Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Malinová, okres PrievidzaHľadať
 
 

Z histórie futbalu v Malinovej

Zdroj: Monografia "Malinová"

Od počiatkov k dnešku...

Prvé počiatky futbalovej činnosti siahajú do rokov predmníchovskej republiky, keď okolo roku 1933
začali hrať futbal Ján, Jozef a Ladislav Krebesovci, Otto Páleš, Timotej Richter, Bazil Schön, Ján Richter a brankár Eliáš Kazimír. V roku 1937 začal miestny futbalový oddiel hrať súťažne a pribudli ďalší hráči Viliam Krebes, Jozef Vrták, Jozef Gregor, Ján Páleš, Emil Elischer, Ferdinand Paleš, Vincent Richter, Anton Schön a vynikajúci brankár Štefan Dub, ktorý zahynul počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore. Prvé futbalové ihrisko mali „v robotách“.

Po druhej svetovej vojne mnohí z týchto hráčov tvorili základ nového Futbalového oddielu Červená
hviezda a postupne k nim v rokoch 1950 až 1965 pribúdali ďalší – Albín Drexler, Viliam Schön, Erich
Elischer, Viliam Maurer, Erich Gross, Ferdinand a Richard Stifflovci, Jozef Kmeť, Jozef Škrobák, Fridrich Krebes, Richard Richter, Helmut Schön Jozef Páleš, Anton Luprich, Ján Belák, Ján Bolfík, František Kračmer, Ján Mečiar, Otto Páleš mladší, Alojz Luprich, Štefan Richter, Jozef Tonhauser, Ján Kobela, tiež miestny učiteľ Mikuláš Pánek a farár Ondrej Béla. Futbalistom patril v tom období aj miestny obuvník Štefan Švarc, ktorý zdarma opravoval a šil futbalové lopty a kopačky. Pre nedostatok dobrej športovej obuvi hrali aj tzv. „bosú ligu“. Hrali vo svojich trenkách a tričkách. V tomto období miestni futbalisti dosahovali veľké úspechy, boli vlastne neporaziteľní. Okolité obce Malinovej závideli a museli sa spojiť, aby ich porazili. V tom období ich súpermi boli mužstvá z Chynorian, Partizánskeho, Vrútok a Žiliny. Futbal hrali na obecnej lúke – smerom na Lazany v pieskovej bani. Až v roku 1953 bol futbalistom pridelený pozemok terajšieho ihriska. V roku 1954 bolo ihrisko vybudované tak, aby sa mohlo na ňom hrávať. V 60. rokoch minulého storočia boli postavené prezliekarne, ktoré postupne boli rozširované až do dnešného stavu. V 90. rokoch 20. storočia bola zriadená aj tribúna.

 

Patronát nad futbalovým mužstvom prevzala v 60. rokoch 20. storočia organizácia odbojárov. V roku
1964 sa zmenil názov na FO Partizán Malinová.
V rokoch 1965 až 1970 aktívnymi futbalistami boli Ján a Jozef Pastorkovci, Kurto Elischer, Ladislav Richter, Anton, Eduard Erich a Viliam Krebesovci, Eduard Páleš, Milan Čavojský, Imrich Šnirc, Bohuš a Ľubomír Pediačovci, Ivan Bugár a Ladislav Janko.
V ďalších rokoch pribúdali a striedali ich Dušan Pediač, Milan Bobok, Jozef Pediač, Ján Gross, Milan, Viliam a Jaroslav Elischerovci, Jozef Škrobák mladší, Ladislav Páleš, Vladimír a Milan Dudášovci, Eduard a Viliam Štiffelovci, Milan a Viliam Škrobákovci, Rudolf Rudolf Priehoda, Ján Bolfík, Juraj Greschner, Ján Páleš, Viliam Richter a Tibor Čavojský.
K činnosti futbalu patrili aj funkcionári. Telovýchovná jednota prešla mnohými názvami až po súčasný a na jej čele stáli predsedovia Martin Pediač, Jozef Pastorok, Milan Bolfík, Fridrich Krebes, Jozef Škrobák, Ervín Páleš, Jaroslav Elischer, Štefan Mikula a od roku 1987 až po rok 2007 Jozef Pastorok, neskôr Roman Krebes a Ján Pálesch.. Každý z nich sa zapísal niečim výnimočným do športovej histórie obce.

Najvýraznejšou osobnosťou na začiatku 70. rokov minulého storočia bol Jozef Škrobák, ktorý pre futbal žil a začal písať históriu priateľských futbalových turnajov s jeho rodnou Valčou. Tieto sa tradujú do dnes s obmenami zúčastnených mužstiev.
TJ Partizán usporiadala 25. júla 1987 futbalový turnaj o Memoriál Jozefa Škrobáka, v ktorom sastretli mužstvá TJ Tužina, TJ Valča, TJ Malinová a TJ Lazany. Futbalové mužstvo Partizán Malinová sa zúčastnilo 1. augusta 1992 futbalového turnaja, kde obsadili prvé miesto, pred Valčou, Tužinou a Porubou.

Prvé mužstvo mladších žiakov začalo aktívnu činnosť v roku 2000. Ich začiatky boli dosť ťažké, pretože oproti svojim súperom boli vzrastom malí.  Silnejší protihráči to dávali dosť najavo. Na druhej strane to prinieslo ovocie. Chlapci tvrdo trénovali a už v roku 2001 získali druhémiesto v okresnej súťaži, z ktorého dole nespadli a v sezóne 2002/2003 jeseň obsadili prvé miesto pred súpermi ako boli Chynorany, Lehota pod Vtáčnikom a Handlová.

Na začiatku ich trénovali Eduard Stiffel a Tibor Čavojský, po nich prevzali štafetu Ján Bolfík a Miloš Čavojský. Časť z týchto chlapcov tvorilo základňu pre vytvorenie dorasteneckého mužstva. Za pekné úspechy a radosť, ktorú priniesli svojou hrou svojim rodičom, kamarátom a športovým fanúšikom si vyslúžili prívlastok „zlatí chlapci“. V mužstve boli – Juraj Bobok, Boris prida, Michal Cicko, Milan Dudáš, Michal Filkorn, Daniel Lacko, Jaroslav Ludík, Peter Maurer, Tomáš Petráš, Tomáš Priehoda, Roman Schön, Michal Štiffel, Juraj Štiffel, Peter Zaťko, Dominik Hegedüš, Ivan Filkorn, Rastislav Cicko, Marián Grom, Ján Bolfík mladší, Michal Luprich, Michal Filkorn a Vladimír Gilian.

Svoju aktívnu činnosť ukončili v roku 2004, niektorí prešli do dorasteneckého mužstva, iní prestúpili do iných oddielov. Miestna telovýchovná jednota od roku 2004 nemalo mužstvo žiakov.
V jeseni v roku 2002 prihlásila TJ do súťaže aj dorastenecké mužstvo. Trénoval ich Tibor Čavojský
a Eduard Stiffel. Úspechy mužstva boli striedavé Za krátke obdobie účinkovania sa vyprofilovali dobrí hráči. Mužstvo aktívne hrávalo až do roku 2005, kedy skončilo svoju činnosť pre nedostatok hráčov.
Mužstvo mužov TJ vykazovalo dlhšie obdobie slabú činnosť. Väčšina hráčov bola od svojho
bydliska vzdialená za prácou a nebol možný pravidelný kontakt a tréning. Počas víkendov nestačili dohnať stratený čas a nabrať potrebnú kondíciu. V tabuľke za poslednú sezónu sa umiestnili na 9. mieste z trinástich mužstiev. Trénermi boli Ladislav Vido a Ladislav Oboňa.
V roku 2006 bol Futbalový oddiel Partizán Malinová zlúčený s MTJ Nitrianske Pravno „B“ Malinová
pre nedostatok hráčov. Oddiel riadil trojčlenný výbor – Ján Bolfík predseda, Jozef Pastorok – člen a vedúci mužstva a Marián Hladký – hospodár. Futbalový oddiel stále hral pod svojim názvom Partizán.
Telovýchovná organizácia v obci sa zachovala. Mužstvo registrované pod Miestnou telovýchovnou
jednotou Nitrianske Pravno „B“ Malinová ukončila ročník 2007/2008 futbalovej súťaže II. triedy okresu
Prievidza na 10. mieste v tabuľke.
V roku 2007 najviac gólov hrajúcich za „B“ mužstvo dali Ivan Filkorn, Tomáš Bobok, Zdeno Džubek,
Róbert Baláž, Daniel Lacko, Ľubomír Líška, Ján Bolfík mladší a starší. Za „A“ mužstvo dali Ličko,,
Michal Jamrich, Michal Štiffel, Miroslav Jamrich, Tomáš Priehoda a Miloš Oboňa.
Ročníkom 2007/ 2008 skončilo účinkovanie pod MTJ Nitrianske Pravno „B“ a mužstvo sa vrátilo
pod pôvodný názov Partizán Malinová.
Výročná členská schôdza sa konala 1. marca 2008, na ktorej bol zvolené nové vedenie. Z postu
dlhoročného predsedu TJ odišiel Jozef Pastorok a vystriedal ho mladší Roman Krebes. V roku 2009 sa stal predsedom Ján Pálesch (1967).

Zdroj: Monografia "Malinová" vydaná v roku 2009 k 670. výročiu prvej písomnej zmienky.

 

Súčasnosť

 V roku 2008-2009 sa „prebudil“ futbalový zápal . Bolo to čiastočne spôsobené aj návratom mužstva pod materský futbalový odddiel. Hráči prejavili zvýšený záujem o hru, pravidelné tréningy, čo sa odzrkadlilo aj na výsledkoch. Bolo to aj zásluhou vedenia a to samotného trénera Slávomíra Žigmonda ako aj celého futbalového výboru na čele s jeho predsedom Jánom Bolfíkom st.
V konečnej tabuľke obsadili 3. miesto z docielených 48 bodov a skóre 57:43.
Najlepší strelci v tabuľke: Tomáš Priehoda -16 gólov, Ivan Filkorn – 6 gólov. Ján Bolfík ml.,Miloš Čavojský, Milan Dudáš ml., Zdeno Džubek – 5 gólov, Andrej Šándor – 4 góly. Celkom bolo udelených 22 žltých kariet a 2 červené.


Do nového ročníka 2009 – 2010 mužstvo nastúpilo do I.triedy okresnej futbalovej súťaže mužov. Posilou pre mužstvo budú hráči, ktorí sa vrátili do materskej organizácie TJ Partizán Malinová z Nitranskeho Pravna – Juraj Štiffel, Michal Štiffel, Michal Luprich.
 

Zostava mužstva pre ročník 2009/2010:
Robert Baláž, Peter Blahuta, Tomáš Bobok, Juraj Bobok, Ján Bolfík ml., Miloslav Čavojský,
Milan Dudáš ml., Zdeno Džubek, Ivan Filkorn, Pavol Grešner, Tomáš Kaniansky, Daniel Lacko, Karol Liss, Miroslav Luprich, Tomáš Priehoda, Andrej Šandor, Roman Schön, Ján Štálnik, Jozef Štálnik Manfréd Štiffel, Pavol Šujan, Peter Zaťko, Vojtech Žigmund, Michal Štiffel, Juraj, Štifffel, Michal Luprich, Michal Oboňa. Tréner: Slavomír Žigmond 

 V sezóne 2009-2010 TJ v súvislosti s postupom mužstva do I. triedy zriadila prípravku, v ktorej boli chlapci od 6 rokov, trénovali ich Miloš Čavojský a Juraj Stiffel. V súťaži sa im veľmi nedarilo, ale mali záujem o futbal a hru, čo je dobrý predpoklad na ich ďalšie formovanie. V ročníku 2010-2011 prípravka ukončila činnosť, ale do súťaže TJ prihlásila žiacke mužstvo, ktoré bude hrať v skupine III. Sever. Jadro tohto mužstva tvoria „prípravkári“, ktorým sa v závere jarnej sezóny predsa len začalo dariť, tréneri Miloš Čavojský a Juraj Stiffel.

 

Do nového súťažného ročníka 2010-2011nastujú dve mužstvá Malinovej – mužstvo „A“, ktoré hrá v I. triede okresu Prievidza dospelých a mužstvo „B“, ktoré bude hrať v II.triede. Mužstvo „B“ bolo založené prevažne z registrovaných nehrajúcich hráčov TJ Partizán, ktorí prejavili chuť „kopnúť“ si do lopty. Výbor TJ podporil túto iniciatívu a bola uzatvorená dohoda o podmienkach zriadenia a činnosti tohto mužstva. Jednou zo základných podmienok je samofinancovanie činnosti, prednosť „A“ pred „B“ v prípade nedostatku hráčov na zápas, prestup hráča z „A“ do „B“ len po skončení aktívnej činnosti, uloženie finančnej zábezpeky v prípade predčasného ukončenia súťaže a ďalšie. Futbaloví fanúškovia si môžu vybrať, na ktorý zápas pôjdu každú nedeľu. Rozhodne držíme palce obom mužstvám.
 

Stránku pripravila: I. Balážová


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka