ručné práce postupne upadá do zabudnutia, na tvorbu našich žien môžeme byť naozaj hrdí. Robí nám radosť bez rozdielu veku!

-ib-


 


 

VEREJNÁ ZABÍJAČKA

Domáca zabíjačka patrila a patrí k starým ľudovým zvykom a konala sa zvyčajne v čase tradičných ľudových fašiangových zábav. Nebolo tomu inak ani 4.februára 2012 u nás v Malinovej, keď od skorého rána sa do viac než metrového priasiatka pustili dvaja páni mäsiari. Vonku, v treskúcom mraze a silnom vetre sa pri kotloch s pariacou vodou zvŕtali ďalší chlapi – pomocníci. Hoci teplomer ukazoval -15 stupňov Celzia, robota im išla od ruky. V kuchyni kultúrneho domu zase ženy šúpali cibuľu a cesnak, umývali krúpy.

    
Verejnú zabíjačku zorganizovali tri organizácie SZPB, Únia žien a ZTaŠČ v našej obci.
Počas dňa mala široká verejnosť možnosť si pozrieť rituál tradičnej zabíjačky, výrobu klobások, tlačenky, kapustnice, kaše, ochutnať pečienku, a pečené mäsko a našla aj nejaká tá domáca pálenka a varené vínko. Popoludní zabíjačka vyvrcholila dovarením kapustnice, zabíjačkovej kaše a nechýbali ani klasické klobásky. Všetky tieto produkty sa predávali domov. Po kaši sa za pol hodinu zľahla zem, klobásky zmizli razom (aj tie pečené pre presonál).
I keď unavení po práci, vymrznutí od zimy a vyštípaní z vetra, ale s dobrým pocitom dobre pripravenej akcie k spokojnosti spoluobčanov, odchádzali aj organizátori.
Záver: Kríza – nekríza, zabíjačku si zopakujeme!

          

 

foto: P. Remiáš, text: I.Balážová


 


 

Stavanie snehuliakov 2012

V sobotu ráno 21. januára 2012 pri pohľade z okna bolo zrejmé každému, že konečne prišla poriadna zima. V noci napadlo pár centimetrov nového snehu. Plánovaná akcia „“Stavanie snehnuliakov a snežných bytostí“ mohla začať.

Únia žien pozvala všetkých, ktorí vedie chodiť – malých, veľkých, ročných, násťročných i starších na Skalné zeme, kde čakalo snehové stavenisko. A prišlo ich veru hodne. Skupinky detí a rodičov „gúľali snehové gule“ a povedľa hlavnej cesty začali rásť snehuliaci, rôzne zvieratá, predhistorické bytosti aj vodné tvory. I keď sneh začal povoľovať, lepil sa na lopaty, nikto sa nevzdal. Tvarovali, zdobili a nakoniec sa aj fotografovali. Ženská porota ohodnotila všetky snehové diela na jedničku a všetci si odniesli odmenu. Aj „ženy“ si postavili snehové iglu so svojim logom, ktoré ešte niekoľko dní vítalo každého návštevníka.

 

 

 

 

Čo na záver? Ťažko sme pracovali, ale výsledok bol jedinečný – kopec smiechu a šťastné deti! Čo je viac?

text: I.Balážová, foto: E.Benková                                           


 


 

Silvestrovské posedenie v retroštýle.

S neobyčajným nápadom si silvester spríjemnili mladé manželské páry a naše členky. Na Silvestra v príjemnom prostredí Hostinca pod Lipami v Malinovej si nahodili na seba šaty z čias svojich mám – 60 a 70-te roky.
Šaty z krimplénu, tvídová sukňa, rebrový pulóvrik a ďalšie doplnky im dokonale sadli. A to nebolo všetko. Tomuto štýlu prispôsobili aj svoje účesy.
Ani muži nezaostali – vytiahli tesiláky a dederónové košele. nechýbal ani ľudový kroj z čias už dávnominulých.
K tomu všetkému dobrá nálada, ktorá roztočila posledné chvíle odchádzajúceho roku 2011. Čo tomu chýbalo? Nič – keď je tvorivý nápad, ochota ľudí, dobrá nálada, tak sa všetko podarí. Aj Silvester v štýle retro! Pozrite sa na tie kočky?

-ib-    foto: M.Danišová

 

  


 

Šarkaniáda 2011

Prišla jeseň a s ňou aj čas šarkanov. Aj u nás, v Malinovej sa šarkany objavili na oblohe. 

A bolo ich hneď niekoľko. Veľkí, malí, farební. Draci, vtáky, motýle, netopiere…

Priniesli si ich deti s rodičmi, aby ich spoločne vypustili k oblohe, kde svietilo krásne slniečko a fúkal vietor z plných pľúc. Občas nejaký ten šarkan nie a nie vzlietnúť, padali aj na zem, alebo sa zamotali s iným šarkanom. Deti pokrikovali, rodičia im výdatne pomáhali. Šarkany nás nesklamali. Vzlietli vysoko, vysoko...  Deti zažívali pocit víťazstva a radosti z letu šarkana. 

 

A o to išlo organizátorkám šarkaniády –členkám Únie žien Malinová, ktoré všetky deti bez rozdielu odmenili sladkosťou.  Deti, ktoré premeškali tohtoročnú šarkaniádu, nech nesmútia. Šarkany budeme púštat aj na budúci rok.

  

 Pripravila: I.Balážová


 


 

Farebné MDD

V stredu 1. júna 2011 o 17.00 hodine ulica nad "bytovkou" ožila detskými postavičkami a tiež krásnymi farbami. Pri pohľade na toľko detí "na kope" mi zišla na um stará riekanka, pri ktorej sme sa učili kresliť a maľovať aj my a naše deti:  .... bodka, bodka, čiaročka, hotová je hlavička ....

Únia žien pozvala deti v deň ich sviatku na kreslenie kriedami na cestu. Deti vyfasovali hrubé farebné kriedy, každé dieťa dostalo svoj označený priestor a začali kresliť. Tie menšie s pomocou svojich mám alebo väčších súrodencov, tie šikovnejšie tvorili samostatne. Fantázia detí je naozaj bez hraníc a prekvapujúca. Vedľa rozkvitnutej lúky s motýlom plávala krásna smutná labuť, v nekonečnom vesmíre sa objavili nové nepoznané planéty, z morských hlbín sa vynoril žralok, objavil sa aj detský superhrdina Spidermann a tiež superautomobil, krásne domčeky, kvety, stromy, slimáky, zaujímavá bola kresba veľkej lode, ktorú sme pomenovali "Aurora". Možno by bolo pribudlo ešte veľa krásnych výtvorov, nebyť prichádzajúcej búrky a dažďa. 

Tety z únie rýchlo odmenili "malých maliarov", popriali im veľa zdravia, spokojný a plnohodnotný život v úplnej rodine a pozvali ich na ďalšie podujatia k MDD.  

Všetko najlepšie, deťúrence!                                                             

 

 

 

Fotografie z podujatia sú vo fotogalérii.

(autor článku a foto I. Balážová)


 


 


 


 

Babské hody

"Babské hody " sa konali  28. mája 2011 v Malinovej. Únia žien pozvala svoje členky, ženy a dievčatá obce do kultúrneho domu, kde sa im venovali odborníci na krásu, vizáž a zdravie. 

Prišlo cez 40 žien a dievčat. Strihalo sa, fúkalo a tvorili sa účesy, kaderníčky - Monika, Simonka, Karin a Radka mali plné ruky práce. Nožničky takmer nespustili z rúk, hrebene sa im mihali nad hlavami, fény bzučali a žehličky hladili vlasy. Staršie dámy, mladšie i tie najmenšie vstávali zo stoličiek s novými frizúrami. Aj Ivka sa nezastavila pri tvarovaní a farbení obočia. Na javisku za oponou pri masáži si ženy trochu oddýchli pod skúsenými rukami masérky a hneď utekali do knižnice, kde už v rade čakali na pedikúru nôh a manikúru alebo gelovanie nechtov.

Chutila aj dobrá káva a výborné zákusky, ktoré napiekli ženy z výboru Únie žien.Návštevníčky si mohli aj pozrieť knihy o diétach, receptoch, cvičení, zdravom spôsobe života, o účesoch, ktoré im pripravila miestna ľudová knižnica. Aj deťom, ktoré prišli s mamičkami, boli k dispozícii detské rozprávkové knihy, ktoré im vyplnili čas čakania počas skrášľovania mamičiek.

Od 15.00 do 19.00  hodiny bolo v kultúraku naozaj rušno a na mnohé sa ani nedôšlo. Všetky ocenili tento "babský deň", čo potešilo organizátorov a povzbudilo ich do ďalšej činnosti. Nabudúce to bude zase o niečo lepšie. Nechajte sa prekvapiť. Veľké poďakovanie patrí všetkým odborníčkam na ženskú krásu, ktoré svojoch ochotou a prácou spríjemnili deň nám ženám!   

Autor článku a foto: I.Balážová   


                                


 

Tradičná výstava ručných prác a svadobných obrazov.

Už niekoľko desiatok rokov je výstava ručných práce našich spolubčanov sprievodným podujatím osláv stavania májového stromu, ktoré sa konajú  v našej obci každoročne v predvečer 1. mája. Snažíme sa ju vždy ozvláštniť niečim novým a zaujímavým. V tomto roku 2011 výbor žien prišiel s nápadom doplniť výstavu o staré svadobné obrazy. Najprv sme oslovili členky únie a potom ostatných občanov. Spočiatku to bolo rozpačité, ale napokon sa nám podarilo zozbierať nieľkoko zaujímavých kúskov a tiež fotografií.

Výstava mala úspech, nevesty a ženísi z rokov 20 až 80-tych zaujali, návštevníci hádali ... "to je kto? ... aký účes! .... to boli šaty!!!" atď.

Niektorí aj zabudli, že vonku sa už stavia máj a my, ženy už rozmýšľame, čím Vás     prekvapíme o rok!

Ďakujeme za Váš záujem!

            

              

   Autor článku a foto: I. Balážová


 


 

65.výročie vzniku prvej ženskej spoločenskej organizácie
v Malinovej

6.marca  2010  sa výročná členská schôdza Únie žien Slovenska v Malinovej niesla v slávnostnej atmosfére. V roku 1945 bola v našej obci založená prvá ženská organizácia. Uplynulo 65 rokov. Pri tejto príležitosti starosta obce Ing.P.Čavojský odovzdal pamätné listy  bývalým predsedníčkam a aktívnym členkám ženských oranizácii, ktoré boli v obci v uplynulom období. 13 členkám výboru MO Únie žien Slovenska, predsedníčke Eve Benkovej a pani Obertovej -predsedníčke Okresného výboru Únie žien Slovenska v Prievidzi.

 Členská schôdza pokračovala kultúrnym programom, ktorý bol súčasťou obecných osláv MDŽ.


 


 

 Obzretie do histórie.

     V rokoch 1945 – 1948 bola v Malinovej založená miestna ženská organizácia „Živena“. Zakladateľkami boli ženy, ktoré sa prisťahovali do obce po odsune nemeckých občanov a to: Drábová Anna, Priehodová Oľga, Mazániková Etela, Boreková Mária, Dudášová Mária, Čavojská Pavlína a.
     V roku 1950 ženské hnutie prešlo spoločenskými zmenami a Živena sa premenovala na Slovenský zväz žien. V tomto období funkciu predsedníčky vykonávala p. Maurerová. Oraganizácia mala vtedy okolo 60 členiek a ich činnosť spočívala v účasti na májových oslavách, zúčastňovali sa osláv SNP na Jankovom vŕšku v povestných “modrých šatkách“. Organizovali brigády v obci, na stavbe cesty do Nitrianskeho Pravna, na JRD, Materskej škole a pod. Ženy si v obci presadili zriadenie obecnej spoločnej práčky, ktorá slúžila až do roku 1966 (príloha zošit s evidenciou).
V roku 1955 organizácia v obci zanikla a pracoval len výbor žien pri Rade MNV, predsedníčkami boli Júlia Páleschová, Estera Chmelíková, Emila Nemešová. Činnosť sa obnovila v roku 1966, v tom čase predsedníčkou bola p. Estera Chmelíková, neskôr p.Emília Mĺkva a od roku 1968 do roku 1987 nepretržite p. Estera Chmeelíková. Po nej prevzuala funkciu p.Eva Benková, ktorá ju vykonáva až dodnes (2009).
 

     Za toto obdobie bola práce v ženskom hnutí rôznorodá. Ženy sa a zapáhali do kultúrno-osvetovej práce, organizovali kurzy pečenia, varenia a studenej kuchyne, šitia , pletenia, ďalej prednášky na témy zdravotné, výchovné a kozmetické. Boli organizátorkami spoločenských večierkov, estrád a v zime zapojili deti do krúžku šikovných rúk. Pomáhali pri športových akciách – lyžiarske preteky, športové popoludnia pre deti k MDD a pod.
V roku 1975 bol z podnetu organizácie založený ženský spevácky zbor, ktorý účinoval pri rôznych oslavách obce, obradoch ZPOZ, zúčastňoval sa okresných prehliadok a súťaží, kde získal aj niekoľko ocenení. Jeho vedúcou bola p. Ružena Grossová.
Zväz žien sa zapájal aj do brigád na skrášľovaní obce – vyhlásili súťaž o najkrajšiu predzáhradku, vysadili ruže k Pamníku padlým, zbierali handry, papier a fľaše, za získané peniaze zo zberu zakúpili 50 stoličiek, garníže a záclony do sály Partizáskeho domu (starého). Venovali finančné prostriedky pri budovaní MŠ, pomáhali na sezónnych prácach ŠM.


     Každoročne pripravovali spoločne s obcou oslavy MDŽ, zapojili sa do čitateľského hnutia.
Do práce sa zapájalo mnoho obetavých a aktívnych žien: Mária Páleschová, Mária Gregorová, Veronika Bošková, Anneliese Páeschová, Ružena Grossová, Matilda Mendelová, Hilda Blahová, Mária Mikulová, Lýdia Filkornová, Lýdia Greschnerová, Mariana Schwarcová, Elfrída Stiffelová, Eva Benková, Jolana Pediačová, Milada Schonová, Mária Kmeťová a ďalšie.
V rámci okresu bola zaradená medzi najaktívnejšie organizácie, obdržala niekoľko ďakovných listov, Čestných uznaní, plakety ÚV SZŽ, bronzovú a striebornú pri príležitosti 40. výročia vzniku organizácie. P. Estera Chmelíková v roku 1987 obdržala Strieborný odznak ČSZŠ za dlhoročnú prácu v ženskom hnutí.

     V roku 1989 SZŽ zanikol, ale obecná organizácia ďale pracovala a neskôr prijala nový názov nastupujúcej Únie žien. Činnosť v tomto období sa zameriavala na organizovanie brigád pri pomníku padlých, podieľali sme sa na oživení činnosti speváckeho súboru Zlatava, vedúcou je Elfrída Richterová, niektoré členky pôsobia v klube fašangovníkov, pracujú v kultúrnej komisii pri OZ, v ZPOZ-e. Zúčastňujú sa spomienkových aktov k oslobodeniu a SNP, zameriavajú sa na organizovanie akcií pre deti k MDD je to kreslenie na cestu k MDD, maškárny na ľade, šarkaniáda, organizujú pravidelne výstavku ručných prác našich občanov. Vminulosti to boli aj burzy ošatenia, spoločenská zábavy, zbierky pre Juhosláviu a postihnutého občana našej obce, okresná súťaž Gazdinka roka, pomoc pri oganizovaní koncertov mládežníckej skupiny Dokonalý kľud. Spolupracujú s ďalšími organizáciami obce na príprave spoločných podujatí.


Spracovala. I.Balážová Zdroj : obecná kronika, Estera Chmelíková, Eva Benková
 


 


 

Únia žien v Malinovej

mdd_

MDD_farebný svet
Autor: M.Luprichová

mdd2

MDD
Autor: M.Luprichová

mdd-laura

MDD_mládež
Autor: M.Luprichová

Šarkaniáda v Malinovej 2014

Šarkaniáda v Malinovej 2014


 
 
Šarkaniáda v Malinovej 2014

Šarkaniáda v Malinovej 2014

MDD 2014 - kreslenie na ceste

MDD 2014 - kreslenie na ceste


 

Ďalšie fotogalérie

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka